اظهارات موسوی بلده به نقل از مرحوم مروت مبنی بر شیعه بودن عبدالباسط


اظهارات موسوی بلده به نقل از مرحوم مروت مبنی بر شیعه بودن عبدالباسط

خبرگزاری فارس: بیانات موسوی بلده به نقل از مرحوم مروت مبنی بر شیعه بودن عبدالباسط

سیدمحسن موسوی‌بلده به بیان خاطراتی از زنده‌یاد مروت درباره شیعه بودن عبدالباسط قاری برجسته و صاحب‌سبک مصری توجه کرد.

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار فعالیت های قرآنی خبرگزاری فارس، مراسم گرامی داشت استاد محمدتقی مروت با وجود جمع کثیری از قاریان، حافظان و شاگردان آن مرحوم در مسجد امام راستگو (ع) میدان فلسطین به انجام رسانده شد.

در این مراسم سیدمحسن موسوی بلده از شاگردان استاد مروت طی سخنانی با اشاره به اهتمام شیعه به قرآن و عترت از صدر اسلام گفت: متأسفانه امروز تلاوت قرآن درمیان ما وضعیت لوکس یافته و آغاز مهمانیها را به قرائت قرآن می آراییم در حالیکه نخستین مبلغان اسلام قاریان قرآن بودند و پیامبر و ائمه خوب ترین قرا وقت خود به حساب میامدند حتی پیامبر (ص) مؤظف به تلاوت قرآن بود.

وی با اشاره به نخستین کسی که قرائت قرآن را در دنیا اسلام ابداع کرد، گفت: عاصم کوفی کسی است که امروز اغلب مسلمین چه آگاهی بدارند چه آگاهی ندارند شاگرد او هستند. وی این قرائت را با یک فاصله از علی (ع) گرفته بود. وی قرائت را از ابوعبدالرحمان حبیب که شاگرد امام علی (ع) بود آموخت و روای قرائت یعنی حفص هم شیعه بود. ابوعبدالرحمان استاد قرآن امام حسن و امام حسین (ع) بود و حتی بچه امام حسین هم شاگرد ابوعبدالرحمان بود. هنگامی که بچه امام حسین نخستین بار از نشست ابوعبدالرحمان آمد امام از او سؤال کرد چه یاد گرفتی بچه آغاز به تلاوت قرآن کرد و امام حسین (ع) هم ابوعبدالرحمان را صدا زد و دهانش را پر از طلا کرد.

موسوی بلده ادامه داد: نخستین کسی که در علم قرائت کتاب نگاشته یک شیعه است از همه این صحبت ها نتیجه می گیریم که علمای شیعه معلم و قاری قرآن بودند اما بین ما و آنها قرن ها فاصله افتاد تا این که حدود ۶۰ سال قبل یک استاد در کشور ما ظهور کرد که مجدداً به نشر علم تلاوت و نشر معارف قرآن توجه کرد.

وی استاد مروت را بنیانگذار تلاوت نوین در کشور برشمرد و گفت: مرحوم مروت هیچ استادی نداشت اما به لطف خدا به یکی از خوب ترین اساتید قرآن مبدل شد و در مسابقات قرآن مالزی به مقام اول رسید همه ما شاگردان کوچولو وی هستیم و نسل امروز باواسطه و بی واسطه شاگردان مرحوم مروت هستند.

شاگرد مرحوم مروت در خصوص تلاش های استاد مبنی بر ترویج تشیع گفت: استاد مروت عامل عمده گرایش شیخ احمد الرزیقی به تشیع بودند خود استاد نقل میکرد با گفتمانهایی که با شیخ کردیم اشتیاق پیدا کرد و شیعه شد.

وی ادامه داد: استاد مروت با اطمینان نقل میکرد عبدالباسط هم شیعه است خود من نهج البلاغه را به وی شناساندم و استاد عبدالباسط فرازهایی از نهج البلاغه را حفظ کرده بود و در مکان های گوناگون به کار می برد. حتی یک بار استاد مروت به خانه عبدالباسط رفته بود و آنجا شیخ الازهر مهمان عبدالباسط بود و به گواهی مرحوم مروت عبدالباسط با شیخ الازهر در حقانیت علی بن ابیطالب (ع) حرف میزد و فرازهایی از نهج البلاغه را به عنوان شاهد بیان می کرد.

موسوی بلده مرحوم مروت را ادامه دهنده راه اساتید قرائت صدر اسلام آگاهی داشت و گفت: امروز خداوند مجدداً یک ابوعبدالرحمان، یک عاصم و یک حفص دیگر به ما داده است و به فرموده امام علی (ع) که نقل کرده اند من می نگاه کنم روزی را که عجم در مسجد کوفه به تلاوت قرآن توجه میکند و به عرب ها قرآن یاد میگیرد.

–لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد–

گردآورنده : سهراب ه.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بداد لعل لبت بوسه‌ای به صد زاری
««« »»»
گرفت کام دلم ز او به صد هزار الحاح

اظهارات موسوی بلده به نقل از مرحوم مروت مبنی بر شیعه بودن عبدالباسط

TT / 89 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات