لباس پوشیدن های سرامیکی با تکنولوژی نانو ساخته شد


پوشش های سرامیکی با فناوری نانو تولید شد

علیرغم فواید عالی و صرفه اقتصادی پوشش های گوگل کروم سخت، بهره گیری از آن ها در سال های اخیر به شدت تحت مهار قرار گرفته است. علت عمده این بحث خطرات بالقوه این پوشش و اثرات زیانبار راهکارهای تهیه آن بر سلامت انسان و زیستگاه طبیعی است.

بخش دانش و حیات تبیان
تصویر و عکس پوشش های سرامیکی با تکنولوژی نانو تولید شد

علیرغم فواید عالی و صرفه اقتصادی پوشش های گوگل کروم سخت، بهره گیری از آن ها در سال های اخیر به شدت تحت مهار قرار گرفته است. علت عمده این بحث خطرات بالقوه این پوشش و اثرات زیانبار راهکارهای تهیه آن بر سلامت انسان و زیستگاه طبیعی است. به همین علت صنایع گوناگون در سال های اخیر درپی کشف کردن جایگزینی عالی برای این پوشش بوده اند.

سارا خمسه، اجراکننده سبک عنوان کرد: بحث کار تحقیقاتی حاضر، امکان سنجی جایگزینی لایه های باریک سرامیکی نیترید گوگل کروم (CrN) و نیترید گوگل کروم زیرکونیوم (CrZrN) با پوشش های گوگل کروم سخت بوده است.

وی ادامه داد: از آنجا که فواید مکانیکی عالی و مستحکمت اکسایش خوب از خصوصیات اصلی مورد احتیاج برای این پوشش هاست، در این تحقیق اثرات مقدار Zr بر ریزساختار و مستحکمت اکسایش لایه های باریک سرامیکی مطالعه شده است.

خمسه در ادامه به نتایج این تحقیقات اشاره کرد و افزود: نتایج مطالعه حاضر نمایان کرده که افزودن مقدار کمی از Zr سبب پیشرفت مستحکمت اکسایش لایه های باریک سرامیکی، ازدیاد سفتی و ازدیاد دمای اکسایش آن از ۶۰۰ درجه ی سانتیگراد به ۸۰۰ درجه ی سانتیگراد می شود؛ این در حالی است که در لایه های باریک CrZrN، با وجود مقادیر زیاد Zr، مستحکمت اکسایش و سفتی پوشش ها افت می کند.

وی بیان داشت: این پوشش ها با مستحکمت اکسایش بالا، توانایی کاربرد به عنوان پوشش های سخت در دماهای بالا در صنایعی از جمله صنایع هوا و جو و نفت و گاز را دارند.

به گزارش سرزه به نقل از این پژوهشگر، این پوشش ها به سبک کندوپاش آماده شده اند؛ همچنین توجه به توانایی سیستم کندوپاش، امکان تهیه پوشش های بسیار باریک با مقادیر مهار شده از Zr فراهم می شود. لذا با مهار ریزساختار این نانو پوشش ها فواید مکانیکی و مستحکمت اکسایش بسیار خوب جهت کاربرد این پوشش ها در دمای بالا فراهم خواهد آمد.

خمسه یادآوری کرد: این پوشش ها در حال حاضر در مقیاس آزمایشگاهی ساخته شده است، اما در صورت تکمیل مطالعات و دستیابی به تولید فراوان، بهره گیری از آن ها منجر به حذف اثرات زیانبار پوشش های گوگل کروم سخت بر زیستگاه طبیعی و تندرستی انسان ها خواهد شد.

دکتر سارا خمسه، عضو هیأت علمی کانون تحقیقی علوم و تکنولوژی رنگ و پوشش و حسام الدین عراقی در انجام این پژوهش شراکت کرده اند که نتایج آن در نشریه Ceramics International (جلد ۴۲، سال ۲۰۱۶ میلادی، صفحات ۹۹۸۸ تا ۹۹۹۴) چاپ شده است.

____________________________________

تهیه و تدوین : پريچهر ی.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای مه صاحب قران از بنده حافظ ياد کن
««« »»»
تا دعای دولت آن حسن روزافزون کنم

لباس پوشیدن های سرامیکی با تکنولوژی نانو ساخته شد

TT / 117 — TP / 25%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال