نحوه ی ایجاد رمز یدکی در ویندوز ۸

رمزعبور عکس و تصویری ، وارد کردن پین‌کد در ویندوز ۸

عکس شماره ۱ ⇩

عکس نحوه ی ایجاد رمز یدکی در ویندوز 8

ارزش و اهمیت کلید یدکی وقتی معلوم می‌شود که کلید عمده مربوط به یک قفل را گم کنید! حالا فرض کنید رمز عبور وارد شدن به ویندوز را که شبیه همان کلید وارد شدن به خانه تان است، گم کرده‌اید! در چنین شرایطی یا باید یک کلیدساز‌/‌ قفل‌ساز ماهر یابید یا از کلیدهای یدکی مدد بگیرید! به ‌نظر شما در صورت از یاد بردن رمز عبور وارد شدن به ویندوز نیز می‌توان از رمزهای یدکی مدد گرفت؟

در این شیوه شما را با چگونگی ایجاد رمزهای یدکی برای وارد شدن به ویندوز ۸ آشنا می‌کنیم:

۱ـ نوار Charms را فعال و گزینه Settings را برگزید. (برای نمایش نوار Charms می‌توانید از کلیدهای مخلوطی Win + C بهره گیرید.)

۲ـ‌ روی گزینه More PC settings کلیک کنید.

عکس شماره ۲ ⇩عکس نحوه ی ایجاد رمز یدکی در ویندوز 8

۳ـ از ستون به‌نمایش درآمده در سمت چپ صفحه، روی Users کلیک کنید.

عکس شماره ۳ ⇩عکس نحوه ی ایجاد رمز یدکی در ویندوز 8

۴ـ همان‌طور که مشاهده می‌کنید در سمت راست بخش Users، سه گزینه برای انتخاب توسط شما به‌نمایش درآمده است؛ گزینه اول برای ایجاد رمز عبور متداولی هنگام وارد شدن به ویندوز است، گزینه دوم جهت بهره گیری از رمز عبور عکس و تصویری و گزینه سوم نیز برای فعال‌سازی پین‌کد برای وارد شدن به ویندوز است.

۵ ـ در این مرحله برای ایجاد رمز عبور عکس و تصویری، باید بعد از کلیک روی گزینه دوم یعنی create a picture password ابتدا رمزعبور فعلی ویندوز را وارد کرده و بعد از تائید آن توسط دستگاه در صفحه تازه به‌نمایش درآمده روی Choose picture کلیک کنید.

۶ ـ بعد از دعوتی تصویر موردنظر ‌باید مسیر سه حرکت را روی تصویر معلوم کنید. مسیرهای شما می‌تواند خط مستقیم، دایره یا حتی فشار روی بخشی از تصویر باشد. (توجه داشته باشید که به دقت باید مسیرهای حرکت به وجود آمده را به دلیل بسپارید.)

۷ـ در ادامه برای تائید رمز عکس و تصویری باید یک‌بار دیگر همان مسیرها را رسم کرده و در صورتی که این کار را به‌ صحیحی به انجام رسانید، رمزجدید تائید شده و پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن انجام آن به شما به تصویر کشیده خواهد شد.

۸ ـ ایجاد پین‌کد برای عبور به ویندوز نیز با بهره گیری از گزینه سوم یعنی Create a PIN امکان‌پذیر است.

عکس شماره ۴ ⇩عکس نحوه ی ایجاد رمز یدکی در ویندوز 8

با کلیک روی این گزینه پنجره‌ای را مشاهده می‌کنید که در آن دو کادر برای وارد کردن پین‌کد وجود دارد. در هر دو کادر پین‌کد موردنظرتان را به‌صورت یک عدد چهار رقمی وارد کرده و با انتخاب گزینه Finish آن را به تصویب رسانید.

عکس شماره ۵ ⇩عکس نحوه ی ایجاد رمز یدکی در ویندوز 8

۹ـ از این پس هرگاه رمز عبور وارد شدن به سیستم‌عامل را از یاد بردید می‌توانید از رمزهای یدکی (رمزعبور عکس و تصویری و پین‌کد) برای وارد شدن به آن بهره گیرید.