توجه ساختار بهزیستی به حضور فعال بانوان در عرصه های اجتماعی است


توجه ساختار بهزیستی به حضور فعال بانوان در عرصه های اجتماعی است

معاون بهزیستی شهرستان بیرجند با اشاره به این که خودباوری یکی از اصلی ترین زمینه هایی است که زنان باید به آن دست یابند نقل کرد: تمام توجه ساختار بهزیستی به حضور فعال زنان در عرصه‌های اجتماعی است.

تصویر و عکس   توجه ساختار بهزیستی به حضور فعال زنان در عرصه های اجتماعی است

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از بیرجند، علیرضا رضایی عصر امروز در کارگروه زنان و خانواده شهرستان بیرجند، بیان داشت: چیزی که بیشتر در حوزه بهزیستی به آن پرداخته میشود توانمندسازی در مقولات فرهنگی، اجتماعی و خصوصی است.

وی اضافه کرد: در حال حاضربیشترین فعالیتهایی که بهزیستی به صورت فراگیر روی آن فعالیت میکند موضوع توانمندسازی فرهنگی و اجتماعی است که با بهره گیری از پتانسیل تیمهای اشتغال محور که در محلات و محیطهای کار و تحصیل سرگرم فعالیت هستند خدمات منتقل کنی می کند.

معاون بهزیستی شهرستان بیرجند با اشاره به زمینه های توانمندسازی سازمان بهزیستی بیان کرد: برگزاری دوره های تعلیمی مهارتهای حیات، خانواده، جلو گیری از زیان های اجتماعی و معلولیت در محلات، محیط کار و محیطهای تعلیمی، خوداشتغالی، مشاغل خانگی، سرمایه کار بلاعوض، تسهیلات کار فرمایی و بیمه خویش فرمایی و کارفرمایی و تأسیس کانون و مرکز خصوصی از جمله زمینه های توانمندسازی است.

رضایی تصریح کرد: در حال حاضر تمام برنامه های بهزیستی در موضوع توانمندسازی اجتماعی و فرهنگی انجام می شود.

وی با بیان این که برای استقلال اقتصادی خانواده ها بهزیستی مجبور است آنان را در ابتدا از لحاظ فرهنگی و اجتماعی تهیه کند، یاد آوری کرد: به همین علت مراحلی برای استقلال اقتصادی انتخاب شده است که پیش از دستیابی به آن مهم ابتدا باید توانمندی اجتماعی و فرهنگی اشخاص برای مددکاران و روانشناسان در حوزه بهزیستی میسر شود.

معاون بهزیستی شهرستان بیرجند با اشاره به کلیات مراحل دریافت تسهیلات و اعتبارات توانمندسازی یادآور شد: مشورت وجودی متقاضی در حوزه تخصصی و وارسی محدودیتهای فردی و نوع شغل توصیه ای، شناسایی شخص جهت گذراندن دوره های مهارت حیات، آموزشهای تخصصی مرتبط با کار و ارائه تسهیلات بسته به نوع شغل و میزان به کارگیری نیروی انسانی متفاوت از جمله مراحل دریافت تسهیلات و اعتبارات توانمندسازی است.

رضایی با بیان این که خود باوری یکی از اصلی ترین زمینه هایی است که زنان باید به آن دست یابند بیان داشت: در این راستا ابتدا باید به خودباوری برسند تا بتوانند در عرصه های گوناگون جامعه وارد شدن یابند.

وی با اشاره به اقدامات تٲثیرگذار در راستای توانمندسازی زنان رئیس خانوار اضافه کرد: در ۶ ماهه سال جاری اعطای وامهایی خود اشتغالی و مشاغل خانگی بالغ بر ۴۰ میلیون ریال بلاعوض و ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات برای ۵ نفر صورت گرفته است.

معاون بهزیستی شهرستان بیرجند نقل کرد: همچنین بازتوانی مددجویان از طریق گروه های همیار، بهره مندی ۶۳ نفر از مددجویان از بیمه روستایی و عشایری، برگزاری ۴ دوره تعلیمی مخصوص مددجویان بهزیستی، پشتیبانی از ۷۵ نفر از فرزندان محصل و دانشجوی خانواده زنان رئیس خانوار و پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی برای ۱۲۱ نفر از زنان شهری از دیگر اقدامات صورت گرفته در این مدت است.

رضایی به اقدامات تٲثیرگذار در راستای توانمندسازی معلولان اشاره کرد و بیان کرد: اعطای وامهای خوداشتغالی و مشاغل خانگی، برگزاری دوره های تعلیمی مخصوص معلولان و غیره از جمله اقدامات صورت گرفته در این راستا است.

وی تصریح کرد: همچنین در سال ۹۴ برای نخستین بار به صوت پایلوت طی مشورت شغلی برای معلولان به انجام رسانده شد که این فرآیند نتیجه خوبی داشته است.

معاون بهزیستی شهرستان بیرجند اضافه کرد: اصلی ترین معضلی که در حال حاضر بهزیستی با آن دست و پنجه نرم می کند نداشتن یک کارشناس اشتغال است.

رضایی یاد آوری کرد: در ۶ ماهه سال جاری شمار ۱۸۰ نفر آموزش هایی از قبیل مشورت اندوه، مهار خشم و غیره فراگرفتند که از این شمار ۱۰۵ نفر زن بودند همچنین در این مدت در زمینه آموزش حیات و خانواده نیز یک هزار و ۳۵۱ نفر ارائه خدمت شده است که از این شمار یک هزار و ۳۰۳ نفر زن بودند.

وی یادآور شد: همچنین در ۶ ماهه سال جاری در زمینه مهارتهای حیات نیز تعلیم هایی در محلات صورت گرفته است که اکثریت زن بودند.

معاون بهزیستی شهرستان بیرجند با بیان این که در حال حاضر ۱۵۳ کانون و مرکز در خراسان جنوبی فعال است بیان داشت: تمام توجه ساختار بهزیستی به حضور فعال زنان در عرصه های اجتماعی است.

رضایی نقل کرد: یکی از این ساختار، تأسیس مهدهای خردسال است که در حال حاضر در استان ۵۸ مهد شهری و روستایی وجود دارد.

وی یادآور شد: یکی از نمونه فعالیت گسترده زنان در مؤسسات خیریه است که علاوه بر گستردگی مراودات اجتماعی که در آن وجود دارد خود بسترساز ارتقاء فرهنگی است.

_____________________

تهیه و تدوین : جهانگير ف.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عدو با جان حافظ آن نکردی
««« »»»
که تير چشم آن ابروکمان کرد

توجه ساختار بهزیستی به حضور فعال بانوان در عرصه های اجتماعی است

TT / 138 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات