تکنیک کاشت سبزی ها در منزل (۵ عکس)


روش کاشت سبزیجات در خانه

 تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس روش کاشت سبزیجات در منزل

بسیاری از اشخاص پسندند سبزیجات موردنیاز خود را در منزل کاشت کنند و به همین دلیل راهکارهای مخنلفی برای کاشت سبزیجات در منزل آزمایش می کنند که احتمالا به نتیجه دلخواه نرسند. سایت آسمونی در ادامه این مقاله روش کاشت سبزیجات در منزل را به شما کاربران عزیز آسمونی تعلیم می دهد که از شما فرا میخوانیم در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

برای کاشت سبزی در منزل روش‌های گوناگونی حضور دارد.

قدم اول انتخاب بذر مناسب و استاندارد است؛‌ بذر اصلاح‌شده‌ای که روی پایه مادری رسیده باشد. ابتدا بذرها را روز پیش از کاشت در آب ولرم می‌ریزیم و بین ۸ ساعت تا سه روز مجازیم آنها را در آب نگه داریم تا متورم شوند. سپس خاک عالی ای را انتخاب و الک می‌کنیم و به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتی‌متر در یک گلدان که زهکش داشته باشد می‌ریزیم. بذرها را از آب خارج و به روی یک پارچه یا نشریه کهنه منتقل می‌کنیم تا نم آنها گرفته شود. سطح خاک را می‌کوبیم و صاف می‌کنیم و بذرها را به صورت فاصله‌دار روی سطح خاک می‌پاشیم و روی بذرها را با کمی خاک می‌پوشانیم اما دقت کنید که اگه سایز بذر دو میلی‌متر باشد، حداکثر دو میلی‌متر باید روی آن با خاک پوشانده شود. در مرحله بعد، سطح مقطع گلدان را با یک برگ نشریه می‌پوشانیم تا بذرها دقیقا زیر نشریه قرار بگیرند و با یک آبپاش کوچولو و روزانه دو تا چهار بار روی نشریه آب می‌ریزیم تا سطح آن کاملا خیس شود و گلدان را دو تا پنج روز در گرم‌ترین مکان امکان پذیر گذارید.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس روش کاشت سبزیجات در منزل

باید گلدان را در معرض نور خورشید گذاریم؟

حتی می‌توان گلدان تهیه شده را دور از نور و در مکان تاریک نگه داشت تا سبزی‌ها دو تا سه میلی‌متر رشد کنند و نشریه آرام‌آرام بالا بیاید. در این مرحله، نشریه را برمی‌داریم و مستقیما به گیاه آب می‌دهیم و در این مرحله گلدان را در معرض نور قرار می‌دهیم. هر چه نور بیشتری به سبزی‌ها برسد خوب تر است اما اگه چنین فرا زمینی در ساختمان نداشتیم، می‌توانیم از لامپ‌های فلورسنت بهره گیریم.

پس از گذشت حدود دو هفته به گیاه کود می‌دهیم و ترجیحا از کود نرمال استفاده می‌کنیم اما اگه این کود در دسترس عدم، سراغ کودهای شیمیایی استاندارد می‌رویم. البته دوز مورد احتیاج روی بسته این کودها نگاشته شده است و مکان دغدغه نیست. اگه تمام این مراحل به خوبی صورت گیرد پس از گذشت حدود دو هفته سبزی‌ها آماده خوردن می‌شوند اما پیشنهاد من این است که تا یکی دو بار این سبزی‌ها (به مخصوص تره) را نخورید و با قیچی آنها را بچینید تا پایه آنها قوی‌تر شود.

برای پیش گیری از آفت زدن سبزی‌ها چه کار کنیم؟

برای پیش گیری از آفت زدن گیاهان هر از چند گاهی باید مقداری آب را با الکل ترکیب نماییم و به مکان سم، روی سبزی‌ها بپاشیم. حتی اگه این سبزی‌های ما مورد هجوم شته‌ها هم قرار گرفته باشند با این کار، آنها از بین می‌روند. از طرف دیگر، چون طی مراحل رشد از هیچ سمی هم استفاده نمی‌کنیم، سبزیجات کاملا ارگانیک (نرمال) هستند. البته راه‌های زیادی برای جلو گیری از آفت‌زدگی گیاهان حضور دارد؛ مثلا می‌توانیم یک گلدان گیاه جعفری یا همیشه‌بهار را کنار گلدان سبزیجات خود قرار بدهیم. با این روش تا ۶۰ درصد از بیمار شدن گیاه و هجوم شته‌ها کاسته می‌شود. حتی پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که موسیقی هم می‌تواند اثر به سزایی بر تندرست گیاهان و پیش گیری از برخی آفت‌های آنها داشته باشد

هنگام آغاز سبزی‌کاری در ساختمان به چه ابزاری احتیاج داریم؟

بذر، خاک استاندارد، گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچولو، بیلچه و الک تنها ابزارهای کاشت سبزی در ساختمان هستند. نکته اصلی این است که در انتخاب بذر مناسب و خاک استاندارد از راهنمایی فروشندگان محصولات کشاورزی بهره گیرید تا با مرور زمان توانایی تشخیص آنها را به دست آورید و در واقع خودتان باغبان خبره‌ای شوید.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس روش کاشت سبزیجات در منزل

سبزی‌کاری در ساختمان بسیار کم‌هزینه است اما نکته قابل توجه این است که با این روش هم خوشی می‌برید و هم سبزی کاملا سلامت، بهداشتی و ارگانیک می‌خورید. هنگام خرید بذر سبزیجات هم به دلیل داشته باشید که نعناع و پونه، بذر ندارند و باید آنها را از سبزی‌فروشی تهیه بکنید و پس از ریشه‌دار کردن در خاک بکارید.

با نحوه کاشت بذر سبزیجات آشنایی پیدا کنید

حالا که مکان مناسب برای کاشت سبزی ها را یافتید، موقع کاشتن بذرهاست. باید صبر داشته باشید و آگاهی بدارید که همین طوری نمی شود بذر را زیر خاک قرار داد و از آن انتظار داشت که سبز شود. باید چند مرحله گذرانده شود که سبزی ها درست و حسابی رشد کنند. اول باید بذر مناسب تهیه بکنید. پیش از اینکه بذرها را در خاک قرار بدهید، خوب تر است مدتی در آب باشند. شما باید منتظر مانید تا بذرها لعاب بیندازند و کمی بزرگ شوند البته آنقدر نباید در آب بمانند که گندیده شوند. برای این کار، حداکثر ۲ روز کافی است.

حواس تان به کیفیت خاک هم باشد

خاک مناسب برای سبزیکاری خوب تر است مخلوطی از خاک شنی و خاک پیت موس (متشکل از نوعی خزه) باشد. اولی آسان آب را از خودش عبور می دهد و دومی خاکی خیلی قوی است که سبب می شود سبزی ها خیلی خوب رشد کنند. خاک باغچه متداولی را هم قادر هستید بردارید و از صافی گذرانید تا یکدست شود و در گلدان بریزید اما باید آن را با کود تقویت کنید. گلدان تان را تا ۲ یا ۳ بند انگشت مانده به لبه گلدان، پر از خاک کنید و بذرهای خیس خورده را روی خاک بریزید. خیلی وسواس به خرج ندهید که مرتب باشند، همین که به صورت متناسب پراکنده شوند کافی است. بعد روی آن ها یک لایه باریک یک یا ۲ میلی متری خاک بپاشید.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس روش کاشت سبزیجات در منزل

گلدونهای سبزی تان را هر روز آبیاری کنید

برای اینکه موقع آبیاری، خاک روی بذرها شسته نشود باید یک پارچه یا یک تکه نشریه باطله نم دار روی خاک قرار بدهید و از روی آن به بذر ها آب بدهید تا وقتی که بذرها جوانه بزنند. خوب تر است تا چند روز مکان بذرها را گرم نگه دارید. بذرها که جوانه زدند و حدود ۱۵ روز از کاشتن آن ها گذشت، خوب است که کود نرمال روی خاک بریزید. خوب تر است کودهای نرمال مانند خاک برگ، کود های جانداری یا کمپوست آماده کنید. توجه داشته باشید که آبیاری روزانه هم یادتان نرود.

برای چیدن سبزی ها عجله نکنید

پس از ۱۵ روز تقریبا سبزی ها سبز می شوند، برگ می دهند و موقع برداشت آن ها می رسد اما سه سوته به سراغ چیدن و خوردن سبزی ها نروید. یک یا ۲ هفته دیگر به آن ها فرصت دهید که خوب و کامل شوند و برگ های بیشتری بدهند. خوب تر است در این مدت سر برگ های آن ها را بچینید تا ریشه شان استوارتر شود.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس روش کاشت سبزیجات در منزل

موردی درباره سبزی های معطر ولی بدقلق

نعناع و پونه ۲ سبزی محبوب هستند. بذر این ۲ سبزی، خیلی آسان قابل کاشت و برداشت نیست پس خوب تر است وقتی نعناع یا پونه تهیه میکرد، یک یا ۲ ساقه از آن ها را درون آب قرار بدهید تا ریشه دهند و بعد آن را بکارید. اینگونه هم گلدان خوشگل تری دارید و هم سبزی تان خوب تر رشد می کند

—با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد—

تهیه از : پاكبانو ک.

گوناگون خانه و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از گل پارسيم غنچه عيشی نشکفت
««« »»»
حبذا دجله بغداد و می ريحانی

تکنیک کاشت سبزی ها در منزل (۵ عکس)

TT / 218 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال