قلعه کنگلو؛ عقاب مازندران (۴ عکس)


قلعه کنگلو؛ عقاب مازندران

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس قلعه کنگلو؛ عقاب مازندران

قلعه کنگلو بالای دره سنتی آرم و در شکاف بخشی از رشته‌کوه‌های البرز در سوادکوه قرار دارد

سایه بال‌هایش شبیه به بازوهایی است که می‌خواهد همه‌چیز را در پشتیبانی خود بگیرد و مانعی باشد برای پیش گیری از رانش اتم مرکزی دژ. گفتمان از قلعه کنگلو است؛ قلعه‌ای که یک اتم مرکزی و دو بازو دارد و شکل یک عقاب را در ذهن همگان تداعی می‌کند.

این قلعه در استتار نرمال بالای دره سنتی آرم و در شکاف بخشی از رشته‌کوه‌های البرز در سوادکوه قرار دارد و همین یکی از دلایلی بوده که از سرقت و تجاوز بیگانگان و غارتگران در امان مانده است. دژ کنگلو از پلان منحصر‌به‌فردی دربین قلاع و استحکامات پاسداری ای کشورمان برخوردار است که با بهره‌گیری از تکنیک‌های بومی البرز ساخته شده و دارای سازنده ای اشکانی- ساسانی است. فرم طاق‌های این قلعه قابل قیاس با غار دژ اسپهبد خورشید در همین ناحیه و قلعه‌دختر فیروزآباد، قصر سروستان و کلکسیون تخت سلیمان در دیگر نقاط کشورمان است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس قلعه کنگلو؛ عقاب مازندران

دژ کنگلو از پلان منحصر‌به‌فردی دربین قلاع و استحکامات پاسداری ای کشورمان برخوردار است

سامان توفیق، رئیس برنامه ملی غار- دژ اسپهبد خورشید حالت قلعه کنگلو را این‌گونه به خبرنگاران توضیح می‌دهد: «قلعه کنگلو در جنوب رشته‌کوه «خرو ِرو» با ارتفاع سه هزار و ۶۲۰ متر قرار دارد اما بومیان این ناحیه را چکل به معنی چکادکوه و صخره دست‌نیافتنی می‌نامند و دلیل انتخاب این نام هم این است که چکل آنقدر بلند است که خورشید هر روز برای طلوع از زیر آن بالا آمده و در هنگام غروب از یال غربی چکل پایین می‌رود.» یکی از جذابیت‌های این قلعه وجود سازه‌های مربع شکل و بقایای اندودکاری است که نشان می‌دهد در همان لحظه از این امکانات برای ذخیره آب و مایعات استفاده می‌کردند. همچنین در محوطه اطراف قلعه و با کاوش‌های باستان‌شناسی گورهایی حاصل شده که متعلق به اعصار آهن و دوره ساسانی است.

دژی از جنس سنگ و گچ
توفیق درباره نوع سازنده ای قلعه کنگلو نیز می‌گوید: «این قلعه مربوط به دوره ساسانی است و مصالح به‌کار رفته در آن از جنس سنگ و گچ نیم‌کوب دلیل استواری بر این ادعاست.»

اندود گچ با خاکی که دارای اکسید آهن است نمای سرخ‌رنگی به دژ کنگلو داده است که البته در دهه اخیر به علل تغییرات آب و هوایی و دخل و تصرف انسانی در طبیعت و اقلیم ناحیه، کمی از این قرمزی کاسته و دگرگون شده است.

این باستان‌شناس در پاسخ به این سوال که آیا واقعا در کاوش‌ها به مکشوفات ویژه ای برخورد کرده‌اید، می‌گوید: «یک نگین حلقه ای یافت شد که عبارت فرحی به معنی خوشبختی و شادکامی روی آن به وضوح قابل رویت بود و نکته جالب‌تر دیگر این است که خط راس قلعه کنگلو دقیقا با وسط رشته‌کوه «خرو نرو» تنظیم شده و با توجه به پلان و فرم خاص این دژ، این گمانه وجود دارد که از این ناحیه برای کاربرد نجومی و بررسی‌های اخترشناسان و پژوهشگران استفاده می‌شده است.»

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس قلعه کنگلو؛ عقاب مازندران

قلعه کنگلو یکی از دور افتاده‌ترین و آبادترین قلعه‌های سواد کوه است

کنگلو یعنی زنبور
توفیق درباره دلیل نامگذاری این قلعه می‌افزاید: «کنگلو در زبان مکانی مازندرانی به کنگلی هم سرشناس است و کنگلی در زبان مازندرانی به زنبور نقل کرده می‌شود و احتمالا به خاطر این که کندوی زنبور عسل پیوسته یادآور و الهام‌بخش دژ و قلعه است، قلعه کنگلو هم این طوری تشبیه و نامگذاری شده است.»او ادامه می‌دهد: «همچنین عبارت «لی یا لو» در زبان مازندرانی به معنی غار یا شکفت است شبیه به اسامی غارهای پلنگ لی، دیولی، زِلی و… که در البرز نگاه کرده می‌شوند.»

از آریم تا شهریار
این دانشمند به قرارگیری قلعه کنگلو در دره آریم اشاره می‌کند و می‌گوید: «در وجه تسمیه نام «آریم» به شهر «آرِم درخواست» در متون جغرافیایی برمی‌خوریم که ریشه ساسانی دارد و در کوه قارِن واقع بوده است.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس قلعه کنگلو؛ عقاب مازندران

قلعه کنگلو در استان مازندران جزء آثار فاخر و بی‌نظیر کشورمان محسوب می‌شود

قلعه کنگلو؛ عقاب مازندران
در قرن سوم زمانی اعراب بر آل قارِن غلبه می‌کنند، حکومت این کوهستان به شهریار باوندی واگذار می‌شود و نام کوه به شهریارکوه تحول می‌یابد.»

این باستان‌شناس با اشاره به مرمت نکته ای قلعه کنگلو در اوایل دهه ۹۰ نیز تاکید می‌کند: «در حال حاضر شکافی طولی روی برج مرکزی آن به وجود آمده که متاسفانه به خاطر برداشت داربست‌های فلزی که تا چندی پیش تاثیر را نگاه می‌داشت، با کوچک‌ترین رانش و زمین‌لرزه، خطر ریختن، این سازنده ای بی‌نظیر را تحدید می‌کند.»

قلعه کنگلو و دژ اسپهبد خورشید در استان مازندران جزء آثار فاخر و بی‌نظیر کشورمان محسوب می‌شود اما متاسفانه به خاطر بی‌توجهی و لغزش در نگهداری و مرمت، این آثار در معرض تحدید و خرابی قرار دارند.

****پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست****

نگارش توسط: آريامهر ج.

اماکن تاریخی ایران در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شاهدان در جلوه و من شرمسار کيسه‌ام
««« »»»
بار عشق و مفلسی صعب است می‌بايد کشيد

قلعه کنگلو؛ عقاب مازندران (۴ عکس)

TT / 124 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال