روستای قوشه دامغان (۵ عکس)


روستای قوشه دامغان

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس روستای قوشه دامغان

قوشه، یکی از روستاهای شهرستان دامغان در استان سمنان است

نخستین تاثیر و اصلی ترین عمارت تاریخی روستا کاروانسرای شاه عباسی است که متعلق به زمان صفویه می باشد و یکی از عمارت های خوشگل مسیر خراسان به حساب مییاید.این بنا از نوع چهار ایوانی است که از دور به شکل مربع است و از درون به صورت هشت ضلعی ساخته شده است.دربرابر این بنا آب انباری قرار دارد که برای استفاده زائران ساخته شده است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس روستای قوشه دامغان روستای قوشه در دهستان تویه دروار در بخش امیرآباد قرار می دارد

روستای قوشه
قوشه، یکی از روستاهای شهرستان دامغان در استان سمنان است. این روستا در دهستان تویه دروار در بخش امیرآباد قرار می دارد. قوشه در ۳۸ کیلومتری جنوب باختری دامغان و در مسیر جاده دامغان – سمنان مکان دارد.

جمعیت روستای قوشه بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵، ۱۳۵ نفر (۴۱ خانوار) بوده است. این روستا در فاصله ۱۴ کیلومتری روستای دروار (مرکز دهستان) قرار دارد. روستای قوشه با توجه به جمعیت نسبتا کم خود دارای آثار سنتی و جا های تاریخی باحالی هست که کاروانسرای شاه عباسی یکی از این آثار است که دارای ثبت ملی است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس روستای قوشه دامغان

نخستین تاثیر و اصلی ترین عمارت تاریخی روستای قوشه دامغان «کاروانسرای شاه عباسی» است

آثار تاریخی قوشه
نخستین تاثیر و اصلی ترین عمارت تاریخی روستا کاروانسرای شاه عباسی است که متعلق به زمان صفویه می باشد و یکی از عمارت های خوشگل مسیر خراسان به حساب مییاید.این بنا از نوع چهار ایوانی است که از دور به شکل مربع است و از درون به صورت هشت ضلعی ساخته شده است.دربرابر این بنا آب انباری قرار دارد که برای استفاده زائران ساخته شده است.

دومین تاثیر تاریخی روستا که نکته توجه بسیاری از اهالی قوشه و میهمانان و آشنایان قرار گرفته است حمام تاریخی این روستا است که قدمت دیرینه دارد. این حمام دارای رختکنی بزرگ است که دور تا دور آن دارای سکوهایی است برای تعویض تیپ و در وسط این رختکن حوض کوچولوای قرار دارد.

پس از رختکن وارد محیط اصلی دوش گرفته می شویم که دارای حوضی در وسط و دوشهایی در قسمت شمالی و دارای خزینه ایی است که در شرق این حمام قرار دارد که البته در حال حاضر این خزینه حضور ندارد.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس روستای قوشه دامغان

روستای قوشه دارای آثار سنتی و جا های تاریخی باحالی هست

محرم در قوشه
قوشه با توجه به جمعیت کم خود نسبت به روستاهای پیرامون مراسم محرم پر شوری دارد. اوج مهمانیهای عزاداری از روز هفتم که هیئت قوشه ای های مقیم دامغان به صورت دسته عزاداری وارد روستا می شوند شروع میشود که پس از آن هیئت های روستای صح از تویه دروار و تهرانی های مقیم شهر امیریه وارد روستا می شوند. از دیگر مهمانیهای روستا خواندن تعزیه (مشابه خوانی) است که در روزهای نهم و دهم محرم برگزار می گردد و معمولا پس از شب شام غریبان دیگر مهمانی ای در روستا به انجام رسانده نمیشود و عملا محرم به همان یک دهه برگزیده میشود و مراسم ویژه ای برگزار نمیگردد.

یکی از مزیت های روستای قوشه در عزاداری محرم داشتن جمعیت جوان پرشور این روستا است که این روستا را متمایز از سایر قریه های پیرامون کرده است.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس روستای قوشه دامغان

قوشه با توجه به جمعیت کم خود نسبت به روستاهای پیرامون مراسم محرم پر شوری دارد

**ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد**

نگارنده: فرهاد ر.

اماکن تاریخی ایران در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ملامتگو چه دريابد ميان عاشق و معشوق
««« »»»
نبيند چشم نابينا خصوص اسرار پنهانی

روستای قوشه دامغان (۵ عکس)

TT / 111 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال