منزل نوستالژیک «شیخ الاسلام» (۳ عکس)


خانه نوستالژیک «شیخ الاسلام»

احتمالا نگاه کردن منزلی دلباز و کهنه با تزئینات خاص بتواند شما را به جهانی ببرد که از حیات کنونی و خودروای به روز ما حسابی دور است و حالتان را حسابی خوب کند.مکانی که شما را برای لحظه ای جای صاحب خانه کهنه گذارد و شما را در خوشی ای وصف ناشدنی غرق کند. مخصوصا چنانچه آنجا بتوانید انواع مختلف صنایع دستی ایران زمین را هم نگاه بکنید که دیگر چه خوب تر.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس خانه نوستالژیک «شیخ الاسلام»

خانه تاریخی شیخ الاسلام به مساحت ۱۴۵۵ مترمربع در زمان صفویه ساخته شده است

خانه تاریخی شیخ الاسلام به مساحت ۱۴۵۵ مترمربع در زمان صفویه ساخته شده و هدیه شاه عباس به فرزندش « سرو قد خانوم » و دامادش « پژوهشگر سبزواری » از علمای بزرگ دوره صفوی است و بعدا منزل شیخ الاسلام که یکی از علمای بزرگ زنجان و از بزرگان دینی زمان قاجار بود و مکان سکونت و تدریس آن مرحوم گردید این خانه در زمان قاجار به عنوان مرکزی جهت انجام کارهای مدعی العموم و مرکزی مشابه دادگستری ودر زمان رضا شاه توسط شیخ الاسلام تبدیل به شهرداری شد؛ ولی از دوره صفویه سالی دوماه مهمانی عزاداری امام حسین در آن به انجام رسانده میشد.

دو باغچه کنونی در حیاط را مکان نگهداری اسب و احشام تعزیه خوانی آن زمان و سکوهای پیرامون حیاط نیز ویژه تماشای اشخاص عامه و اطاق های گوشواره در قسمت تالار نیز مکان تماشای فواید بوده است. برپایی عزاداری امام حسین(ع) در این آپارتمان تا زمان رضاشاه ادامه داشت و بعد از منع عزاداری امام حسین در همان لحظه، مردمان بصورت مخفیانه در قسمت پشت آپارتمان عزاداری می کردند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس خانه نوستالژیک «شیخ الاسلام»

منزل شیخ الاسلام که یکی از علمای بزرگ زنجان و از بزرگان دینی زمان قاجار بود

در سالهای پیش از انقلاب به خاطر پیش گیری از خرابی و انهدام بنا، این آپارتمان در اختیار وزارت فرهنگ و هنر زمان قرار گرفت.در سال ۱۳۶۵ این خانه مورد بمباران قرار گرفت و قسمت جنوب شرقی آن زیانهای جدی دید که عملیات نو سازی و مرمت آن به سرعت به ثمر رسید.

خانه شیخ الاسلام در چهارباغ پایین ، چهار راه تختی و در کوچه ای به همین نام (شیخ الاسلام) بر روی یک شیب ملایم قرار گرفته است. بنا در ضلع شمالی به خیابان امام و در جنوب به کمربندی خیام می رسد .این بنا در مجموعه حریم بازار واقع گردیده که در ضلع شرقی آن خیابان فردوسی و در ضلع شمالی مجموعه بازار تاریخی و خیابان ضیائی می باشد در ضلع غرب کوچه شیخ الاسلام و در جنوب نیز به بافت کهنه و کوچه حسینیه منتهی می گردد .
در حال حاضر این خانه از منزلهای خوشگل اصفهان به حساب مییاید که واحدهای صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در آن مستقر هستند و به موزه ای ازهنرهای باستانی از جمله ترمه، زری بافی، گلابتون سازی، چادر شب بافی، غزل و مخمل بافی، رنگ رزی، عبابافی، ریسندگی، رنگرزی و حلاجی مبدل شد تا علاقه مندان هنرهای باستانی در آن از نزدیک با صنایع دستی آشنایی پیدا کنند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس خانه نوستالژیک «شیخ الاسلام»

منزل شیخ الاسلام به روش منزلهای کهنه زنجان و با مصالح سنگ ، آجر و ملاط کار شده است

منزل شیخ الاسلام به روش منزلهای کهنه زنجان و با مصالح سنگ ، آجر و ملاط در یک طبقه کار شده است.وارد شدنی در ضلع غربی و اتاقها برگرد حیاطی مشجر واقع گردیده اند.تالار اصلی در ضلع شمالی بنا با تزئینات گچبری و سقف لمبه کاری شده خود نمائی می کند. در ضلع جنوبی حیاط سالنی وجود می دارد که متاسفانه در حال حاضر بصورت انباری به کار گرفته شده است. این تالار نیز دارای گچبری بسیار زیبا با نقوش گیاهی و جانداری و مقرنس بنا بصورت مسطح با تیرهای چوبی و پوشش ملاط کاه گل بوده که در سالهای اخیر با پوششی از آسفالت ایزولاسیون شده است .

این خانه زیبا شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است. عمارت بخش جنوبی این خانه که اصلی ترین بخش آن به حساب مییاید، دارای یک ایوان بزرگ با تزئینات مقرنس کاری و طرح و نقاشی گل و بوته در سقف و همچنین دو ستون بزرگ و یک حوض زیبا در مرکز ایوان است.ایوان این بخش از تزئینات مقرنس کاری بینظیری برخوردار است. در این ایوان ۲ عدد پنجره مشبک چوبی بسیار زیبا با شیشه های رنگی و دیوارهائی که با طرح و نقاشی و گچبری تزئین شده اند به زیبائی خانه اضافه میکنند. اتاق کوچولوای که در عقب این ایوان وجود دارد با کلکسیونی از هنر گچبری و مقرنس کاری یکی دیگر از قسمت های بسیار باحال خانه می باشد. سایر بخش های این خانه نیز دارای پنجره های مشبک و گره چینی است.

—————————————————

متن از : شاهرخ ت.

اماکن تاریخی ایران در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به فتراک ار همی‌بندی خدا را زود صيدم کن
««« »»»
که آفت‌هاست در تاخير و طالب را زيان دارد

منزل نوستالژیک «شیخ الاسلام» (۳ عکس)

TT / 132 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال