حمام شیشه ای، زیبا ترین آثار تاریخی سنندج (عکس و تصویر)


حمام شیشه ای، دیدنی ترین آثار تاریخی سنندج (عکس)

مناطقتاریخی کشورمان،حمام شیشه ای، زیباترین آثار تاریخی سنندج،روزی که مهماران عصر زندیه حمام شیشه ای کردستان را بنا می کردند، هیچ نمیاندیشیدند این حمام در قرن های بعد تبدیل به یکی از دیدنی
نواحی تاریخی کشورمان،حمام شیشه ای، زیباترین آثار تاریخی سنندج،روزی که مهماران عصر زندیه حمام شیشه ای کردستان را بنا می کردند، هیچ نمیاندیشیدند این حمام در قرن های بعد تبدیل به یکی از زیباترین آثار این شهر شود. حمامی که در ضلع شمالی بلوار کردستان شهر سنندج و در مجاورت پل و مسجد «ملاویسی» قرار دارد و هر روز بسیاری را برای بازدید از این حمام باحال به این ناحیه می کشاند.

حمام شیشه برخلاف اسم گیرااش، شیشه ای نیست. حمامی است مانند تمام حمام های دیگر تاریخی که از سنگ و گچ و ملات ساخته شده. با این حال به کار رفتن شیشه های رنگی زیبا در این حمام، آن را به این نام سرشناس کرده است.
در حمام شیشه وارد شدنی، هشتی، بینه، سربینه و حمام گرم را می نگاه کنید که در حمام گرم ستون های سنگی خوشگلی تعبیه شده است. همچنین این حمام مانند تمام حمام های عمومی ایرانی، سکوها، آبنماهای گرم و سردو خزینه دارد و با تزئینات آهک بری جلوه بیشتری یافته است. سر در وارد شدنی بنا هم دارای نمای آجر کاری است. تزئینات آهکبری این بنا، نقش های گوناگونی از گیاهان و جانداران را به وحشت افتیم می کنند.

باحال است آگاهی بدارید که این حمام تا سال های قبل از انقلاب کاربرد داشته و بخش های مردانه و برای خانم ها آن فعال بوده اند. این مورد را هم بگوییم که اگرچه ساخت این بنا را به زندی ها نسبت می دهند اما عده ای هم باور می‌ دارند شکل سازنده ای این بنا به دوره قاجار شباهت دارد. با این حال، تقریبا زندی بودن عمارت حمام شیشه ای حتمی است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس حمام شیشه ای، زیباترین آثار تاریخی سنندج (تصویر و عکس)

چیزی که این حمام را از همردیفانش متمایز می کند، دیزاین زیبای سکوها و آب نمای گرم و خنک و خزینه است. در این بنا چیزی که خیلی به نظر میرسد، سادگی و خلوتی بنا است و هرچند این روزها از در و پنجره‌ها و شیشه‌های رنگی حمام آثار زیادی باقی نمانده اما حمام شیشه با سازنده ای موزون و متوازنش هنوز یکی از زیباترین عمارت های تاریخی کشورمان تلقی میشود.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس حمام شیشه ای، زیباترین آثار تاریخی سنندج (تصویر و عکس)

حمام تاریخی شیشه پس از نو سازی اساسی در سال ۸۳ قرار بود به عنوان موزه همیشگی تصویر و عکس کردستان بازگشایی شود اما یک سال بعد، مسئولان میراث فرهنگی سنندج درهای این حمام را روی بازدیدکنندگان بستند. عبور کانال فاضلاب شهر سنندج از نزدیکی آن سبب شده بود تا آب به دیوارهای بنا نفوذ کرده و هر روز بخشی از دیوارهای حمام تاریخی شیشه نابود بشود. این ها همه در حالی است که حمام شیشه شهر سنندج در سال ۱۳۹۰ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۸۳۹ در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس حمام شیشه ای، زیباترین آثار تاریخی سنندج (تصویر و عکس)

—————————————————–

مطلب از : مهتاب ذ.

اماکن تاریخی ایران در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در خرقه زن آتش که خم ابروی ساقی
««« »»»
بر می‌شکند گوشه محراب امامت

حمام شیشه ای، زیبا ترین آثار تاریخی سنندج (عکس و تصویر)

TT / 110 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال