منزل استاد شهریار در تبریز (عکس و تصویر)


خانه استاد شهریار در تبریز (عکس)

منزل استاد شهریار تبریز ، استاد شهریار سراینده پر آوازه ایرانی است که از مشاهیر آذربایجان و شهر تبریز است و احتیاجی به شناسایی ندارد. احتمالا همه ما مردم کشورمان اشعار روان و اثربخش او را شنیده باشیم
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس منزل استاد شهریار در تبریز (تصویر و عکس)


نواحی تاریخی ایران ، منزل استاد شهریار تبریز ، استاد شهریار سراینده پر آوازه ایرانی است که از مشاهیر آذربایجان و شهر تبریز است و احتیاجی به شناسایی ندارد. احتمالا همه ما مردم کشورمان اشعار روان و اثربخش او را شنیده باشیم.

علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را که به ماسوا فکندی همه سایه‌ی هما را

دل اگه خداشناسی همه در رخ علی بین به علی شناختم به خدا قسم خدا را

به خدا که در دو عالم اثر از فنا نماند چو علی گرفته باشد سر چشمه‌ی بقا را

استاد شهریار که یکی از شعرای بزرگ ایران به حساب مییاید، در تاریخ ۲۷ برج شهریور ۱۳۶۷ شمسی به سرای جاوید شتافت و در مقبرة الشعرای تبریز به خاک سپرده شد.

موزه استاد شهریار تبریز یکی از موزه‌های شهر تبریز است که در محله مقصودیه یکی از محلات کهنه تبریز خیابان ارتش‌ جنوبی ‌کوچه‌ مقصودیه‌‌ قرار دارد. آپارتمان موزه شهریار قبلا مکان حیات محمدحسین شهریار سراینده معاصر ایران بوده ‌است. این منزل با قدمت دوره پهلوی دوم (۱۳۴۷) در سال ۱۳۶۷ و پس از فوت شد استاد، از سوی شهرداری تبریز خریداری شده و هم اکنون زیر نگاه این نهاد اداره می ‌شود. منزل استاد شهریار در زیربنایی بالغ بر ۲۵۰ متر و مساحتی حدود ۲۴۱ متر در ۲ طبقه ساخته شده ‌است.

استاد محمد حسین بهجت تبریزی، متخلص به شهریار سراینده قدرتمند فارسی و ترکی و خالق منظومه‌های جاویدی چون حیدربابایه سلام، خان ننه‌، سهندیه و نیز اشعاری عارفانه و ازلی چون غزل علی ای همای رحمت است. امروز درهای این منزل محقر؛ اما سرشار از یادها و خاطره‌های به یاد ماندنی به روی گردشگران، مهمانان و مسافران داخلی و خارجی وارد شدنی به تبریز در طول ایام سال و نیز شهروندان تبریزی و علاقمندان به تاریخ، فرهنگ و ادبیات این مرز و بوم باز کرده است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس منزل استاد شهریار در تبریز (تصویر و عکس)

اشیاء نگهداری شده در موزه شهریار تبریز :

بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و نیز وسایل شخصی شهریار شامل کتاب، دستخط و انواع مختلف یادبودها و هدایای داخلی و خارجی همراه با وسایل حیات این سراینده تبریزی در موزه به اکران قرار داده شده ‌است.

این موزه در قسمت زیرزمین، دربرگیرنده عکس‌ها و تصاویری از استاد شهریار، بخش سمعی- بصری و قسمتی ویژه استراحت مهمانان و بازدیدکنندگان از موزه ‌است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس منزل استاد شهریار در تبریز (تصویر و عکس)

در بخش فوقانی نیز که در واقع بخش عمده و قدیمی‌تر موزه ادبی استاد شهریار به تعداد می‌رود، بخش‌هایی چون بخش اسناد کهنه، عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها، وسایل شخصی شامل لباس‌ها، کتاب‌ها، لوازم‌التحریر، رختخواب و بستر استراحت استاد، سالن پذیرایی منزل استاد، هدایا، لوح‌های تقدیر و تندیس‌های این سراینده بزرگ قرار گرفته ‌است.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس منزل استاد شهریار در تبریز (تصویر و عکس)

در موزه ادبی استاد شهریار همچنین سه تار سرشناس این سراینده بزرگ و آثار خط نستعلیق وی در معرض نگاه کرد عموم قرار گرفته ‌است. منزل استاد شهریار در سال ۱۳۸۶ توسط سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی با شماره ۲۲۷۲۹ در فهرست اثار ملی ایران به ثبت رسید.

درباره شهریار :

شهریار به ‌سال ۱۲۸۵ در شهر تبریز به دنیا آمد. زمان خردسالی را در روستای مادری‌اش -قیش‌قورشاق- و روستای پدری‌اش -خشگناب- در بخش تیکمه‌داش شهرستان بستان‌آباد در شرق استان آذربایجان شرقی سپری نمود. پدرش حاج میرآقا خشگنابی نام داشت که در تبریز وکیل بود. پس از انتها سیکل نخست متوسطه در تبریز، در سال ۱۳۰۰ برای ادامه تحصیل از تبریز عازم تهران بزرگ شد و در مدرسه دارالفنون تا سال ۱۳۰۳ و پس از آن در رشته پزشکی ادامه تحصیل داد.

حدود شش ماه قبل از گرفتن مدرک دکتری به‌علت شکست عشقی و آزردگی خیال و پیش‌آمدهای دیگر ترک درس خواند. پس از مسافرتی چهارساله به خراسان برای کار در اداره ثبت اسناد مشهد و شهر نیشابور، شهریار به تهران بزرگ بازگشت. در سال ۱۳۱۳ که شهریار در خراسان بود، پدرش حاج میرآقا خشگنابی فوت شد. او به‌ سال ۱۳۱۵ در بانک کشاورزی استخدام و پس از مدتی به تبریز رسانده شد. دانشگاه تبریز شهریار را یکی از مدافعان غزل و ادب میهن خواند و عنوان دکترای افتخاری دانشکده ادبیات تبریز را نیز به وی اعطا نمود.

در سال‌های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۰ اثر نامدار خود -حیدربابایه سلام- را می‌سراید. نقل کرده می‌شود که منظومه حیدربابا به ۹۰ درصد از زبان‌های اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ترجمه و انتشار داده شده ‌است. در تیر ۱۳۳۱ مادرش درمی‌گذرد. در برج مرداد ۱۳۳۲ به تبریز آمده و با یکی از بستگان خود به‌نام «عزیزه عمیدخالقی» عروسی می‌کند که حاصل این عروسی سه بچه- دو دختر به نام‌های شهرزاد و مریم و یک فرزند بنام هادی- می‌شود.

وی در روزهای پایان عمر به‌ علت مریضی در بیمارستان مهر تهران بزرگ بستری شد و پس از فوت در ۲۷ برج شهریور ۱۳۶۷ بنا به وصیت خود در مقبرة ‌الشعرای تبریز مدفون گشت.

____________________________________

گردآوری از : آريامنش ح.

اماکن تاریخی ایران در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جناب عشق بلند است همتی حافظ
««« »»»
که عاشقان ره بی‌همتان به خود ندهند

منزل استاد شهریار در تبریز (عکس و تصویر)

TT / 171 — TP / 21%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال