در موزه توس چه خبر است؟


در موزه توس چه می گذرد؟

موزه توس یکی از بخش‌های کلکسیون آرامگاه فردوسی است که شامل نسخ خطی، تابلوهای طرح و نقاشی، تیپ رزم و ظروف سنتی متعلق به دوره‌های گوناگون تاریخی است.

عمارت موزه توس در سال ۱۳۴۷ و با مساحتی حدود ۶۰۰ متر مربع در ضلع غربی آرامگاه فردوسی توسط مهندس هوشنگ سیحون دیزاین و به همت اجلاس آثار ملی ساخته شده است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس در موزه توس چه خبر است؟

این بنا در ابتدا با هدف ایجاد چایخانه سنتی و اجرای نقالی توسط نقالان شاهنامه انتخاب شده بود که به خاطر شناسایی خوب تر ارزش های فرهنگی و تاریخی توس و شخصیت حکیم ابوالقاسم فردوسی و تاثیر جاوید و به یاد ماندنی او شاهنامه، در سال ۱۳۶۱ به موزه تحول کاربری یافت.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس در موزه توس چه خبر است؟

در سال ۱۳۸۴به دلیل نبود تناسب فضاهای موجود با محتوای موزه طرح کنونی توسط مرحوم دکتر بهروز احمدی، زیر نظر اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی تهیه و اجرا گردید.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس در موزه توس چه خبر است؟

اشیاء به اکران قرار داده شده در این موزه با هدف شناسایی ۳ بحث انتخاب شده است:
۱- شناسایی شهر تاریخی توس به عنوان یکی از اصلی ترین شهرهای فرهنگ خیز و تمدن ساز کشورمان در طول تاریخ
۲- شناسایی حکیم ابوالقاسم فردوسی به عنوان یکی از بزرگترین سرایندگان حماسه سرای جهان و یکی از اصلی ترین سرایندگان کشورمان
۳- شناسایی شاهنامه فردوسی به عنوان اصلی ترین تاثیر منظوم حماسی در سطح جهان و پر ارزش ترین سند هویت ملی – فرهنگی، ادبی و تاریخی کشورمان

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس در موزه توس چه خبر است؟

هم اکنون در این موزه شی‌ء با مضامینی چون آثار سنگی زمان قبل از تاریخ مکشوفه از دشت توس و پیرامون کشف رود، انواع مختلف شاهنامه، نظیر شاهنامه چاپ فلورانس و شاهنامه ۷۳ کیلوگرمی تقدیم شده از سوی کانون امیرکبیر، آثار یافته شده از حفاری های باستان شناسی شهر توس همچون تنگ ها، پیه سوزها، عطردان ها و…، ورژن های خطی بینظیر، تابلوهای طرح و نقاشی با سوژه قصه های شاهنامه فردوسی و پرتره حکیم توس و…به اکران در آمده است.

بخش سوم موزه اشیایی را در بر می گیرد که در عصر و زمان فردوسی (قرن ۴و ۵ هجری) خلق شده‌اند. این بخش شامل انواع مختلف ظروف سفالی لعاب‌دارو بدون لعاب و ظروف مفرغی است

زیبا های موزه توس
موزه توس که در کلکسیون فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی قرار دارد به چهار بخش تقسیم می شود:
بخش نخست: آثاری که در تاثیر کاوش‌های باستان شناسی از دشت توس به دست آمده‌اند که شامل انواع مختلف قطعات سفال دوره اسلامی و قبل از اسلام و سکه‌های طلا و نقره دوره اسلامی و … هستند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس در موزه توس چه خبر است؟

بخش دوم: شامل آثاری است که تجلی گر روح حماسی و پهلوانی شاهنانه هستند. انواع مختلف لوازم سوارکاری شامل سپر، گرز، تیرو کمان، لوازم موزیک و رزمی که از آنها در شاهنامه بسیار نام برده شده است از این جمله‌اند.

بخش سوم: اشیایی را در بر می گیرد که در عصر و زمان فردوسی (قرن ۴و ۵ هجری) خلق شده‌اند. این بخش شامل انواع مختلف ظروف سفالی لعاب‌دارو بدون لعاب و ظروف مفرغی است.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس در موزه توس چه خبر است؟

بخش چهارم: در برگیرنده اشیایی اهدایی است انواع مختلف تابلوهای طرح و نقاشی از چهره فردوسی، آثار طرح و نقاشی استاد علی رخساز از داستان‌های شاهنامه، انواع مختلف قالی و قالیچه وانواع هنرهای ظریفه این بخش را تشکیل می‌دهند.

برای بازدید جایزی از این موزه از لینک های زیر بهره گیرید:

www.360cities.net/image/ferdowsi3
http://www.360cities.net/image/ferdowsi-garden-iran-2
http://www.360cities.net/image/ferdowsi-garden
http://www.360cities.net/image/ferdowsi-garden-iran
www.360cities.net/image/ferdowsi-tomb-iran
www.360cities.net/image/ferdowsi-museum

الهام مرادی

بخش جهانگردی تبیان

برگرفته از: جا بین، جهانگردی خراسان، خبرگزاری میراث فرهنگی

***ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد***

نگارش توسط: شهرناز ق.

گوناگون گردشگری در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفته بودی کی بميری پيش من تعجيل چيست
««« »»»
خوش تقاضا می‌کنی پيش تقاضا ميرمت

در موزه توس چه خبر است؟

TT / 172 — TP / 30%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال