محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (عکس و تصویر)


محوطه باستانی غار شاپور اول ساسانی (عکس)

غار شاپور بر روی دیواره کوهی که دشت تنگ چوگان را به شکل نیم دایره در بر گرفته، زایش کشف کرده است. دیواره​های وارد شدنی تنگه پوشیده از نقش برجسته​هایی تراشیده شده بر روی سنگ هستند
غار شاپور بر روی دیواره کوهی که دشت تنگ چوگان را به شکل نیم دایره در بر گرفته، زایش کشف کرده است. دیواره​های وارد شدنی تنگه پوشیده از نقش برجسته​هایی تراشیده شده بر روی سنگ هستند که هر یک بخشی از تاریخ دوره ساسانیان را به اکران قرار داده​اند. در سمت راست وارد شدنی تنگه آثار قلعه​ای، که گویا محل نگهبانی از شهر بیشابور بوده است، به چشم می​خورد. کف دره بستر رود شاپور است که آب آن از طریق کانال​هایی متعدد به داخل شهر منتقل می​شده است.

موقعیت

به فاصله ۱۲ کیلومتر از شهر کازرون به سوی شیراز در استان فارس، شهر سنتی بیشاپور قرار دارد. دربرابر بیشاپور دره خوشگلی است که به آن تنگ چوگان نقل کرده می​شود. جاده آسفالته به طول ۶ کیلومتر دره را به روستای تنگ چوگان متصل می​کند، از این روستا با ۵/۱ ساعت کوه​پیمایی می​توانیم به دهانه غار برسیم.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (تصویر و عکس)

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (تصویر و عکس)

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (تصویر و عکس)

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (تصویر و عکس)

آپارتمان

غار، داخل کوهی با کانی​های زایش کشف کرده است. دهانه غار طولی برابر با ۳۰ متر و ارتفاعی برابر با ۱۵ متر دارد. پیش از ورود به داخل غار در سمت چپ دخمه​ای قرار دارد که بخشی از آن دست ساخته است. حدود ۱۰ متر پس از وارد شدنی غار مجسمه ۷ متری شاپور نخست ساسانی جلوه گریه کن می​کند. غار از چندین بخش تشکیل شده است: بخش نخست نسبتاً هموار است و با طولی حدود ۸۰ متر به لبه پرتگاهی منتهی می​شود. دو طرف دیوارهای این بخش را حجاری و صاف، و گویا برای کندن نقش​های برجسته و یا نگاشتن تهیه کرده بودند که نیمه تمام مانده​اند و بر روی تاقچه​های بزرگ آن​ها چیزی به چشم نمی خورد. در سمت چپ پایان این بخش دو آب انبار به فاصله ۵/۰ متر از هم در داخل سنگ کنده​اند که هر یک حدود یک متر عمق دارد.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (تصویر و عکس)

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (تصویر و عکس)

ابعاد یکی ۴×۳ متر و دیگری ۵/۱×۲ متر است و هر دو پله​ای برای دسترسی به آب دارند. آبی که از سقف به کف غار می​چکیده در این حوض​ها جمع می​شده و احتیاج ساکنان را تأمین می​کرده است. در سمت چپ آب انبارها یک آبشار سنگ زیبا و در پشت آن خوشگل ترین چکنده و چکیده​های بزرگ به چشم می​خورند. سپس گودالی بسیار بزرگ به کشور قطر تقریبی ۱۰۰ متر، که نسبت به کف سالن نخست حدود ۳۰ متر عمق دارد، قرار دارد که نگاه کننده را به یاد دریاچه​ای خشک شده می​اندازد. برای ورود به پایان غار باید از پرتگاه بگذریم و با صعود از سربالایی گودال وارد دالان نسبتاً وسیع دیگری شویم.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (تصویر و عکس)

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (تصویر و عکس)

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (تصویر و عکس)

تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (تصویر و عکس)

در پایان سمت چپ گودال، مکانی مسطح قرار گرفته که بخشی از آن دست ساخته است و گویا محل ذبح قربانی و اجرای مراسم بوده. سقف غار در این سالن حدود ۴۰ متر و بلندترین محیط آن است. با گذر از این سالن وارد دالانی وسیع می​شویم که تا پایان غار ادامه دارد. طول غار از دهانه تا انتها حدود ۴۵۰ متر است. غار دو شعبه دیگر دارد که از چندان وسعیت برخوردار نیستند.

خصوصیت

غار شاپور از غارهای تاریخی بسیار پراهمیت کشورمان است. به نگاه می​رسد غار پیش از زمان ساسانیان از جا​های مذهبی و آیینی ساکنان آن ناحیه بوده و به شبیه به غار باباجابر و نیاسر مهمانی ای در آن جا انجام می​شده است. از آن جا که اردشیر و شاپور نخست راهکار وحدت مذهبی را میان مردمان اجرا می​کردند، از این رو اردشیر برای محو اعتقادات گذشته مردمان ناحیه نیاسر، آتشکده​ای بزرگ هم جوار غار نیاسر می​سازد و شاپور هم دستور ساختن مجسمه اش را داخل این غار می​دهد. تحقیق باستان شناسی بیش​تر در هر دو غار، مسئله را روشن خواهد ساخت.

*****************************************

گردآوری از: گلبانو غ.

اماکن تاریخی ایران در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ که هوس می‌کندش جام جهان بين
««« »»»
گو در نظر آصف جمشيد مکان باش

محوطه سنتی غار شاپور نخست ساسانی (عکس و تصویر)

TT / 235 — TP / 36%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال