بی روح ترین موزه های کشورمان ایران کدام هستند؟


بی روح ترین موزه های ایران کدامند؟

سنگ به عنوان بی روح ترین ماده طبیعت شناخته می شود. هر چند که اگه از زمین معرفی کن سؤال بکنید، باور می‌ دارند سنگ ها پر ماجراترین و باحالترین مواد طبیعت هستند. به همین دلیل هم هست که در گوشه و کنار کشور موزه هایی بنام موزه سنگ بنا شده اند.

اگه شما هم مییاندیشید سنگ ها چیزی برای تماشا ندارند، این مطلب را بخوانید تا بیشتر با جهان سنگ ها و موزه های آنها آشنایی پیدا کنید.

کهنه ترین موزه سنگ
سرشناسترین و تخصصی ترین موزه سنگ، موزه علوم زمین سازمان زمین شناسی است که در خیابان معراج شهر تهران قراردارد. این موزه در سال ۱۳۳۸(همزمان با تاسیس سازمان زمین شناسی) به همت چند نفر از پژوهشگران زمین شناس ساخته شد تا در آن نمونه هایی از سنگ ها، سنگواره ها، کانی ها و اشیای دیگری که در تحقیقات زمین سناسی حاصل شده اند به اکران در آید. موزه فعلی که درسال ۱۳۸۷ باز سازی شده در آپارتمان تازه ای قرار دارد که در آن اشیای سنگی با دسته بندی های جدید در قفسه ها و ویترین های به روز چیده شده اند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

در این موزه به جز تماشای سنگ های پر ارزش و باحالی که از گوشه و کنار کشورمان و دنیا حاصل شده اند قادر هستید درباره زمین شناسی هم از مشاوران حاضر در موزه راهنمایی بگیرید. در این موزه کارگاه های تعلیمی برای دانش آموزان و دانشجویان به انجام رسانده میشود و درباره جنبه های اثرگذار دانش زمین شناسی در حیات روزمره انسان ها آموزش داده می شود.
برای نگاه کردن این موزه باید به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در ضلع غربی میدان آزادی و بلوارمعراج، جنب سازمان نقشه برداری مراجعه کنید.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

اما به جز این موزه، موزه های دیگری هم در کشور هستند که سنگ ها در آنها حرف نخست را می زنند. آثار این موزه ها کمی از شکل نرمال سنگ دور شده و تراش خورده هستند اما سنتی بودن آنها پایشان را به موزه گشوده و به خاطر حضور عنصر سنگ در آنها به مکان نگهداری شان «موزه سنگ» نقل میشود.

موزه سنگ کرمانشاه
موزه سنگ طاق‌بستان که در محوطه تاریخی طاق بستان کرمانشاه قرار دارد یکی دیگر از موزه های سنگ کشور است که در آن حدود ۴۵ اثر سنگی نگهداری می شود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

این آثار مربوط به دوره های اسلامی و ساسانیان هستند و ۱۴ سرستون مربوط به زمان ساسانیان است که برای ساخت قصری تدارک نگاه شده بودند هم در آن نگهداری می شوند. این سنگ ها تزئینات باحالی دارند اما هیچ زمان در هیچ قصری بهره گرفته نشدند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

در این موزه که بیشتر دست سازه های سنگی باستانیان نگهداری می شود، تابوتی به جا مانده از زمان ساسانی و در بخش هایی از موزه کوزه هایی مربوط به همین زمان قرار دارد که در محیط باز موزه نگهداری می شوند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

قسمت دیگری از موزه نیز بقایای قصری مربوط به زمان قاجار و در حدود ۱۲۸۰ تا ۱۲۹۰ هجری شمسی در شهر قصرشیرین حضور دارد که در نبرد کشورمان و کشور عراق از بین رفته و آثار این قسمت از موزه به صورت باز هستند.

در کرمان هم موزه سنگی حضور دارد که در آن ۱۲۰ قطعه سنگ حجاری شده مربوط به ادوار گوناگون تاریخی، از جمله سنگ هزار ساله رابر، سنگ مقبره خواجه اتابک مربوط به زمان سلجوقی و چند نمونه وقف سنگی نگهداری می شوند

موزه سنگ کرمان
در کرمان هم موزه سنگی حضور دارد که در آن ۱۲۰ قطعه سنگ حجاری شده مربوط به ادوار گوناگون تاریخی، از جمله سنگ هزار ساله رابر، سنگ مقبره خواجه اتابک مربوط به زمان سلجوقی و چند نمونه وقف سنگی نگهداری می شوند. این موزه نزدیک به دشت پردیسان قائم قرار دارد و جزئی از یک کلکسیون تفریحی و رفاهی به حساب مییاید.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

باغ هفت تن شیراز
باغ تکیه هفت‌تنان که به باغ هفت تن هم معروف است در شیراز قرار دارد و به عنوان موزه سنگ های تاریخی این شهر شناخته می شود. این باغ در پای کوه چهل مقام و در شمال آرامگاه حافظ قرار گرفته و از سازه‌های کریم خان زند در شیراز است. در این موزه هم از سنگ‌های سنتی تراش خورده نگهداری می شود.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

موزه سنگ مراغه
اگه سنگ قبر را هم یک اثر هنری روی سنگ به حساب بیاوریم، موزه سنگ نگاره های مراغه هم جزو موزه هایی است که در آن سنگ های تراش خورده نگه داری می شوند. البته به جز سنگ قبر، کتیبه های تاریخی هم در این موزه به نظر مییایند.

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

این موزه که در سال ۱۳۸۱ راه اندازی شده، در مکان مقبره آقالار شهر مراغه قرار دارد و در آن نمونه هایی از سنگ مزارهای گهواره ای، صندوقی و تخته سنگ هایی با انواع مختلف خطوط و با نقوش تزئینی و هندسی، قوچ های سنگی و… نگهداری می شوند.

موزه سنگ قزوین
موزه سنگ قزوین را باید در فرهنگسرای شهید رجائی این شهر نگاه بکنید که در آن بیش از ۴۵۰۰ قطعه سنگ و فسیل نگهداری می شود.

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

همچنین ۳۰۰قطعه از صدف های حیوانات گوناگون هم در این موزه به چشم می خورد. این موزه به کوشش دکتر رسا برپا شده و در آن قادر هستید تکه هایی از سفال های سنتی به دست آمده در قزوین را هم نگاه بکنید.

تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

تصویر و عکس شماره ۱۱ ⇩تصویر و عکس بی روح ترین موزه های کشورمان کدام هستند؟

الهام مرادی

بخش جهانگردی تبیان

****************************

گردآوری از: شهرناز ق.

گوناگون گردشگری در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نی من تنها کشم تطاول زلفت
««« »»»
کيست که او داغ آن سياه ندارد

بی روح ترین موزه های کشورمان ایران کدام هستند؟

TT / 249 — TP / 27%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال