این باغ خوشگل، مکان تفریح شاه عباس بوده است (عکس و تصویر)


این باغ زیبا، محل تفریح شاه عباس بوده است (عکس)

هرچند که شمال کشور به جنگل و دریای آن معروف است، اما امروز از کلکسیونی تاریخی که شکوه سازنده ای کشورمان، در زمان صفوی را به اکران قرار داده می گوییم
هرچند که شمال کشور به جنگل و دریای آن معروف است، اما امروز از کلکسیونی تاریخی که شکوه سازنده ای کشورمان، در زمان صفوی را به اکران قرار داده می گوییم. باغی ایرانی که در یونسکو به عنوان میراثی بین المللی به ثبت رسیده و دریاچه ای مصنوعی که خوشگلی درختان و تپه های پیرامون را در دل خود قاب کرده. به بهشهر می رویم، به مجموعه تاریخی عباس آباد …

عکس شماره ۱ ⇩
عکس این باغ زیبا، مکان تفریح شاه عباس بوده است (عکس)

می گویند مکان تفریح و خوش طی کنی شاه عباس و شاه صفوی بوده که البته این روزها مرکزی گردشگری شده برای اشخاص علاقه مند به تاریخ و طبیعت، تا بتوانند دربین درخت ها راه رفته و باقی مانده این بنا را یابند و یا در دریاچه قایق سواری. بسیاری از شما، مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر را یا در عکس ها نگاه کرده اید یا از نزدیک، اما امروز فرصت خوبیست تا با این شاهکار سازنده ای بیشتر آشنایی پیدا کنید.

مجموعه تاریخی عباس آباد دارای سد و برج مهار جریان آب، عمارت درون دریاچه مصنوعی که شاید پایه ای برای قصر روی آن بوده، برج های دیده بانی دو گانه به فاصله ۱۷۵ متر در شرق دریاچه، محوطه سازی شمالی، صفه و محوطه سازی جنوبی، حمام مجموعه در جهت غرب صفه سازی شمالی است، که در ادامه مختصر توضیحاتی درباره آن ها می گوییم.

عکس شماره ۲ ⇩عکس این باغ زیبا، مکان تفریح شاه عباس بوده است (عکس)

از سرشناس ترین این عمارت ها آغاز می کنیم، همانی که در بیشتر عکس ها مضمون عکاس های خوش ذوق می شود و دربین دریاچه قرار دارد. ” عمارت چارطاقی ” آجری رنگ، که در دریاچه خودنمایی می کند. پس از وارسیهای بسیار معلوم شده که هر چندین بنا، پس از گذشت سال ها از ساخت سد، کاربردی تفریحی یافته اما در ابتدا کاربردی علمی و فنی داشته. ارتفاع آن ۱۸ متر است و اگه در فصول بارندگی به اینجا کشف بکنید تا سقف زیر است، اما در فصول گرم سال قادر هستید تمام قد تماشایش کنید.

عکس شماره ۳ ⇩عکس این باغ زیبا، مکان تفریح شاه عباس بوده است (عکس)

اما اصلیتر از عمارت چهارطاقی، ” باغ تاریخی عباس آباد ” است که قصه اش ناگفته مانده. باغی که بر روی شیب نرمال تپه ها و دربین درختان ساخته شده و موزیک از ریختن آب بر روی پلکان ها را به راه انداخته. سازنده ای باغ، به عصر صفوی بر میگردد، که هنرمندانه و هوشمندانه صورت گرفته.

آب بر روی سطوح شیب دار و پلکان های ساخته شده فرو می ریخته و دورانی این باغ سر تا سر از شور حیات بوده. در محوطه نیز، دو برج آجری به کشور قطر ۷ و ارتفاع ۱۴ متر هم وجود دارد که از ملات ساروج ساخته شده اند.

عکس شماره ۴ ⇩عکس این باغ زیبا، مکان تفریح شاه عباس بوده است (عکس)

از دریاچه هم نباید غافل شد، زیرا در خوشگلی مجموعه نقش بسیاری داشته. دریاچه خوشگلی که با تغییر فصول و تغییر رنگ برگ درختان، رنگ تغییر میدهد درواقع دریاچه ای دست ساز است، سدی مخزنی که با دانشی بی نظیر در آن دوران شکل گرفته.

در نهایت برای نمایان کردن دانش سازنده ای نادری که کشورمان، در آن دوران داشته است، از ” حمام عباس آباد ” می گوییم که با دستگاه آبرسانی هوشمندانه اش، دمای محیط و آب قسمت های سربینه ( رختکن ) و گرمخانه که مکان شستشو بوده را، به صورت جداگانه تامین می کرده. در واقع پشت این خوشگلی نصفه کاره ای که از مجموعه دیده می شود، دانش و تجربه ی بسیاری قرار دارد که شایسته تحسین است. در ادمه تصویر و عکسهایی زیبا از مجموعه را با هم می نگاه کنیم …

عکس شماره ۵ ⇩عکس این باغ زیبا، مکان تفریح شاه عباس بوده است (عکس)

عکس شماره ۶ ⇩عکس این باغ زیبا، مکان تفریح شاه عباس بوده است (عکس)

عکس شماره ۷ ⇩عکس این باغ زیبا، مکان تفریح شاه عباس بوده است (عکس)

عکس شماره ۸ ⇩عکس این باغ زیبا، مکان تفریح شاه عباس بوده است (عکس)

—————————————————–

تهیه شده توسط : پريدخت ح.

اماکن تاریخی ایران در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يار دلدار من ار قلب بدين سان شکند
««« »»»
ببرد زود به جانداری خود پادشهش

این باغ خوشگل، مکان تفریح شاه عباس بوده است (عکس و تصویر)

TT / 114 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال