مهمانخانه عرب ها خوزستان در وادی فراموشی (۳ عکس)


مهمانخانه اعراب خوزستان در وادی فراموشی

لغت مضیف از ضیافت یا مراسم گرفته شده است. در وقت قدیم ۹۹ درصد منزلهای اعراب، مکانی ویژه برای پذیرایی از میهمانان خود داشتند
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس مهمانخانه اعراب خوزستان در وادی فراموشی

لغت مضیف از ضیافت یا مراسم گرفته شده است. در وقت قدیم ۹۹ درصد منزلهای اعراب، مکانی ویژه برای پذیرایی از میهمانان خود داشتند.

مضیف، کپر یا اطاقی بزرگ در جوار محل حیات یا خانه شیخ است که رحلت کرده کارکردهای بسیاری از جمله رتق و فتق امور قبیله، قضاوت و حل اختلاف، تبادل اخبار و اطلاعات را داشت.

مردمان خوزستان از گذشته های دور درپی ساخت سازه هایی بودند که در گرمای طاقت فرسا سرد باشد و در برودت گرم.
به همین منظور قالی ای از نی در و دیوار اتاقکی می شد برای پذیرایی از میهمانان بزرگان قوم (شیوخ) یا کسانی که مکنت مالی دارند.

ساخت مضیف و متصل کردن نی ها به همدیگر کار مشقت آوری است. نی‌‌ها دو پوسته متفاوت دارند که در مرحله اول معماران مضیف یک پوسته را از نی‌‌ها جدا می‌‌کنند. نی‌‌های پوست کنده شده، بیشتر برای ستون‌های عمده و فرعی استفاده می‌‌شوند.

پس از کارگذاشتن ستون‌ها داخل گودال‌‌ها و تثبیت آنها با چوب‌های بلند و فشار آوردن از دوطرف به ستون، نوبت به استوار کاری ستون می‌‌رسد. محکم‌کاری با ملاط کاهگل انجام می‌شود. پس از یک تا دو شبانه‌روز با خشک شدن ملاط ستون‌ها استوار می شوند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس مهمانخانه اعراب خوزستان در وادی فراموشی

یکی از آداب شایع در مضیف مراسم قهوه خوری نام دارد


پس از نصب ستون‌ها مضیف آماده است و نوبت به فرش و ‎دکوراسیون آن می‌رسد. مضیف با فرش‌های دستباف، بالش‌های خوش‌رنگ‌پر، منقل خوشگل، دله و فنجان‌های قهوه‌ و عود‌های معطر و هنرهای مکانی تزیین می‌شود.


یکی از آداب شایع در مضیف مراسم قهوه خوری نام دارد. امروزه این مراسم رونق خود را از دست داده و بیشتر در مراسم عزا، عروسی، ضیافت شیوخ و جشن‌های ویژه شبیه به عید قربان و فطر برگزار می‌شود. با این حال مشکلاتی که در دادگاه‌ها حل و فصل نمی‌شود، احتمالا در مراسم قهوه‌خوری با لذت انتها کشف کند.


در مضیف شیخ دستور آماده سازی قهوه را می دهد. هنگامی که نخستین قهوه آماده سر سفره آورده میشود، میزبان آن را در ظرف کوچولو تری ریخته سپس این مراسم آیینی با زیرکی و دانایی ادامه می‌یابد. به این نحو که میزبان ظرف را در دست چپ و فنجان ویژه قهوه خوری که فنجانی بدون دسته است و فنیان خوانده می شود را در دست راست گرفته، از سمت راست مجلس آغاز به سرو قهوه می کند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس مهمانخانه اعراب خوزستان در وادی فراموشی
مضیف های عربی


میزبان پس از ریزش قهوه داخل فنجان، آن را به نوک ظرف می‌زند و برای تعارف با دست راست بدون این‌که کمر را خم کند فنجان قهوه را به میهمان تعارف می کند و میهمان نیز با دست راست قهوه را دریافت می‌کند و بدون زمین قرار دادن فنجان آن را میخورد. چنانچه گیرنده فنجان پس از آشامیدن قهوه، فنجان را بدون هر گونه حرکتی به میزبان برگرداند، بدین معناست که خواست فنجان دیگری دارد.

شمار مضیف های موجود در خوزستان که تنها شهر دارای مضیف است بسیار کاهش داده شده است به گونه ای که تنها دو مضیف بزرگ و سلامت به مکان مانده است.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال