اکران آثار تمدن «مانا» در موزه ایران دوران قدیم


نمایش آثار تمدن «مانا» در موزه ایران باستان

علاقه مندان تاریخ قوم مانا قادر هستند تا ٢٨ آبان ماه ١٣٩٥ از آثار هنری و تمدنی مربوط به این قوم که در موزه ملی کشورمان باستان به اکران قرار داده شده است ، نگاه کردن کنند.

بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس اکران آثار تمدن «مانا» در موزه کشورمان باستان

ماناها قومی ایرانی بودند که از قرن هشتم تا قرن ششم قبل از ولادت بر جلگه جنوبی دریاچه ارومیه حکومت می کرده اند.
به اعلان سرزه و به نقل از تبیان از خبرگزاری ایرنا ، مدیر موزه ملی در مکالمه با خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا گفت: ما در موزه ملی کشورمان متشکل از موزه های کشورمان باستان و موزه اسلامی تلاش می کنیم تا آثار دوره های تمدنی کمتر شناخته شده را به مردمان شناسانیم.
جبرئیل نوکنده روز دوشنبه اضافه کرد: نمایشگاه ماناها که از هفتم برج شهریور در موزه کشورمان باستان شروع شده است به تمدن فرهنگی ماناها که در حوالی دریاچه ارومیه از قرن نهم تا ششم قبل از ولادت حاضر بوده و یک فرهنگ قبل از مادی به حساب مییایند، توجه میکند.
وی ادامه داد: این نمایشگاه تا ۲۸ آبان ماه دایر و قرار است چون فرهنگ مانا بیشتر به غرب کشور به مخصوص در استان های کردستان و آذربایجان غربی تعلق دارد ، در دهه فجر این نمایشگاه در استان کردستان به انجام رسانده شود و در جوار آن کارشناسان ، درباره ماناها به طور تخصصی سخنرانی کنند.
نوکنده گفت: در ۱۶ شهریور اثر فرهنگ و هنر ماناها بر کشورمان درحاشیه این نمایشگاه، با حضور کارشناسان چک شد و در ماه های آتی هم پژوهشگرانی که در این حوزه فعالیت کرده اند سخنرانی خواهند داشت.
وی تاکید کرد : مجموعا در این نمایشگاه تقریبا ۱۰۰ اثر از محوطه های زیویه، بوکان ربط و بیجار به اکران قرار داده شده است که آثار زرین جزء نکات به اکران قرار داده شده نیستند.
مدیر موزه ملی تاکید کرد: آثار این نمایشگاه، شامل سفال، آجرهای لعابدار، آثار مفرغی، عاج، استخوان هستند .
نوکنده یادآور شد: ماناها بر روی تمدن ایرانی به خصوص در بوجود آیی امپراتوری هخامنشی و پادشاهی مادها اثر بسزایی داشته اند و تمدن و هنر هخامنشی و مادها ریشه درفرهنگ گذشته خود در عصر ماناها دارد.

www.irna.ir

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از محیط رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما نکته تایید تبیان نیست .

**************************

متن از : اردشير ظ.

گوناگون گردشگری در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دور مجنون گذشت و نوبت ماست
««« »»»
هر کسی پنج روز نوبت اوست

اکران آثار تمدن «مانا» در موزه ایران دوران قدیم

TT / 80 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال