موزه نبرد کرمانشاه ؛ جایی که باید نگاه


موزه جنگ کرمانشاه ؛ جایی که باید دید

هشت سال دفاع مقدس برای ما یادآور دلاوریها و از جان گذشتگی دلیرمردانی بوده است که آسایش و آسایش امروز ما مدیون قهرمانی های آنهاست. یکی از مراکزی که به پاسداشت یاد و نام شهدا و رزمندگان دفاع مقدس در کرمانشاه تاسیس شده موزه جنگ و مرکز فرهنگی دفاع مقدس کرمانشاه است که بازدید از آن را به شما پیشنهاد میدهیم.

به کوشش : علیرضا عابدینی – بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس موزه جنگ کرمانشاه ؛ مکانی که باید نگاه کرد

موقعیت

این موزه در خیابان امیرکبیر و پشت پارک شیرین کرمانشاه قرار می دارد که ادوات گوناگون نبردی و تصاویر و آثار شهدا در آن به معرض نگاه کرد علاقمندان قرار داده شده است .

اهمیت

این مرکز، با داشتن غرفه های گوناگون و کتابخانه ی تخصصی ، نخستین مرکز فرهنگی دفاع مقدس در غرب کشور است .

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس موزه جنگ کرمانشاه ؛ مکانی که باید نگاه کرد

تاریخچه

مرکز فرهنگی دفاع مقدس کرمانشاه در سال ۱۳۷۴ طی مهمانی ای با وجود آیت الله العظمی هاشمی رفسنجانی به عنوان نخستین موزه جنگ کشور راه اندازی شد. این مرکز در اصل ، پناه گاه مردمان بیپناه درمقابل حملات هوایی دشمن بوده است که در بیست و ششم ماه اسفند ۱۳۶۶ نکته هدف دشمن قرار گرفت . در این بمباران وحشیانه ، عده ای از مردمان شهر به شهادت رسیدند. این جا برای مردمان قهرمان کرمانشاه مدام نوستالژی قرمز ۷۶ شهید و ۱۸۵ مجروح از انسانهای مظلوم این شهر را به یاد می آورد. هشت سال بعد از آن، در قتلگاه شهدای مظلوم اسفند ۱۳۶۶ آپارتمانی بنا شد که به نخستین مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در غرب کشور مبدل شد و مدام پذیرای دیدارکنندگان و علاقه مندان به آثار هشت سال دفاع مقدس است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس موزه جنگ کرمانشاه ؛ مکانی که باید نگاه کرد

خصوصیتهای موزه

مرکز فرهنگی دفاع مقدس کرمانشاه ۳۱۴۵ مترمربع مساحت دارد . در محیط بیرونی موزه چندین سیستم تانک و نفربر، قسمتی از یک هواپیمای منهدم شده و لاشه یک بالگرد خودی به چشم می خورد.
نمایشگاه دفاع مقدس با ۶۵۰ مترمربع مساحت متشکل از سالن عمده و ۱۲ غرفه است. سالن عمده با ۵/۵ متر عرض و ۶۰ متر طول، تندیس کوچولو ساخته شده در شهرستان قصرشیرین را در خود گنجانده است.
عمارت این موزه دارای سه طبقه است و طبقه اول آن نمایشگاه دفاع مقدس است و دوازده بخش دارد که عبارتند از: حلبچه، حماسه پاوه، جانبازان، آزادگان، شهدای هوانیروز، شهدای ارتش، عملیات مرصاد، فعالیت های عمرانی بنیاد، سرداران شهید، زنان، سنگر و لوازم نبردی.در این طبقه کتابخانه تخصصی دفاع مقدس نیز قرار دارد.
در این سالن آثار بازیگران ایرانی که با هنر خود حماسه های جاوید زمان هشت ساله را در قاب تابلوهایشان نشانده اند، چشمهای تماشاگران را غرق خوشگلی ها و ابتکارها می کنند. بقایای خرابی شده زمان دفاع مقدس همراه با لوازم غنیمت گرفته شده از متجاوزین نیز در همین سالن قرار گرفته است. حین آن که آثار به جا مانده از شهدا و جانبازان و ایثارگران زینت بخش سالن عمده نمایشگاه است.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس موزه جنگ کرمانشاه ؛ مکانی که باید نگاه کرد

در طبقه دوم، سالن شهدا قرار دارد.دراین سالن فیلم مستند دفاع مقدس برای قافله های راهیان نور به اکران قرار داده میشود .طبقه سوم نیز بخش اداری موزه است.
در سالن دوم و محیط بیرونی موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان کرمانشاه ادوات نبردی، بخشی از هواپیمای منهدم شده دشمن، قطعه فولادی کارخانه قند اسلام آباد غرب، نقشه برجسته کرمانشاه در قالب ماکت عملیاتی، لاشه بالگرد و تانک های به غنیمت گرفته شده و ده ها اثر دیگر بعنوان بخشی از تاریخچه جنگ تحمیلی کشور عراق علیه ایران اسلامی و دفاع همه جانبه رزمندگان استان کرمانشاه به اکران درآمده است.
استان کرمانشاه بیش از ۱۱۲۶ بار توسط جنگنده های حکومت بعثی بمباران نکته اصابت موشک قرار گرفته است. درهشت سال دفاع مقدس، ۱۱یگان رزمی تشکیل و ۲۷ عملیات موثر در استان کرمانشاه اجرا شد. منابع : شمسا، دفاع پرس (خبرگزاری دفاع مقدس) ، شهدای کرمانشاه ، کرمانشاه شناسی

***پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست***

نگارنده: زيبا ت.

گوناگون گردشگری در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم
««« »»»
يا رب مباد کس را مخدوم بی عنايت

موزه نبرد کرمانشاه ؛ جایی که باید نگاه

TT / 135 — TP / 21%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال