موزه ای که روایتگر سرگذشت بمبئی است (تصویر و عکس)


موزه ای که روایتگر سرگذشت بمبئی است (عکس)

منزل فرهنگ کشورمان در بمبئی با ارائه گزارشی از «موزه دکتر بهاو داجی لاد»، ضمن مرور تاریخچه این موزه سرشناس و کهنه در هندوستان، حالت آن را بعد از نو سازی
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس موزه ای که روایتگر سرگذشت بمبئی است (تصویر و عکس)
موزه دکتر بهاو داجی لاد در قلب ناحیه بایکلا در بمبئی واقع شده است

منزل فرهنگ کشورمان در بمبئی با ارائه گزارشی از «موزه دکتر بهاو داجی لاد»، ضمن مرور تاریخچه این موزه سرشناس و کهنه در هندوستان، حالت آن را بعد از نو سازی، مرور کرده است.

این گزارش در ذیل از نگاه مخاطبان می‌گذرد:

سالیان متمادی است که شهر بمبئی به مرکزی هنری مبدل شده است و از آن جمله می‌توان از موزه چاتراپاتی شیواجی ماهاراج (موزه پرنس آف والز پیشین) به عنوان یکی از خوب ترین موزه‌های کشور هند یاد کرد.

در واپسین تغییرات موزه دکتر بهاو داجی لادو بمبئی، سنت‌ها و رسوم و رسوم مکانی کاملاً مشهود است. هر دو موزه در ساختمان‌هایی خیره کننده به صورت نمایشگاه برای بازدید عموم واقع شده‌اند. در ضمن آن چشم‌انداز هنرهای معاصر کشور هند در سال‌های اخیر، گسترش گیراای کشف کرده است که بمبئی و دهلی نو در راس آن هستند.

موزه دکتر بهاو داجی لاد در قلب ناحیه بایکلا در بمبئی و در جوار باغ گیاه‌شناسی و باغ وحش واقع شده است؛ بنایی سر تا سر غرق در تاریخ و فرهنگ هندوستان. یک آپارتمان پالادیویی با محیط داخلی مناسب و ستون‌های ویکتوریا، که سبک عمده آن توسط جورج برد وود، نخستین متصدی موزه در قرن ۱۹ بوجود آمد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس موزه ای که روایتگر سرگذشت بمبئی است (تصویر و عکس)

در واپسین تغییرات موزه دکتر بهاو داجی لادو بمبئی، سنت‌ها و رسوم و رسوم مکانی کاملاً مشهود است

این موزه در سال ۱۸۷۲ با نام ویکتوریا و البرت با پشتیبانی مالی جمعی از پولداران هندی از جمله جمشید جی جی بویو جاگانات شانکارشت گشایش یافت و به سرعت به خزانه‌ای برای ذخیره اطلاعات باستان شناسی صنعتی بمبئی و انجمن‌های مختلف مبدل شد.

بعد از آن در سال ۱۹۷۵ نام موزه به افتخار مرد بزرگی که در جمع‌آوری اعانه پیشگام بود به موزه دکتر بهاو داجی لاد تحول یافت. امروز آپارتمان این موزه دستخوش تغییرات و تعمیرات گسترده‌ای شده است که روایتگر سرگذشت شهر بمبئی است.

«تسنیم مهتا» که نماینده میراث فرهنگی و هنری اجلاس ملی کشور هند در شهر بمبئی INTACH و مسئول نو سازی این موزه است، می‌گوید: «وقتی جمعیت این شهر بیش از ۱۰۰ هزار نفر نبود، حال آن که در حال حاضر بازدید روزانه از موزه ۳۰۰۰ نفر است. رحلت کرده هیچ مشغولی موجود نبود، حتی سینما هم نبود. امروز ما حدود ۲۵۰۰ بازدیدکننده در آخر هفته‌ها داریم که دلیل آن واقع شدن مکان موزه صحیح در جوار باغ وحش است. همچنین موزه جاای برای مطالعات علمی، گیاه شناسی و جاندار شناسی شهر است که خصوصاً برای شناخت تاریخچه شهر بسیار حائز اهمیت است.»

در سال ۲۰۰۴ شرکت «بمبئی بزرگتر» وابسته به شهرداری، INTACH و سازمان «بجاج» گرد هم آمدند تا نخستین مشارکت اختصاصی – دولتی خود را با مدیریت یک انستیو فرهنگی اصلی شروع کنند. رنگ دیوارها و جزئیات آپارتمان موزه نابود شده بود. رنگ درهای چوب ساچ برمه رفته بود، ستون‌های آهنی از دیوارها طلاق گرفته و ویترین اشیاء گران شکسته شده بود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس موزه ای که روایتگر سرگذشت بمبئی است (تصویر و عکس)

موزه چاتراپاتی شیواجی ماهاراج، به عنوان یکی از خوب ترین موزه‌های کشور هند است


نو سازی این بناء ۴ سال به طول انجامید. در سال ۲۰۰۵ این موزه قادر بود جایزه میراث فرهنگی آسیا و اقیانوسیه یونسکو را برای مرمت و حفظ ابنیه تاریخی به خود اختصاص داده و از کاخ «بیجینگ» پیشی بگیرد. امروزه این موزه با پوشش تازه‌ای از رنگ سبز مایل به خاکستری که در قرن نوزدهم بسیار چشم‌نواز بوده است، پرابهت و شکوهمند جلوه می‌کند.

کفپوش‌هایی با کاشی میلتون که در قسمت عبوری بازدیدکنندگان مفروش شده است، استینلیس و گچ‌کاری‌ها سقف و دیوارها را مزین کرده و ۲۳.۵ قیراط آب طلا جلوه و درخشش بی‌همتایی به ظاهر موزه داده است.

تاثیر تحسین برانگیز آرتیست نامی نیکیل چوپرا بنام «یاگ راج چیتراکار»، به وحشت افتیم حافظه‌ای است که شامل طراحی‌ها، کلیپ و عکس‌های مربوط به سیاحت دو روزه وی از شمال تا جنوب این شهر است که در حال حاضر در موزه به اکران قرار داده شده است.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس موزه ای که روایتگر سرگذشت بمبئی است (تصویر و عکس)

*****************************************

مطلب از : سينا ف.

اماکن تاریخی جهان در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بر در ميخانه رفتن کار يک رنگان بود
««« »»»
خودفروشان را به کوی می فروشان راه نيست

موزه ای که روایتگر سرگذشت بمبئی است (تصویر و عکس)

TT / 159 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال