بیماری سرطان پستان را با این راهکارها مداوا کنید (۶ عکس)


سرطان پستان را با این روش ها درمان کنید

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس بیماری سرطان پستان را با این روش ها درمان کنید

بیماری سرطان پستان یا بیماری سرطان سینه به نوعی بیماری سرطان نقل کرده می‌شود که از بافت پستان آغاز می‌شود. علائم بیماری سرطان سینه می‌تواند یک توده در سینه، تغییر در شکل سینه، گودی پوست، ترشح مایع از نوک سینه، یا پوسته شدن قسمتی از پوست باشد. در افرادی که بیماری در اندام‌های دیگر آنها گسترش یافته باشد، این علائم می‌توانند نا خوشی استخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس، یا یرقان باشند. اما چه راه هایی برای درمان بیماری سرطان سینه وجود دارد؟ سایت آسمونی در این مقاله روش های مفیدی برای درمان بیماری سرطان سینه را به شما عزیزان میشناساند.

درمان بیماری سرطان یا موضعی و یا فراگیر (سیستمیک) است :

    درمان موضعی : جراحی و پرتودرمانی معالجه های موضعی هستند. این نوع درمان بیماری سرطان را در پستان خرابی و یا از میان میبرد . وقتی که بیماری سرطان پستان به قسمت های دیگر اندام گسترش کشف میکند، از درمان موضعی جهت کنترل بیماری در این نواحی خاص بهره میگیرند.

    درمان سیستمیک (عمومی) : شیمی معالجه ای، هورمون معالجه ای و درمان بیولوژیک، معالجه های سیستمیک هستند. در این نوع درمان، موادی وارد جریان خون می شوند و بیماری سرطان را در سراسر اندام کنترل و یا خرابی می کنند. برخی از زنانی که بیماری سرطان پستان دارند، درمان سیستمیک می شوند تا پیش از جراحی یا پرتودرمانی، تومور کوچک شود. برخی دیگر پس از جراحی یا پرتودرمانی، درمان سیستمیک می شوند تا از بازگشت مجدداً بیماری سرطان پیش گیری شود. از درمان سیستمیک برای بیماری سرطان هایی که در اندام گسترش کشف کرده اند بهره میگیرند.

از آنجا که بیماری سرطان اغلب بافت ها و سلول های سلامت را از میان میبرد، بروز پیامد جانبی شایع است.

پیامد جانبی اساساً به نوع درمان و مدت آن بستگی دارد و برای همه زنان یکسان نیست و در طول مدت درمان، معمولاً دستخوش تغییر می شوند.

پیش از آغاز درمان، تیم معالجه ای پیامد جانبی احتمالی را برای شما توضیح خواهند داد و راه هایی برای کنار آمدن با آنها به شما پیشنهاد میکنند. پایگاه علمی، پزشکی و تعلیمی کانون تحقیقات، آموزش جلو گیری بیماری سرطان مقاله های مفیدی برای درمان بیماری سرطان و کنار آمدن با پیامد جانبی آن دارد. این مقاله ها شامل «پرتودرمانی و شما (حامی ای از بیماران مبتلا به بیماری سرطان)»، «شما و شیمی معالجه ای»، «درمان زندگی کرد شناختی» و «راهنمایی های خوردن برای بیماران سرطانی (پیش، در طول و پس از درمان)» است.

در هر مرحله ای از بیماری، مواظبتهایی وجود دارد که به کمک آن می توان نا خوشی و علامت های دیگر را کنترل کرد، از پیامد جانبی درمان ول شد و دغدغه های روحی را هم کاهش داد.

همچنین احتمالا بخواهید درباره شرکت در تحقیقهای بالینی ـ مطالعه تحقیقاتی در رابطه با ترفند های تازه درمان ـ با پزشکتان حرف زنید.

سؤالاتی که قادر هستید پیش از آغاز درمان از پزشک سؤال بکنید :

    قسمت گیرندۀ هورمون چه چیزی را نمایان کرد؟ امتحانهای دیگر چطور؟    آیا واقعا هیچ یک از غدد لنفاوی علائم بیماری سرطان را نمایان میکنند؟    بیماری در چه مرحله ای است؟ آیا واقعا بیماری سرطان گسترش یافته است؟    هدف از درمان کدام است؟ روش معالجه ای عالی من چه چیزی است؟ شما کدام را به من پیشنهاد میدهید؟    خواص احتمالی هر درمان کدام است؟    احتمال خطر یا عارضۀ جانبی احتمالی هر درمان کدام است؟ چطور می توان پیامد جانبی را کنترل کرد؟    چطور قادر هستم برای درمان تهیه شوم؟    آیا واقعا ضروری است که در بیمارستان بمانم؟ در این صورت، برای چه مدت؟    درمان چه قدر مخارج دارد؟ آیا واقعا بیمه این مخارج را می دهد؟    درمان چطور فعالیت های نرمال من را تحت تأثیر خواهد گذاشت؟    آیا واقعا شرکت در پژوهش بالینی برای من عالی است؟

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس بیماری سرطان پستان را با این روش ها درمان کنیدجراحی

جراحی شایعترین شیوۀ درمان بیماری سرطان پستان است. انواع جراحی وجود دارد. پزشک هرکدام از انواع جراحی را برایتان توضیح می دهد و در رابطه با خواص و خطرات احتمالی هر کدام شرح می دهد و آنها را با هم مقایسه می کند و همچنین توضیح می دهد که هر کدام از آنها چطور ظاهر شما را عوض خواهد کرد.

    جراحی حفظ پستان (Breast-sparing Surgery) :در این جراحی بیماری سرطان را برمی دارند، ولی پستان باقی می ماند. به این جراحی همچنین، جراحی نگهدارندۀ پستان، توده برداری، برداشتن قطعه ای پستان، برداشتن ناکامل پستان هم می گویند. گهگاهی نمونه برداری کامل کار توده برداری را می کند چون جراح کل توده را برمی دارد.

در این نوع جراحی، جراح خوبش جداگانه ای به انجام میرساند و اغلب غدد لنفاوی زیر بغل را هم برمی دارند. به این کار، تشریح غدد لنفاوی زیر بغل می گویند. این شیوه نمایان میکند که سلول های سرطانی وارد غدد لنفاوی شده اند یا نه.

پس از این نوع جراحی (حفظ پستان) پستان بیماران را اکثراً پرتودرمانی پستان می کنند. این درمان سلول های سرطانی را که احیاناً در پستان باقی ماند ه اند، از میان میبرد.

 برداشتن پستان (Mastectomy) :

در این جراحی پستان را برمی دارند (و یا حتی الامکان بافت را هم برمی دارند). در بیش تر موارد، جراح، غدد لنفاوی زیر بغل را نیز برمی دارد. برخی از بیماران پس از جراحی پرتودرمانی می شوند.

مطالعات نمایان میکند که میزان موفقیت جراحی نگهدارندۀ پستان (به همراه پرتودرمانی)، و پستان برداری در مراحل اول و دوم بیماری سرطان پستان یکسان است.

نمونه برداری غده لنفاوی نگهبان:ترفندی تازه برای بررسی سلول های سرطانی در غدد لنفاوی است. جراح تعداد کمی از غدد لنفاوی را برمی دارد، به نحوی که موجب پیامد جانبی کم تری شود. چنانچه پزشک در غدد زیر بغل سلول های سرطانی کشف بکند، معمولاً غدد لنفاوی زیر بغل تشریح می شود.مطالعات درباره نمونه برداری غدد لنفاوی محافظ در دست انجام است. این مطالعات آثار همیشگی برداشتن تعداد اندکی از غدد لنفاوی را چک میکند.

در جراحی نگهدارندۀ پستان، جراح تومور و مقداری از بافت پیرامون آن را برمی دارد. جراح احیاناً غدد لنفاوی زیر بغل را هم برمی دارد. جراح گهگاهی مقداری از پوشش عضلات قفسۀ سینۀ زیر تومور را هم برمی دارد.

در پستان برداری کامل (ساده) جراح تمام پستان را بر می دارد. شماری از غدد لنفاوی زیر بغل را هم برمی دارند.

در برداشتن تعدیل شده کامل پستان (modified radical mastectomy) جراح همه پستان و اکثر و یا همۀ غدد لنفاوی زیر بغل را برمی دارد. اغلب، لایۀ پوشانندۀ عضلات قفسه سینه را هم برمی دارند. احتمالا هم قسمت کوچولوای از عضلات قفسۀ سینه را هم جهت دسترسی راحتتر برای برداشتن غدد لنفاوی بردارند.

احتمالا شما نو سازی پستان را برگزید. این عمل در واقع جراحی ترمیمی جهت نو سازی مجدد شکل پستان است. این جراحی گهگاهی همزمان با پستان برداری و یا دیرتر انجام می شود. چنانچه تمایل به نو سازی دارید، بهتر است پیش از عمل پستان برداری ، با یک جراح پلاستیک (ترمیمی) رایزنی کنید. اطلاعات بیش تر در قسمت نو سازی پستان وجود می دارد.

 زمان پیشرفتی پس از جراحی در هر بیمار فرق می دارد. جراحی موجب نا خوشی و سختی می شود. درمان دارویی به کنترل نا خوشی یاری میرساند. پیش از جراحی باید دربارۀ برنامۀ کاهش نا خوشی با پزشک یا پرستارتان رایزنی کنید. چنانچه پس از جراحی به مسکن قوی تری نیاز داشته باشید، پزشک برنامه را با نیاز شما تنظیم می کند. در هر نوع دیگری از جراحی نیز احتمال عفونت، خونریزی یا معضلات دیگر وجود دارد. در این صورت، باید فوراً آن را با درمانگرتان دربین قرار بدهید. در صورتی که یک و یا هر دو پستان شما را برداشته باشند، بعید نیست احساس نبود اعتدال کنید.

این مسئله در صورتی که پستان های شما بزرگ بوده باشند، بیش تر حس خواهد شد. این نبود اعتدال موجب نا خوشی و رنجش در گردن و کمر می شود. همچنین، پوست منطقه ای که پستان برداشته شده، بعید نیست سفت و سخت شود؛ یا شانه ها و بازوهای شما هم دچار گرفتگی و ضعف شود. این معضلات معمولاً به مرور زمان نابود میشوند. پزشک، پرستار و فیزیوتراپیست معمولاً جهت بازگشت تحرک و قوت در شانه ها و بازوها، ورزش هایی را به شما ارائه میدهند. ورزش همچنین موجب کاهش نا خوشی و گرفتگی می شود. امکان می دارد چند روز پس از جراحی توانسته باشید تمرین ها و ورزش های طرحی را آغاز کنید.تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس بیماری سرطان پستان را با این روش ها درمان کنیدچنانچه در طول جراحی رشته های عصبی قطع یا دچار زیان شده باشند، احتمال دارد که احساس کرختی و سوزش در قفسۀ سینه، زیربغل، شانه و روی بازو داشته باشید. این احساس معمولاً طی چند هفته و یا چند ماه پس از جراحی نابود میشود اما در برخی از زنان احساس کرختی بر جا می ماند.

برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل گردش جریان لنف را کند می کند. این مایع در بازو و دست شما تجمع می کند و موجب تورم می شود. این تورم، «لنف ادم» است. لنف ادم بلافاصله پس از جراحی یا ماه ها و سال ها پس از آن رخ می دهد.

باید تا پایان عمر از دست و بازوی سمت درمان شده حفاظت کنید :

    از بر تن کردن تیپهای تنگ یا جواهرات بر بازوی درگیر، اجتناب کنید.    کیف یا چمدانتان را با دست دیگر جابجا کنید.    هنگام اپیلاسیون زیر بغل، برای پیش گیری از بریدن از وسایل الکتریکی بهره گیرید.    از بازوی دیگر جهت تزریقات، آزمایش خون و گرفتن بیماری فشارخون بهره گیرید.    هنگام باغبانی و بهره گیری از شوینده های قوی، برای حفاظت از دستتان از دستکش بهره گیرید.    هنگام مانیکور کردن مراقب باشید که دستتان را نبرید.    از سوختگی و در معرض آفتاب بودن و برنزه کردن دست و یا بازوی درگیرتان، اجتناب کنید.

    باید از پزشکتان درباره چگونگی برخورد با بریدگی ها، سوختگی ها، گزش حشرات یا زخمهای دیگر در بازو و دستتان، سؤال بکنید. چنانچه دست یا بازویتان هم جراحت برداشت و یا متورم، سرخ و داغ شد، باید با پزشکتان تماس بگیرید.

چنانچه لنف ادم پیش آمد، معمولاً پزشک به شما پیشنهاد میدهد که حتی الامکان بازویتان را به سمت بالای قلبتان بلند کنید. تمرینات و ورزش های دست و بازو را به شما آموزش می دهد. بعضی از زنانی که دچار لنف ادم هستند، از یک آستین پلاستیکی برای بهبود جریان لنف بهره میگیرند. درمان دارویی، درناژ دستی لنف (مشتمال و ماساژ)، یا بهره گیری از لوازمی که به آرامی بازو را کمپرس کند هم معمولاً مفید است.

همچنین امکان می دارد شما را به فیزیوتراپیست یا متخصص دیگری شناسانند.

نکاتی که قادر هستید پیش از جراحی از پزشک سؤال بکنید :

    چه نوع جراحی عالی من است؟ آیا واقعا من جراحی نگهدارندۀ پستان می شوم؟ چه نوع جراحی را به من پیشنهاد میدهید؟ به چه دلیل؟    غدد لنفاوی من را برمی دارند ؟ چه شماری؟ به چه دلیل؟    چه عاطفی پس از جراحی خواهم داشت؟ آیا واقعا در بیمارستان بستری می شوم؟    کسی شیوۀ مراقبت از خودم و مکان جراحی را پس از رفتن به منزل به من آموزش خواهد داد؟    مکان جوشگاه کجا است؟ چطور به چشم مییاید؟    چنانچه بر آن بشوم جراحی پلاستیک برای نو سازی پستان داشته باشم، چطور و چه وقت باید صورت گیرد؟ آیا واقعا جراح پلاستیک خاصی را به من میشناسانید؟    آیا واقعا باید برای بازگشت تحرک و نیرو به بازوها و شانه هایم تمرین های خاصی را به انجام رسانم؟ آیا واقعا فیزیوتراپیست یا پرستار نحوۀ انجام تمرین ها را به من آموزش خواهد داد؟    کسی هست که این جراحی را به انجام رسانده باشد تا من بتوانم با او حرف زنم؟

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس بیماری سرطان پستان را با این روش ها درمان کنیدپرتودرمانی

در پرتودرمانی (که به آن رادیوتراپی هم می گویند) از امواج با سطح بالای انرژی برای نابودی سلول های سرطانی بهره میگیرند. اکثر زنان پس از جراحی نگهدارندۀ پستان پرتودرمانی می شوند. بعضی از زنان پس از پستان برداری هم پرتودرمانی می شوند. درمان به اندازۀ تومور و عوامل دیگر بستگی دارد. پرتودرمانی سلول های سرطانی پستان را که احتمالا در ناحیه باقی مانده باشند، خرابی می کند. برخی از بیماران برای خرابی سلول های سرطانی و تفسیر تومور، پیش از جراحی پرتودرمانی می شوند. وقتی که تومور بزرگ و یا برداشتن آن سخت باشد، پزشک از این شیوه بهره میگیرد. برخی زنان نیز پیش از جراحی هورمون معالجه ای و یا شیمی معالجه ای می شوند.

پزشکان جهت درمان بیماری سرطان پستان از دو نوع پرتودرمانی بهره میگیرند. برخی زنان از هر دو نوع بهره میگیرند.

    پرتودرمانی خارجی (External radiation) :امواج رادیویی از خودرو بزرگی خارج از اندام تولید می شود. اکثر زنان برای درمان به کلینیک یا بیمارستان می روند. درمان معمولاً ۵ روز در هفته و طی چند هفته انجام می شوند.

    پرتودرمانی به سبک کاشتی (implant radiation) : محفظه های پلاستیکی باریکی را که حاوی مواد رادیواکتیو هستند، مستقیماً داخل پستان کار قرار میدهند. کاشت ها (ایمپلنت ها) چند روز در مکان باقی می شبیه به. تا وقتی که بیمار کاشت ها را در اندام دارد، در بیمارستان بستری می ماند. پیش از مرخصی از بیمارستان، کاشت ها (ایمپلنت ها) را خارج می کنند.

پیامد جانبی اساساً بستگی به نوع و میزان پرتودرمانی و همچنین قسمتی از اندام دارد که درمان می شود. به طور معمول، پوست منطقه ای که درمان می شود، سرخ، خشک، حساس و می خارد. پستان شما احتمالا سنگین و سفت شود. به مرور این معضلات از بین برده میشوند. نزدیک مراحل پایان درمان، پوست شما مرطوب خواهد شد. در معرض هوا قرار دادن این ناحیه تا حد امکان، به درمان پوست یاری خواهد رساند. سوتین و برخی انواع دیگری از لباس گاه موجب اصطکاک با پوست و ایجاد نا خوشی می شود. در ضمن این مدت، از تیپهای پنبه ای نرم و آزاد بهره گیرید. کرم های ملایم مراقبت از پوست نیز اهمیتی می دارد. پیش از بهره گیری از هرگونه عطر، و یا کرم بر ناحیۀ درمان شده بهتر است با پزشک رایزنی کنید. آثار پرتودرمانی بر پوست نابود خواهد شد. پس از خاتمۀ درمان، ناحیۀ تحت درمان به تدریج خوب می شود ولی به هرحال احتمالا تحولی همیشگی در رنگ پوست به وجود آید.

بعید نیست در ضمن پرتودرمانی، به مخصوص در هفته های پایانی درمان، خسته شوید. استراحت اهمیتی می دارد اما پزشکان معمولاً به بیماران نصیحت می کنند که تا حد امکان فعال باقی بمانند.

اگرچه پیامد جانبی پرتودرمانی نگران کننده اند، پزشک معمولاً آنها را از بین می برد.

نکاتی که قادر هستید پیش از رادیودرمانی از پزشک سؤال بکنید:

    پرتودرمانی چطور صورت خواهد گرفت؟    درمان چه وقتی آغاز می شود؟ چه وقتی به پایان رسانده میشود؟ هر چند وقت یک بار باید درمان شوم؟    چه عاطفی در طول درمان خواهم داشت؟ آیا واقعا خواهم توانست درمان را خودم ادامه بدهم و یا آن را متوقف کنم؟    چه کاری قادر هستم پیش، بعد و در طول درمان برای مراقبت از خودم به انجام رسانم؟    درمان بر پوست من تأثیر خواهد گذاشت؟    قفسۀ سینۀ من پس از درمان چطور به چشم مییاید؟    آیا واقعا پیامد طولانی مدت موجود خواهد بود؟    چه قدر احتمال دارد که بیماری سرطان به پستان من بازگردد؟    هر چند وقت یک بار معاینه های دوره ای باید به انجام رسانم؟

شیمی معالجه ای

در شیمی معالجه ای از داروهای ضد بیماری سرطان برای نابودی سلول های سرطانی بهره میگیرند و برای بیماری سرطان پستان معمولاً از مخلوطی از دارو ها بهره میگیرند. این داروها به صورت دارو یا از طریق تزریق داخل وریدی (IV) داده می شوند. در هر دو روش، دارو وارد گردش خون می شود و سراسر اندام را میگذراند.

بعضی از زنانی که بیماری سرطان پستان دارند، در بخشی از بیمارستان، مطب دکتر یا منزل شیمی معالجه ای می شوند؛ بعضی دیگر هم باید در طول درمان در بیمارستان بستری بمانند.

پیامد جانبی اساساً به داروهای خاص و میزان تجویز آن بستگی دارد. داروها بر سلول های سرطانی و سلول های دیگری که به سرعت تقسیم می شوند، اثر قرار میدهند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس بیماری سرطان پستان را با این روش ها درمان کنید گلبول های خونی : این گلبول ها با عفونت می جنگند، ایجاب میکنند که خون لخته شود و اکسیژن را به تمام قسمت های اندام منتقل میکنند. هنگامی که داروها بر گلبول های خونی اثر می کنند، احتمال عفونت، کوفتگی یا خونریزی، ضعف و خستگی بیش تر می شود. برخی زنان سال ها پس از شیمی معالجه ای دچار بیماری سرطان خون(لوسمی) می شوند.

    سلول های ریشۀ مو : شیمی معالجه ای معمولاً موجب ریختن مو می شود. موی شما مجدداً در خواهد آمد ولی امکان می دارد رنگ و بافت آن کمی فرق کند.

    سلول های پوشانندۀ گوارش : شیمی معالجه ای معمولاً موجب کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، اسهال یا جراحتهای دهان و لب می شود.

پزشک راه هایی را جهت کنترل بسیاری از این پیامد جانبی به شما ارائه میدهد.

برخی داروهایی که برای بیماری سرطان پستان به کار برده میشوند، موجب کرختی یا سوزش در دست و پا می شوند. این معضلات معمولاً پس از اتمام درمان از بین برده میشوند اما معضلات دیگر احتمالا از بین برده نشوند. در بعضی از زنان داروهایی که برای بیماری سرطان پستان به کار برده میشوند، موجب ضعیف شدن قلب می شوند.

همچنین برخی داروهای ضد بیماری سرطان قادر هستند موجب خرابی تخمدان شوند و تخمدان احتمالا تولید هورمون را متوقف می کند. احتمالا شاهد علامت های یائسگی باشید، که شامل خشکی واژن و گر گرفتگی است. دورۀ پریود شما هم امکان می دارد دیگر منظم نباشد و یا متوقف شود. برخی زنان هم نازا می شوند (باردار نمی شوند) و بعید نیست این ناباروری برای زنهای بالای ۳۵ سال همیشگی شود.

از سوی دیگر، احتمال دارد طی شیمی معالجه ای بارور باقی بمانید و قدرتمندی باردار شدن خود را از دست ندهید. آثار شیمی معالجه ای بر خردسال متولد نشده هنوز ناشناخته است. در رابطه با کنترل حاملگی باید پیش از آغاز درمان با پزشک حرف زنید.

هورمون معالجه ای

برخی تومورهای پستان برای رشد نیاز به هورمون دارند. هورمون معالجه ای قرار نمیدهد سلول های سرطانی هورمون های نرمال مورد نیاز خود را گیرند. این هورمون ها استروژن و پروژسترون هستند. چنانچه تومور پستان گیرندۀ هورمونی داشته باشد، در آزمایشگاه معلوم می شود و در این صورت، باید هورمون معالجه ای شوید.

در این موارد، از دارو یا جراحی بهره گرفته میشود :

داروها: گهگاهی پزشک دارویی را تجویز می کند تا از فعالیت هورمون های نرمال پیش گیری کند. یکی از این داروها تاموکسیفن است که بازدارندۀ استروژن است. نوع دیگری از داروها هم در اندام هورمون زنانۀ استرادیول تولید می کند. استرودیول، نوعی استروژن و کنترل کنندۀ آروماتاز است. چنانچه هنوز یائسه نشده باشید، پزشک دارویی هم تجویز می کند تا تخمدان استروژن ترشح نکند.

    جراحی: چنانچه یائسه نشده باشید، احتمالا جهت برداشتن تخمدان جراحی شوید. تخمدان منبع عمده استروژن اندام است. زنی که یائسه شده باشد، احتیاجی به جراحی ندارد. تخمدان پس از یائسگی فقط میزان اندکی استروژن تولید می کند.

پیامد جانبی هورمون معالجه ای به طور گسترده ای به نوع دارو و نوع درمان بستگی دارد. تاموکسیفن شایعترین درمان هورمونی است. به طور کلی، آثار تاموکسیفن شبیه پیامد یائسگی است. رایجترین نشانه ها گر گرفتگی و ترشح واژن است. پیامد جانبی دیگر آن، پریود های شلخته، سردرد، خستگی، تهوع، استفراغ، خشکی یا خارش واژن، زیان و تحریک پوست پیرامون واژن و بثورات پوستی است. البته همه زنانی که تاموکسیفن به کار میبرند، این پیامد جانبی را نخواهند داشت.

گاه زنی در خلال بهره گیری از تاموکسیفن باردار می شود. تاموکسیفن بعید نیست به خردسال متولد نشده زیان برساند. چنانچه هنوز پریود می شوید، باید در رابطه با کنترل حاملگی با پزشک خود رایزنی کنید.

پیامد جانبی وخیم تاموکسیفن بی نظیر است اما به هر حال موجب لخته شدن خون در عروق سیاهرگی می شود. لختۀ خون اغلب در ساق ها و ریه ها شکل می گیرد. در این موارد خطر سکته قلبی در زنان اندکی افزایش کشف میکند.

تاموکسیفن همچنین در نکاتی موجب بروز بیماری سرطان رحم می شود. در صورت بهره گیری از تاموکسیفن باید معاینات لگنی منظم انجام بشود و باید هر نوع خونریزی غیر معمول واژنی بین معاینه ها را به پزشکتان گزاش دهید.

به محض برداشتن تخمدان ، یائسگی پیش مییاید و پیامد جانبی آن اغلب شدیدتر از یائسگی نرمال است. درمانگر راهکارهایی برای رویارویی با این پیامد را به شما پیشنهاد میکند.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس بیماری سرطان پستان را با این روش ها درمان کنیددرمان بیولوژیک :

درمان بیولوژیک به دستگاه مطمئنی اندام برای رویارویی با بیماری سرطان یاری میرساند؛ دستگاه مطمئنی، پاسداری نرمال اندام درمقابل بیماری است.

برخی از زنانی که بیماری سرطان پستان گسترش یافته (متاستاتیک) دارند، با هرسپتین (®Herception) درمان بیولوژیکی تراتستوزوماب (trastuzumab) می شوند که نوعی پادتن (آنتی بادی) تک دودمانی است. این پادتن را در آزمایشگاه می سازند و به سلول های سرطانی متصل می شود.

هرسپین به بیمارانی داده می شود که تست های آزمایشگاهی آنها تومور پستانی را با مقادیر زیادی از نوعی پروتئین خاص بنام HER2 نمایان میکند. با پیش گیری از تولید HER2 ، رشد سلول های سرطانی کند و یا متوقف می شود.

هرسپین به صورت وریدی آمپول زده میشود و امکان می دارد به تنهایی و یا به همراه شیمی معالجه ای به کار گرفته شود.

رایجترین پیامد جانبی هرسپین در فردی که برای بار اول آن را میگیرد تب و لرز است. برخی زنان نا خوشی، ضعف، تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، سختی در تنفس، یا بثورات هم خواهند داشت. این پیامد جانبی معمولاً پس از نخستین درمان ملایم تر می شوند.

هرسپتین امکان می دارد موجب زیان قلبی هم بشود. این امر گاه به ضعف قلبی منتهی می شود. هرسپتین امکان می دارد بر ریه ها نیز تأثیر قرار بدهد و گهگاهی به سختی تنفس منجر شود به نحوی که بلافاصله به پزشک نیاز باشد. پزشک پیش از آغاز استفاده شما از هرسپتین، قلب و ششهای شما را معاینه خواهد کرد و در طول درمان مراقب علائم معضلات ریوی خواهد بود.

داروهای نرمال برای جلو گیری از بیماری سرطان سینه

زردچوبه: حاوی کورکومینوییدهاست. این ترکیبات عامل رنگ زردچوبه هستند و علاوه بر این اثرات ضدسرطانی، ضدالتهاب، ضدمیکروب، آنتی اکسیدان و ضددرد دارند. البته چون ترکیبات عمده زردچوبه به درستی جذب و وارد گردش خون نمی‌شوند، کارآیی آن‌ها در هنگامی که توسط انسان استفاده می‌شوند را تحت اثر قرار می‌دهد. به همین دلیل مصرف زردچوبه به صورت متداولی برای پیش گیری از بیماری سرطان سینه‌ نتیجه‌ی قطعی نخواهد داشت.

انگور: عصاره‌ی انگور می‌تواند از تکثیر سلول‌های بیماری سرطان سینه جلو گیری کند. عصاره‌ی دانه‌ی انگور اثر ضد سرطانی دارد و ترکیب رِزوِراترول که به خصوص در پوست انگور سرخ وجود دارد، با اثر آنتی‌اکسیدانی می‌تواند در کنترل ایجاد تومور و بیماری سرطان نقش داشته باشد. خوب ترین گزینه‌ی مصرفی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری سرطان، انگور‌های دانه‌دار با پوست سرخ (مانند نارا، شاهانی، فخری و یاقوتی) هستند.

سویا: مصرف مقادیر متوسط سویا (حدود ۱۰ گرم در روز) می‌تواند امکان پیشرفتی خانم‌های دچار بیماری سرطان سینه را افزایش و خطر برگشت بیماری سرطان سینه در خانم‌هایی که به این بیماری دچار شده و بهبود یافته‌اند را کم کند. با این حال به خاطر وجود ترکیباتی با اثرات شبیه استروژن (هورمون برای خانم ها)، مصرف آن در تومورها و سرطان‌های وابسته به استروژن توصیه نمی‌شود.

خار مریم: این گیاه از رشد سلول‌های سرطانی (از جمله بیماری سرطان سینه) پیش گیری می‌کند و احتمالا می‌تواند اثرات داروهای ضد بیماری سرطان را نیز زیاد کند.

انواع میوه و سبزیجات حاوی کوئرستین: مهم‌ترین منابع نرمال حاوی این ترکیب (که جزو دسته ترکیبات فنولی و از دسته فلاونوییدهاست) شامل گیاه انجدان رومی، برگ تربچه، برگ شوید، برگ رازیانه، پیاز سرخ و بولاغ اوتی (علف چشمه) هستند.

رزماری: ترکیبات فعال عمده آن بنام رزمارینیک اسید و کارنوزیک اسید اثر آنتی‌اکسیدانی دارند و تکثیر سلول‌های سرطانی (از جمله بیماری سرطان سینه) را کنترل می‌کنند.

چای: ترکیبات آنتی اکسیدان از جمله فلاونوییدها و تانن‌ها را دارد. چای سبز با دارا بودن ترکیبات فنولی شبیه به “EGCG”، در جلو گیری از بیماری سرطان نقش گیراای دارد. البته این ترکیبات نیز دچار معضلی شبیه ترکیبات زردچوبه (یعنی امکان جذب و وارد شدن به گردش خون) هستند و برای افزایش جذب آن‌ها فرمولاسیون‌های تازه ارایه شده است.

تخم کتان: این ماده مغذی به خاطر دارا بودن لیگنان‌ها، بر جلو گیری تومور سینه اثر مثبتی دارد. برای آزاد کردن ترکیبات داخل پوسته‌ی سخت دانه‌ها، باید بین ۱۵ تا ۳۰ گرم از آن، به صورت آسیاب شده، در روز بهره گرفته شود.

زیتون: زیتون و روغن آن خواص ضدسرطانی دارند. مطالعات نشان می‌دهد ترکیبات زیتون بر نوع خاصی از بیماری سرطان سینه بنام “HER2-positive” (که نوع پیشرونده‌ای است) نقش می دارد. بهتر است از خود زیتون بهره گیرید.

سیر: این گیاه پر ارزش به خاطر داشتن ترکیبات سولفوره، موجب کنترل و نبود بهبود بیماری سرطان می‌شود و بیماری‌های قلبی- عروقی، حمله رادیکال‌های آزاد زیان آور و بالا بودن چربی‌های خون را از بین می‌برد. بنابراین سیر (به خصوص نپخته آن را) در وعده‌های خوراکی ای خود جای بدهید و تنها در صورت انواع جراحی‌ها، مصرف آن از ده روز پیش جراحی باید قطع شود.

چنانچه رنجش شدید کولونی دارید، به خردسال خود شیر می‌دهید یا داروهای کنترل کننده‌ی ایجاد لخته خون مصرف می‌کنید، از خوردن سیر خودداری کنید

بلوبری

بلوبری به خاطر داشتن آنتی اکسیدان زیاد، برای اندام بسیار مفید است و توان مجادله با سلول‌های سرطانی را نیز دارد. این میوه‌ی خوش‌طعم، رادیکال‌های آزاد و زیان آور را از اندام دفع و به دستگاه مطمئنی اندام کمک می‌کند.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی در مجادله با سلول‌های سرطانی نقش اهمیتی می داری دارد و به خصوص برای بیماری سرطان سینه بسیار مفید و نقش می دارد. دلیل آن نیز وجود ویتامین C زیادی است که در آن وجود دارد. گوجه فرنگی را حتما در یکی از وعده‌های خوراکی ای خود افزایید.

کلم نپخته

انواع کلم‌های نپخته را به برنامه روزانه غذای خود افزایید. این سبزی طعم دار برای برطرف کردن سلول‌های سرطانی نیز بسیار مفید است. فلاونویید موجود در کلم نپخته فایده ضدسرطانی دارد و روزی یک کاسه از آن کمک می‌کند تا هرگز دچار بیماری سرطان سینه نشوید.

اسفناج و لبو سرخ

این دو سبزی نیز برای برطرف کردن سلول‌های سرطانی بسیار مفید هستند. پس از خوردن لبو امکان می دارد ادرار انسان به رنگ سرخ عوض شود. این در اثر فلاونویید موجود در آن است. اسفناج نیز به خاطر داشتن ویتامین C و بتاکاروتن زیاد برای مجادله با سلول‌های سرطانی خوب ترین گزینه است.

الاجیک اسید

از میوه و سبزیجاتی بهره گیرید که این اسید را در خود دارند. این اسید موجب کاهش روند رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. گردو منبع غنی از این اسید است.

آفتاب گرفتن

ویتامین D نیز برای برای جلو گیری و درمان بیماری سرطان سینه بسیار مفید است. پس سعی کنید بیشتر در معرض آفتاب باشید.

****************************

گردآوری از: فرناز ح.

انواع بیماری و درمان در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شفا ز گفته شکرفشان حافظ جوی
««« »»»
که حاجتت به علاج گلاب و قند مباد

بیماری سرطان پستان را با این راهکارها مداوا کنید (۶ عکس)

TT / 981 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال