۷ دریاچه و آبگیر حیرت آور در کشورمان ایران را بشناسید (۱۷ عکس)


۷ دریاچه و تالاب عجیب در ایران را بشناسید

بله! این دریاچه ها و تالاب ها همگی در کشورمان هستند. تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعتی سرسبز است که پیرامون آن را خوشگل کرده!

همینطور با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب انزلی به خاطرمان می آید. اما گهگاهی دریاچه ها وحشتناک هستند و گهگاهی به رنگ صورتی، امکان می دارد پر از گل های نیلوفر باشند یا پر از تنه خشک شده درختان، گهگاهی خشک و نمکی هستند و گهگاهی آینه ای، حتی آبگیری نگاه شده که جزیره ای در آن جا به جا میشود!

۱- دریاچه مهارلو، شیراز

آدرس:  استان فارس، شیراز ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شیراز

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

این دریاچه‌‌ی خوشگل و صورتی رنگ در شیراز قرار داره اما پیوسته هم به این رنگ نبوده. دورانی پناهگاه پرنده ها بود، فلامینگو، تنجه، اردک سرسبز، مرغابی، آبچلیک و … اما این روزها که صورتی رنگ شده، همون قدر که برای بسیاری از ما و عکاس ها جالبه، برای پرنده ها خطرناکه.

آب دریاچه مهارلو پیوسته شور بوده و از سه رودخانه و دو چشمه های بزرگ تامین میشده اما این روزها به دلیل خشکسالی، کاهش داده شدن سطح آب و رشد جلبک های سرخ رنگ، هر چندین که خوشگل و صورتی رنگ شده اما حال خوبی ندارد و در واقع با سیلی صورت خودش رو سرخ نگه داشته.

شوری زیاد آب، عاملی اثرگذار برای رشد بیش از اندازه جلبک های سرخ رنگه که برای جانوران دریاچه زیان آور هستن. با رشد با سرعتی که دارن، سطح آب رو گرفته و موجب میشن تا تبادل اکسیژن بین هوا و آب کم بشه در نتیجه سطح اکسیژن آب دریاچه پایین میاد و همزمان سم تولید میشه.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

۲- دریاچه ارواح، نوشهر

آدرس: مازندران، نوشهر ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

این مکان مه گرفته که بین درخت های جنگل خودش رو پوشانیده و راه دسترسی به اون هم سخته و هم پر خطر. هرچند که تو مسیر رسیدن به دریاچه خطر گذر از جنگل و احتمال مواجه با جانداران وحشی وجود داره، اما اشخاص بسیاری به اینجا اومدن. دریاچه ” ملا کلا ” که به دریاچه‌ی ارواح هم معروفه در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر قرار گرفته.

طول آن حدود ۷۰۰ متر و عرض اون ۳۰۰ مترِ با درخت های خشک شده و شکسته ای که از سر تا سر دریاچه بیرون زدن. مخلوط درختان فوت شده و مه ای که بیشتر اوقات روی دریاچه رو گرفته با صدای جانداران وحشی ناحیه، همگی موجب شده تا لقب دریاچه ارواح رو به اینجا اندام. تا به امروز قصه ای در رابطه با حالت ظاهری دریاچه و یا نگاه شدن ارواح در ناحیه نقل نشده، البته تا به امروز، بنابراین موقع بازدید از اینجا مواظب باشین!

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

۳) دریاچه مشکی گاو، ایلام

آدرس: ایلام، آبدانان ۱۵ کیلومتری شهر آبدانان

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

دو دریاچه خوشگل و عمیق با دو رنگ متفاوت که توسط یک کانال آبی به هم متصل شدن. مشکی گاو تنها دریاچه‌ی دو غلوی کشور هست که در استان ایلام قرار گرفته. اسم عمده دریاچه ها ” مشکی آب ” هست که به دلیل هلالی بودن و شاخ گاوی شکل بودن اون، اسم دریاچه‌ی “مشکی گاو” رو هم براش برگزیدن.

البته مکانی ها قصه ای هم دارن که رحلت کرده توی آب، اسب آبی مشکی رنگی زندگی می کرده و به دلیل ناشناخته بودن برای مردمان، اونها اسم ” مشکی گاو ” رو روی دریاچه محل حیاتش قرار دادن. دو دریاچه از طریق کانالی که ۷۰ متر طول داره به هم متصل شدن.

دریاچه نخست که حکم سرچشمه رو داره با اختلاف سطح کمی، بالاتر قرار داره و آب اون زلال و شفافه. آبی هم که از دریاچه دوم خارج میشه به صورت رود نسبتا پر آب راهی زمین‌های پیرامون میشه. عمق دریاچه ها به بیست متر هم میرسه، هرچند که اوایل دریاچه کم عمق هست و کف اون به سادگی دیده میشه اما عمق آب یکدفعه به بیش از دو متر میرسه، بنابراین اگه در شنا مهارت ندارین، به هیچ وجه وارد آب نشین.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

۴- حوض پادشاه، قم

آدرس: قم، ۳۵ کیلومتری مسیر قم- شهر تهران، جاده خاکی، دریاچه حوض پادشاه

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

به دریاچه حوض پادشاه فوت شویم به بزرگترین آینه نرمال کشورمان. سطح نمکی و مسطح دریاچه نمک با بارش کمی باران تبدیل به آینه ای بزرگ میشه، طوری که می تونین نقطه رسیدن زمین به آسمان رو در اون بینید و بر روی ابرها راه بروید.

این پدیده فوق العاده در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب شهر تهران قرار گفته و وسعت اون در طول سال متغیره. مورد باحالی که وجود دارد اینه که حوض پادشاه در سال ۱۲۶۱ و بر اثر ساخت جاده شوسه شهر تهران قم تشکیل شده و از دو چاله جدا از هم بوجود اومده. چاله شرقی حوض مره و چاله غربی حوض پادشاه نام داره و این دو بوسیله یک آبراه به هم متصل شدن.

در فصول پر آب ابتدا چاله مره پر می شه و سپس آب زاید وارد حوض پادشاه می شه. خوب ترین زمان برای بازدید از دریاچه حوض پادشاه اوایل بهار و اواسط فصل پاییز هست.

تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

تصویر و عکس شماره ۱۱ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

۵- تالاب چملی، تکاب

آدرس: آذربایجان غربی، تکاب روستای بدرلو

تصویر و عکس شماره ۱۲ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

آبگیری خوشگل با جزیره ای چمنی که بر روی اون در حال حرکته و این جمله خوب ترین تحلیل برای حالت این دریاچه عجیبه. ” چملی گول ” در زبان مکانی به معنی ” جزیره ای از چمن بر روی برکه” هست. چملی گول یا چمن متحرک بدرلو که به اون تالاب چملی هم میگن، دریاچه ای با ۸۰ متر قطرِ که جزیره ی چمنی درون اون ۶۰ متر قط نسبی داره.

این چمن متحرک با وزش باد و جریان هوا به جهت های گوناگون حرکت می کنه و همین بحث موجب بینظیر شدن این جاذبه نرمال شده. مورد باحالی که وجود داره، پیوسته سبز بودن چمن روی جزیره حتی در زمستان هستش و این که نی های جزیره از به هم چسبیدن ریشه هاشون به هم و بدون رابطه با زمین روی آب شناور موندن.

تصویر و عکس شماره ۱۳ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

۶- تالاب نیلوفر آبی، ساری

آدرس: مازندران، ساری جاده ساری-نکا، روستای آبدانسر

تصویر و عکس شماره ۱۴ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

از حوضچه ی آب نرمال، از آب تیرو کدر مرداب، نیلوفرهای صورتی رنگ با برگ های پهن، سرزنده و سبز رنگ خودشون سر از آب برون آوردن تا بوستان نیلوفر آبی در کیلومتر دو جاده ساری به نکا و روستای آبندان سر رو رویایی کنن.

قایق سواری در این تالاب خوشگل و عکاسی بین گل های نیلوفر می تونه فراموش نا شدنی به یادماندنی باشه اون هم تو وقتی که دیگه تو تالاب انزلی شمار گل های نیلوفر مانند پیش زیاد نیست.

دوره گل دهی نیلوفر آبی یا به واژه ای لاله آبگیری، بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل تیر تا اواخر برج شهریور هست، بنابرای اگه در تابستان مسافر شهر ساری هستین بازدید از این تالاب رویایی رو از دست ندین.

تصویر و عکس شماره ۱۵ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

۷- دریاچه سبلان، اردبیل

آدرس : اردبیل، لاهرود شابیل، مشکین شهر

تصویر و عکس شماره ۱۶ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

برای نگاه کردن پدیده خوشگل و باورنکردنی بعدی باید به قله سبلان صعود کنین. روی دهانه آش فشانی قله سبلان رو این روزها آبی فیروزه ای رنگ پوشانده و اسم دریاچه سبلان رو بهش دادن.

از نگاه مکانی ها اینجا جاای مقدس هست زیرا اعتقاد دارند زرتشت در این مکان به پیامبری رسیده و قبر او در جوار این جلوه نرمال و در زیر یکی از تخته سنگ ها قرار گرفته. آب دریاچه در اکثر ماه های سال جز تیر، برج مرداد و برج شهریور منجمد هست و حاصل ذوب برف ها هستش.

تصویر و عکس شماره ۱۷ ⇩تصویر و عکس 7 دریاچه و تالاب باورنکردنی در کشورمان را بشناسید

***************************

تهیه کننده : شراره ز.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بوسيدن لب يار اول ز دست مگذار
««« »»»
کخر ملول گردی از دست و لب گزيدن

۷ دریاچه و آبگیر حیرت آور در کشورمان ایران را بشناسید (۱۷ عکس)

TT / 343 — TP / 27%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال