گردش ماندگار در روستای تاریخی «شالان» (۶ عکس)


گردش به یاد ماندنی در روستای تاریخی «شالان»

در ۲۳ کیلومتری شهر سرپل ذهاب، ۳۳ کیلومتری کرند غرب و ۱۴۰ کیلومتری کرمانشاه،روستای شالان واقع شده است که از توابع بخش کرند غرب شهرستان اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه است.
وب سایت تبیان: در ۲۳ کیلومتری شهر سرپل ذهاب، ۳۳ کیلومتری کرند غرب و ۱۴۰ کیلومتری کرمانشاه،روستای شالان واقع شده است که از توابع بخش کرند غرب شهرستان اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه است. این روستا از شمال و شمال شرقی به ارتفاعات دالاهو از جنوب شرقی به ارتفاعات بانه ریز و از جنوب به ارتفاعات زنگ علیان محدود می شود. روستای شالان در ۱۴۰ کیلومتری کرمانشاه واقع شده است.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس گردش فراموش نشدنی در روستای تاریخی «شالان»

آب و هوای آن در فصول بهار و فصل تابستان نسبتاً خنک و در فصل پاییز و فصل زمستان خنک و برفگیر است و ارتفاع روستای شالان از سطح دریا ۱۰۷۰ متر است.رودخان پرآب الوند در جنوب روستا جریان دارد.

روستای شالان دارای پیشینه کهن تاریخی است. وجود آثار و بقاع متبرکه همانند زیارتگاه مسجد عبدالله بن عمر، بابا یادگار، مقبر ابودجانه، مقبر باباشیخ، مقبر شیخ بایزی و همچنین مقبره بابا فقی نشان گر قدمت و سابقه تاریخی این روستا است. به احتمال زیاد قدمت این روستا به دوره ساسانی می رسد.

بسیاری از عمارت های آرامگاهی روستای شالان در دوره صفویه و به دستور شاه عباس احداث گردیده و در دوره قاجاریه مرمت شده اند.مردمان روستای شالان به زبان کردی با لهجه کلهر سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب تسنن هستند. براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵، روستای شالان ۴۵۰ نفر جمعیت داشته است که در سال ۱۳۸۵ به بیش از ۵۰۰ نفر رسیده است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس گردش فراموش نشدنی در روستای تاریخی «شالان»

دام داری، زراعت، پرورش زنبور عسل، جنگلداری و باغداری از اهم فعالیت های اقتصادی مردمان این روستا می باشد. تولید محصولات و فرآورده های لبنی مانند کره مکانی، کشک، روغن جانداری و عسل در روستای شالان رواج دارد.انجیر، گردو، انار و هلو از اصلیترین محصولات سردرختی باغات شالان به حساب مییایند. گندم و جو نیز در این روستا کشت می شود. در روستای شالان صنایع دستی نیز رواج دارد و گروهی از مردمان به مخصوص بانوان به تولید آن اشتغال دارند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس گردش فراموش نشدنی در روستای تاریخی «شالان»

روستای کوهپایه ای شالان بافت مسکونی پرپشت دارد. سازنده ای منزلهای روستاییان به نحو معیشت و نوع فعالیت آنان بستگی دارد. فضاهای خانه ها را اطاقهای استراحت و پذیرایی، سرویس بهداشتی، انبار و تنورخانه تشکیل می دهد. سقف خانه ها مسطح است و با تیرهای چوبی و اندود کاهگل و یا قیروگونی بر تن شده اند و غالباً دارای ایوان می باشند.

آب و هوای روستای شالان در بهار و فصل تابستان نسبتاً خنک و در فصل پاییز و فصل زمستان خنک و برفگیر استمصالح به کاررفته در منزلهای کهنه شامل سنگ، آجر، گچ، چوب، خشت و گل است. اما منزلهای تازه با مصالح سیمان، آهن، آجر و گچ ساخته می شوند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس گردش فراموش نشدنی در روستای تاریخی «شالان»

شرایط آب و هوایی عالی، در اطراف روستای شالان جاهای بسیار خوشگل نرمال و تفریحی به وجود آورده است. درختان بسیار بلند و پوشش سبز گیاهان مرتعی، چشمه ها و سرچشمه رودهای کوچولو در کوهستان های اطراف روستا، مناطق تفریحی و نرمال بینظیری را بوجود آورده اند.در دو سوی بستر رودخانه الوند، که در جنوب روستا جریان دارد، تفرجگاه هایی با چشم انداز های زیبا پدید آمده که محل رویش انواع مختلف گیاه دارویی، مرتعی و گل های وحشی رنگ به رنگ است و به زیستگاه پرندگان و موجودات آبزی مبدل شده اند.

جنگل های فراوان و گسترده گردو، انار و انجیر کوهی اطراف روستا، از تفرجگاه های زیبا و کم نظیر روستاست، که نکته توجه مردمان استان کرمانشاه قرار می گیرند.درکنار مزارع روستای شالان، ارتفاعات صخره ای دالاهو قرار گرفته که بلندترین قله آن ۲۲۵۰ متر ارتفاع دارد. سر تا سر این ارتفاعات را جنگل های فراوان و مراتع سرسبز و تهیه کنم فرا گرفته است. این ارتفاعات در اکثر مواقع سال از برف بر تن میشود.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس گردش فراموش نشدنی در روستای تاریخی «شالان»

مناظر نرمال و پوشش جنگلی ارتفاعات دالاهو با چشم اندازهای زیبا و کم نظیر، یکی از جاذبه های نرمال روستای شالان است.در ۴ کیلومتری روستای شالان آبشار زیبا و ویرانه های کاخ یزدگرد قرار دارد که قدمت آن به زمان ساسانی می رسد. این تاثیر تاریخی اصلی در یکی از بلندترین ارتفاعات قرار گرفته و اطراف آن را حصاری با برج های نیم دایره ای شکل در برگرفته است. این برج ها در فاصل شش تا شانزده متری همدیگر قرار دارند.

در ۹ کیلومتری روستا عمارت سنگی مستطیل شکلی با ابعاد ۷۰/۷×۸۶/۴ متر قرار دارد که به طاق گرا سرشناس است. این عمارت سنگی محیط ایوان مثلی است که دیوارهای داخلی آن از لاشه های سنگ و ملاط گچ ساخته شده است. ارتفاع بنا از سطح زمین ۷/۱۱ متر و عرض دهانه طاق ۱۰/۴ متر و عمق بنا ۱۰/۳ متر است. دیوارهای داخلی بنا با اشکال هندسی منقوش دیزاین و اجرا شده است.درکنار مزارع روستای شالان، ارتفاعات صخره ای دالاهو قرار گرفته که بلندترین قله آن ۲۲۵۰ متر ارتفاع دارد.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس گردش فراموش نشدنی در روستای تاریخی «شالان»

در ۵ کیلومتری روستای شالان مقبر ابودجانه منسوب به دور سلجوقیان واقع شده است. نقل میشود که این مقبره به سماک بن خوشه از طایف اوس و از نزدیکان سعدبن عباده تعلق دارد که در نبردهای بدر و احد از یاران پیامبر(ص) بوده است زیارتگاه بابا یادگار در ۱۰ کیلومتری روستای شالان، در دامن کوه ٝدالاهو ٜ واقع شده است. بر روی این بنا که به صورت مربعی کوچولو است، گنبد مخروطی شکلی قرار گرفته و قسمت های داخلی و خارجی آن با ملاط گچ اندود شده است. این آرامگاه دربین اهل حق جایگاه بسیار والایی دارد.

********************

گردآوری از: سياوش م.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از در خويش خدا را به بهشتم مفرست
««« »»»
که سر کوی تو از کون و مکان ما را بس

گردش ماندگار در روستای تاریخی «شالان» (۶ عکس)

TT / 153 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال