این موزه های ابر شهر تهران را حتما باید ببینید (۱۴ عکس)


این موزه های تهران را حتما باید ببینید

موزه‌ها مکان‌هایی هستند برای مردمان یک کشور که در آن می‌توانند هویت خود و کشورشان را خوب تر و بیشتر بشناسند.
باشگاه خبرنگاران جوان: موزه‌ها مکان‌هایی هستند برای مردمان یک کشور که در آن می‌توانند هویت خود و کشورشان را خوب تر و بیشتر بشناسند.

استان تهران دارای موزه های بسیاری است که در ایام مختلف میزبان بازدیدکنندگان داخلی و خارجی هستند. احتمالا بسیاری از مردمان با شماری از این موزه ها آشنا هستند و کمتر کسی با موزه هایی مانند قرآن کریم، پول، سکه و … آشنایی داشته باشد.

موزه آبگینه: موزه تخصصی شیشه و سفال

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

موزهه آبگینه یکی از موزه‌های تهران بزرگ است. این بنا خانه‌ای تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در خیابان سی تیر جای گرفته است. این تاثیر در تاریخ ۷ برج اردیبهشت ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۰۱۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.

این موزه دارای تالار صدف، زرین و لاجوردی است و همچنین دارای بخش هایی همچون: موزه شامل بخش‌های اداری (زیر زمین)، دبیرخانه و ریاست (طبقه بالا) ،کتاب‌خانه که واقع در ضلع شمال غربی، شامل ۴۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی در زمینه‌های باستان شناسی، تاریخ و هنر است.

باغ موزه قصر

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

باغ‌موزه قصر که سابقا زندان قصر نامیده می‌شد، اولین زندان متمرکز تهران بود. این زندان هم اینک به عنوان باغ موزه قصر یکی از مراکز فرهنگی، تاریخی و هنری کشور مورد بازدید عموم است. این زندان در زمان ریاست سوئدی‌ها بر شهربانی نظمیه تهران ساخته اند. این موزه با شماره ۱۷۶۶در ۲۶آبان ماه ۱۳۷۵ ثبت ملی شد.

اولین زندانی زندان قصر، معمار آن یعنی سرتیپ درگاهی است. او تنها دو روز بعد از همراهی رضا شاه در مهمانی راه اندازی زندان، در همان زندان محبوس شد. قوام‌السلطنه، صارم‌الدوله، صولت‌الدوله، عبدالحسین تیمورتاش، بزرگ علوی وعلیمردان خان بختیاری و پنجاه و سه نفر ومحمد فرخی یزدی و همچنین دکتر تقی آرانی برخی از زندانیان سرشناس این زندان هستند.

تماشاگه پول

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

تماشاگه پول نام موزه‌ای در تهران بزرگ است. این موزه اولین موزه تخصصی و همیشگی سکه و اسکناس در کشورمان است و در تاریخ هفدهم تیرماه سال ۱۳۷۶ در سالگرد هجرت پیغمبر اسلام توسط اداره موزه‌های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی راه اندازی شد.

این کلکسیون که شامل ۱۴۰۰ سکه و ۷۵۰ قطعه اسکناس و تعداد تقریبی ۲۰۰ قطعه اشیاء موزه‌های غیر از سکه و اسکناس است که در محوطه‌ای با وسعت حدود ۷۰۰ متر مربع به اکران گذاشته شده‌ است. بخش‌های تشکیل دهنده تماشاگه پول عبارت‌اند از: بخش ماقبل پول ،سالن‌های مربوط به تاریخ سکه و سالن‌های مربوط به تاریخ اسکناس است.

تماشاگه تاریخ

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

آثار به اکران قرار داده شده در این گنجینه تاریخ معاصر کشورمان به ۲۰۰ سال اخیر اختصاص دارد و شامل ظروف لوازم شخصی ناصرالدین شاه، تابلوهای کمال الملک و … است . تماشاگه تاریخ از چندین منزل تشکیل شده که شامل سفره‌خانه، چای‌خانه، تماشاخانه، نگارخانه، کتاب‌خانه و آپارتمان عمده که در مجموع سه طبقه است.

تماشاگه زمان (منزل حسین خداداد)

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

تماشاگه زمان (منزل حسین خداداد موزه و منزل تاریخی مربوط به دوره قاجار که در تهران، خیابان ولی عصر، خیابان زعفرانیه، نبش خیابان منصور واقع شده که در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۸۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است. تماشاگه زمان مجموعه‌ای از ابزارهای زمان‌سنجی و گاه‌شماری که در محوطه‌ای به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع و بناای با زیربنای ۷۰۰ مترمربع سازماندهی شده است.

در محوطه این تماشاگه ساعت‌های اولیه شبیه به ساعت آفتابی، ساعت شنی، ساعت آبی و ساعت سوختی و در درون عمارت نیز ساعت‌های مکانیکی دیواری، رومیزی، جیبی و مچی قرار گرفته‌اند. همچنین بخشی از عمارت به اسنادی درباره گاه‌شماری جلالی و تاریخ آن در کشورمان اختصاص کشف کرده است. این منزل در ۲ ماه بهمن سال ۱۳۸۲ باشماره ۱۰۸۶۸ ثبت ملی شد.

قصر موزه سعد آباد

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

کلکسیون فرهنگی تاریخی سعدآباد به کلکسیون عمارت‌ها و کاخ‌هایی نقل کرده می‌شود که در دره دربند، شمالی‌ترین و خوش آب و هواترین ناحیه تهران در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار بنا شده‌است. این کلکسیون دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل نرمال، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان است. بناها و سازه های کلکسیون شامل:قصر بهمن،قصر احمد شاهی، قصر خصوصی، قصر ملکه مادر، قصر سبز، قصر ملت، موزه آب، موزه استاد بهزاد، کالسکه منزل قجری، موزه چهره‌های به یاد ماندنی، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه ظروف سلطنتی، موزه مینیاتور استاد آبکار، موزه فرشچیان، موزه ارتشی، موزه نگارستان، ایستگاه رادیو، قنات‌ها، کارگاه مرمت، کتابخانه و گلخانه است.

این قصر در ۲۴ دی ۱۳۷۴ با شماره ۱۹۵۷ در فهرست ثبتی سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.

قصر نیاوران

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

قصر نیاوران، واقع در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد. این قصر در کلکسیون باغ نیاوران در میدان شهید باهنر تهران واقع شده است. این بنا با مساحتی در حدود ۹۰۰۰ مترمربع در دو طبقه و یک نیم طبقه احداث و در ابتدا به عنوان مکانی برای پذیرایی مهمانان خارجی انتخاب شد، اما بعد از انتها ساخت به محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده‌اش اختصاص یافت.

بخش‌های کلکسیون نیاوران شامل: کتابخانه خصوصی قصر نیاوران، کوشک احمدشاهی، قصر صاحبقرانیه، موزه دنیا نما، باغ کتیبه‌ها، موزه حوضخانه، موزه ماشین های قصر نیاوران و مدرسه خصوصی است.

موزه آبکار

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

موزه آبکار یکی از ساختمان‌های نه چندان کهنه کلکسیون قصر سعدآباد است. این بنا قبل از انقلاب ۱۳۵۷ قصر لیلا پهلوی سرشناس بود. در سال ۱۳۷۳ این بنا به موزه مینیاتور آبکار مبدل شد. برای بوجود آمدن موزه، زیر نظر سازندگان سازمان میراث فرهنگی کشور، مختصر تحولی در محیط داخلی آن انجام شد.

عمارت موزه مینیاتور آبکار، در این کلکسیون، در مکانی که چندین موزه آن‌را در بر گرفته‌ است، در ضلع شمالی موزه ارتشی در ضلع جنوبی موزه بهزاد، در ضلع شرقی محیط سبز و در غرب و جنوب غربی آن قصر موزه ملت قرار دارد. درب وارد شدنی، درب چوبی است که با الهام از درب‌های دوره قاجار با نقش گره ساخته شده‌ است.

موزه امام علی (ع)

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

این موزه در خردادماه سال ۸۲ راه اندازی شده‌است و در بنایی ۴ طبقه قرار می دارد. همانطور که از نام این موزه پیداست همه فعالیت‌هایی که در این موزه انجام می‌شود، مربوط به آثار دینی و مذهبی است که شامل تابلوهای طرح و نقاشی قهوه‌خانه‌ای و آثاری مربوط به پرده خوانی در زمان‌های قدیم است. آثار هنرمندان خوشنویس که در مورد مسائل مذهبی کار انجام داده‌اند ازدیگر آثاریست که در این موزه وجود دارد.

در طبقه همکف این موزه نمایشگاه‌های دوره‌ای برگزار می‌شود که چندی قبل اصل پرده کعبه که به کشورمان هدیه شده است، در این نمایشگاه در معرض نگاه کرد عموم قرار گرفت. آمفی‌تئاتری در این موزه وجود دارد که جلسات عرفانی ادبی و فرهنگی با وجود نویسندگان و شعرای که کارهای مذهبی انجام داده‌اند، در این جا برگزار می‌شود.

طبقه اوّل مرمت آثار تأسیسات نمازخانه، طبقه همکف نمایشگاه ادواری، تابلوهای طرح و نقاشی معاصر و آثار خوشنویسی مستقر است.

موزه فرش

تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

موزه فرش، یکی از موزه‌های استان تهران است. آپارتمان این موزه دارای سازنده ای باحالی که نمای بیرونی آن به شکل دار فرش است و آپارتمان موزه ۳۴۰۰ متر مربع مساحت که از دو تالار جهت اکران گلیم و فرش دستباف ایرانی تشکیل شده است. طبقه همکف این موزه برای اکران همیشگی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقه دوم آن برای برگزاری نمایشگاه‌های نکته ای و فصلی در نظر گرفته شده‌ است.

هدف از تشکیل این موزه را می‌توان تحقیقی در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش خاصه فرش ایرانی آگاهی داشت. این موزه شامل سایر محصولات از قبیل گلیم هم می‌شود. طراح عمارت این موزه، عبدالعزیز فرمانفرمائیان است.

موزه ماشین اداره سفیر

تصویر و عکس شماره ۱۱ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

موزه ماشین‌های اداری سفیر یکی از معدود موزه‌های خصوصی تهران بزرگ است. این موزه در سال ۱۳۸۷ خورشیدی (۲۰۰۸ تولدی) به کوشش و خلاقیت صاحب کلکسیون فرشاد کمال خانی راه اندازی شد.

موزه رضا عباسی

تصویر و عکس شماره ۱۲ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

موزه رضا عباسی کاشانی، در سال ۱۳۵۶ در خیابان شریعتی تهران، روبروی دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، گشایش یافت و به یاد نقاش نامدار دورهٔ صفوی اهل کاشان رضا عباسی نام‌گذاری شد. این موزه دارای سالنهایی همچون: قبل از اسلام، هنرهای اسلامی، نگارگری و خوشنویسی است.

بخش مرمت و نگهداری موزه با دو آزمایشگاه و کارگاه به مرمت و نو سازی نقاشی‌ها، اشیای فلزی و کتاب‌های خطی اختصاص دارد و یکی از پیشرفته‌ترین کارگاه‌های مرمت در کشور است؛ بنابراین، این کارگاه نه تنها به مرمت اشیای موجود در موزه رضا عباسی می‌پردازد، بلکه ترمیم آثار ارسالی از موزه‌های دیگر کشور را نیز به عهده دارد.

موزه سکه

تصویر و عکس شماره ۱۳ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

موزه سکه، یکی از موزه‌های استان تهران است که در آپارتمان مرکزی بانک سپه واقع شده‌است. مؤسس این موزه، بانو ملکزاده اظهاری است که یکی از سکه معرفی کن و محققان سرشناس در این زمینه بود. در این گنجینه سکه‌های دودمان‌های مختلف از زمان باستان تا عصر حاضر به اکران گذاشته شده‌است و یکی از کاملترین مجموعه‌های سکه درسطح منطقه‌است. این موزه در خیابان آیت الله روح الله خمینی قرار دارد. در این موزه سکه‌های دوره‌های مختلف تاریخ کشورمان از مسکوکات کشورمان مرکزی در زمان هخامنشیان تا دوره حاضر به اکران در آمده است. این کلکسیون از نظر اکران سکه‌های مختلف کشورمان در دوره ساسانیان بینظیر به شمار می‌رود. در کلکسیون موزه سکه ردیف کامل و جامعی از انواع مختلف مسکوکات دوره صفوی نیز وجود می دارد که ضرب شهرهای مختلف کشورمان است.

همچنین، برخی از سکه‌های خارجی از جمله سکه یادبود بازی‌های بازی های المپیک مونترال کشور کانادا و بازی‌های آسیایی تهران در سال ۱۹۷۴ تولدی نیز در این موزه به چشم می‌خورد. از جمله اشیای جانبی در این موزه می‌توان به برخی از هدایای دریافتی از سوی بانک سپه و همچنین شاهنامه فردوسی به خط امیر تومان همراه با تفنگ وی که در داستان آذربایجان و مجادله با روس‌ها مورد استفاده قرار داده شده، نام برد.

موزه پست و تلگراف

تصویر و عکس شماره ۱۴ ⇩تصویر و عکس این موزه های تهران را حتما باید نگاه بکنید

موزهه پست و تلگراف یا موزه ارتباطات، یکی از موزه‌های استان تهران است. به موزه پست به روز می‌توان لقب حیات مجدداً یک موزه را داد. در کلکسیون نو سازی شده موزه پست نمونه‌هایی از کهن‌ترین نوشت‌افزارها و ابزارهای اعزام کردن بسته‌های پستی و چاپاری، تلفن‌های اولین، تمبرها و دیگر ابزار ارتباطات و مخابرات از کبوتر نامه‌بر تا ماهواره به اکران قرار داده شده است. این موزه در خیابان آیت الله روح الله خمینی کنار سردر باغ ملی جای گرفته است.

این بنا میان سال‌های ۱۳۰۷ تا ۱۳۱۳ خورشیدی با مخارج پانصد هزار تومان و با مساحت ۱۵ هزار متر مربع در خیابان سپه بنا نهاده شد. معمار این بنا نیکلای مارکف معمار برجسته ایرانی گرجستانی بود. آپارتمان این موزه برای اداره پست و گمرک با ترفند سازنده ای ملی ساخته شده و از جمله عمارت های سترگ و شکوهمند این ترفند از سازنده ای ایرانی دوره رضاشاه به شمار می‌رود.

گفتنی است؛ این موزه ها از نامور ترین موزه های تهران است که سالانه در روزهای معمولی دارای بازدیدکنندگان بسیاری است .

ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد

تهیه از: پويا ط.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

روشن از پرتو رويت نظری نيست که نيست
««« »»»
منت خاک درت بر بصری نيست که نيست

این موزه های ابر شهر تهران را حتما باید ببینید (۱۴ عکس)

TT / 395 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال