۲۱ میراث ایرانی با اعتبار بین المللی (۲۱ عکس)


۲۱ میراث ایرانی با اعتبار جهانی

در هفته جاری خبر خوشحالی بخشی انتشار داده شد و آن هم افزوده شدن نام یک جا نرمال ایرانی به فهرست میراث بین المللی بود؛ بدین ترتیب با ثبت دشت لوت، فهرست میراث تاریخی و نرمال کشورمان به ۲۱ نکته رسید و از نگاه شمار سایت های (بناهای تاریخی و جا نرمال) ثبت بین المللی شده، کشورمان در رتبه ۱۱ جهان ایستاد.
نشریه هفت صبح – محمد جواد ترابی: در هفته جاری خبر خوشحالی بخشی انتشار داده شد و آن هم افزوده شدن نام یک جا نرمال ایرانی به فهرست میراث بین المللی بود؛ بدین ترتیب با ثبت دشت لوت، فهرست میراث تاریخی و نرمال کشورمان به ۲۱ نکته رسید و از نگاه شمار سایت های (بناهای تاریخی و جا نرمال) ثبت بین المللی شده، کشورمان در رتبه ۱۱ جهان ایستاد.همانطور که در گزارش روز پیش آوردیم این آگاهی دار معنا است که گرچه این آثار تاریخی و نرمال در خاک کشورمان و متعلق به کشورمان باقی می شبیه به ولی محافظت از آنها دیگر فقط یک مسئله ملی نیست و تمامی کشورهای عضو کنوانسیون محافظت از میراث بین المللی فرهنگی و نرمال در قبال آن مسئولند. در اینجا نگاهی داریم به این ۲۱ میراث ایرانی که ۱۹۱ کشور جهان برای حفظ آن امضا زده اند.

چغازنبیل

نیایشگاهی متعلق به دوره عیلامی ها (ایلامی ها) که در حدود سال ۱۲۵۰ پیش از میلاد مسیح بر پا شد و پس از شش قرن در سال ۶۴۰ پیش از میلاد به وضعیت متروکه درآمد. چغازنبیل بیش از ۲۵۰۰ سال در زیر خاک مدفون ماند تا این که اواخر قرن ۱۹ تولدی، در جریان فعالیت های نفتی، آجری یا دست نبشه ای روی آن می کشف کنند.

آنجا بود که کاوشگران از شوش به سوی چغازنبیل که در ۴۰ کیلومتری جنوب شرق شوش و ۲۵ کیلومتری غرب شوشتر قرار دارد، متمایل می شوند و کلکسیونی از کاوش ها در چند دهه آن را از دل خاک بیرون می کشد. اونتاش ناپیرشا (اونتاش گال) سلطان بزرگ عیلامی، بنیانگذار زیگورات (نیایشگاهی برای خدایان) چغازنبیل بوده است و هم اکنون ستون یادبود او در موزه لوور قرار دارد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

تخت جمشید (پرسپولیس)

اوج شکوه پادشاهی هخامنشی را می شود در یک نقطه با چشم دید! شهری سنتی که در شهرستان مرودشت و در ۵۷ کیلومتری شمال شرقی شیراز واقع شده است. شمار کاخ ها و ستون های به جا مانده (البته با خرابی از گذر سال ها)، هیچ حریفی در ناحیه ندارد. دست نبشته هایی که هر کدام میراثی با ارزش تلقی میشوند و هر یک رازی از آن دوران را برملا می کنند. چنانچه به تخت جمشید بروید، شاید شبیه به بسیاری بیش از آنکه درگیر جلال و شکوه این آثار سنتی بشوید، از جزییات نقوش و کندوکاری های روی سنگ آن انگشت به دهن خواهید شد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

میدان نقش جهان اصفهان

میدانی در قلب اصفهان که بیشتر به اندرونی بناای بزرگ شباهت دارد تا یک میدان ساده برای عبور و مرور. همه چیز از کشورمان قدیم آنجا هست. از میناکاری گرفته تا قلم خانمی، از بناهای صفوی تا اوج و شکوه سازنده ای اسلامی در مساجد. از بازاری قدیمی که هنوز زنده است تا محوطه ای که خود، بوستان باصفایی است. فاقد عناصر پر التهاب مدرن. میدانی که از چهار طرف به مناسب قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه می رسد اما آنقدر وسعت دارد که نمی توان نقل کرد دربین آنها محصور شده است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

تخت سلیمان

محوطه ای تاریخی که به دوره هخامنشیان تعلق دارد اما در جوار آن آثار و عمارت هایی از دوره های اشکانیان، ساسانیان و ایلخانان مغول پیدا شده است. تخت سلیمان را یکی از بزرگ ترین مراکز تعلیمی و مذهبی و عبادتی در آن دوران می خوانند. یکی از چشم نوازترین و نفس گیرترین صحنه های مناظر این محوطه تاریخی، چشمه ای است که آب آن از ۱۲۰ متری سطح زمین نشأت می گیرد. این چشمه وسیع با وسعت خارق العاده اش دریاچه حساب نمیشود به این علت که هیچ رودی بر آن نمی ریزد. تخت سلیمان در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی تکاب در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

بم و فضای فرهنگی آن

شهری داخل شهر. البته که زلزله دی ۸۲ امان نداد و هر دو شهر بم و ارگ بم را در هم کوبید اما شش ماه بعد ارگ ثبت بین المللی شد و کمر همت برای مرمت این شهر سنتی بسته شد. با این که کمتر امیدی در داخل برای احیای این محوطه سنتی موجود بود ولی بازدیدها پس از یک دهه نمایان میکند که هنوز ارگ بم دیدنی های بسیار دارد و مرمت آن با معیارهای بین المللی آهسته و همیشه پیش می رود.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

پاسارگاد

نماد این محوطه سنتی آرامگاه کوروش بزرگ است؛ ساده و بی آلایش ولی ایستاده میان باد و باران. البته این محوطه کاخ و کوشک کم ندارد. پاسارگاد در ۱۲۰ کیلومتری شمال شیراز، با آرامگاه ها و سنگ نگاره ها و قصرهای خود تکمیل کننده آثار تخت جمشید و رمزگشایی از رازهای دوران هخامنشی است.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

گنبد سلطانیه

یکی از اصلیترین آثار ایرانی و اسلامی که مقبره سلطان محمد خدابنده الجایتو، هشتمین سلطان از سلسله ایلخانان بود. این گنبد با ارتفاع ۴۸.۵ متر و با کشور قطر دهانه ۲۵.۵ متر، به مدت ۱۰ سال و به دست ۳ هزار کارگر در هفتصد سال پیش بنا شده است. این گنبد سومین گنبد بزرگ جهان حساب میشود.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

سنگ نبشه بیستون

پانصد سال پیش از میلاد مسیح، بزرگ ترین سنگ نبشته جهان بر دیوارهایی نقش می بندد که هنوز که هنوز است در شهرستان هرسین و در شرق استان کرمانشاه، بر دیوارهای کوه بیستون پایدار است. این محوطه تاریخی آنقدر آثار ملی در خود گنجانده است که گویی به مسافرت در زمان فرا خوانده شده اید. دامنه کوه بیستون رازهای زیادی در خود دارد. از فرهادتراش گرفته تا مجسمه هرکول و کتیبه گودرز.

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

مجموعه کلیساهای ارمنی های کشورمان

این کلیساها که شامل قره کلیسا، کلیسای اشتفانوس مقدس (سن استپانوس)، کلیسای مریم مقدس (دره شام)، کلیسای چوپان و کلیسای زور زور می شود، در امتداد ارس و در خاک کشورمان و استان های آذربایجان شرقی و غربی جا خوش کرده اند. کلیساهایی که از لحاظ سازنده ای ما را به فرا زمینی متفاوت میبرند.

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

سازه های آبی تاریخی شوشتر

به شهر قصه ای شباهت دارد یا برشی از بهشت؛ باورش سفت است که شوشت بدزد سازه های آبی شگفت آورش تاریخش به دوران عیلامی و هخامنشی و اشکانیان و ساسانیان می رسد. گرچه که تجدید عمارت این شهر را اردشیر بابلیان به انجام رسانده است. بیش از آسایش وجود آب، این فضا و این صنعت پیش از انقلاب صنعتی هر ناظری را به بهت فرو می برد.

تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

مجموعه تاریخی بازار تبریز

می گویند یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان است آن هم با وسعتی در حدود یک کیلومتر مربع. بازاری با تیمچه ها، سراها و کاروانسراهای بسیار که در کنار بازارچه ها، فرا زمینی ویژه و بی بدیل را به نمایش قرار میدهد. تبریز را نخواهید شناخت چنانچه از بازار آن دیدن نکنید.

تصویر و عکس شماره ۱۱ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

یکی از زیباترین نقاط اردبیل آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی است که علاوه بر وی، شاه اسماعیل اول و همسر شاه اسماعیل و بسیاری از صاحب منصبان عصر صفوی در این آرامگاه به خاک سپرده شده اند.

تصویر و عکس شماره ۱۲ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

باغ ایرانی

باغ های ایرانی پاسارگاد، ارم شیراز، چهل ستون اصفهان، فین کاشان، عباس آباد بهشهر، باغ شازده ماهان، دولت آباد یزد، پهلوان پور مهریز، اکبریه بیرجند نشان از شیوع هنر سازنده ای ایرانی در سر تا سر پهنه این خاک دارند. هنوز که هنوز است به سراغ هر کدام که برویم چیزی جز آسایش در خوبمان نمی گیرد.

تصویر و عکس شماره ۱۳ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

مسجد جامع اصفهان

یکی از اصلیترین و کهنه ترین بناهای تاریخی و مذهبی و اسلامی کشور، مسجد جامع اصفهان است. گنبدها و ایوان ها و شبستان های این مسجد در طی قرون گوناگون سیر هنر سازنده ای را نمایش میدهد.

تصویر و عکس شماره ۱۴ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

برج گنبد قابوس

در میانه آستان گلستان، بنایی تاریخی با قدمتی نزدیک به یک هزاره در دل شهر گنبد سر بر آورده که به آن گنبد قابوس می گویند و آن را با ارتفاع ۷۲ متر (با احتساب پی)، بلندترین برج تمام آجری جهان می خوانند.

تصویر و عکس شماره ۱۵ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

کاخ گلستان

قصری دل خوش کرده در میانه شهر تهران به روز که از آغامحمدخان قاجار تا احمد شاه قاجار، هفت سلطان را به چشمان تاریخی خود نگاه کرده است. این کاخ را به دوران زندیه نسبت می دهند هر چند که بیشتر آثاری که امروزه در آن به چشم می خورد از عهد قاجاریه است. کاخ گلستان را می شود آبروی شهر تهران آگاهی داشت، به این علت که هویت تاریخی پایتخت را در دل خود برگزیده کرده است.

تصویر و عکس شماره ۱۶ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

شهر سوخته

در شمال استان سیستان و بلوچستان، درست در مکانی که فکرش را نمی کنی به مکانی قدم قرار میدهی که پنج هزار سال پیش، مدرن ترین شهر جهان بوده است. از اولین تخته نرد جهان گرفته تا انیمیشن نقش بسته بر دیواره های یک سفال و چشم مصنوعی که در این شهر یافته شده، همه و همه نشان از شهری دارد که مردمانش دورانی بر جهان مردی می کردند. از آن ابهت جز تل خاکی با هزاران هزار تکه سفال شکسته و تهیه کند شده چیزی باقی نمانده است. با این حال ارائه میدهم به شهر سوخته بروید. آنجا دربین انحدامها حشمتی می نگاه کنید که در آبادانی های امروز نمی نگاه کنید.

تصویر و عکس شماره ۱۷ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

میمند

روستایی از توابع شهر بابک کرمان که مردمانش دربین منزلهایی سنگی و دست کندهایی با قدمت چند هزار ساله میزیند. میمند به درستی حفظ شده است و یک شب استراحت کن داخل این دست کندها، حس مسافرت در زمان را به هر جهانگردی القا می کند.

تصویر و عکس شماره ۱۸ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

شوش

می گویند ساکنان این شهر در حدود هار هزار سال پیش از میلاد، یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های جهان را پایه گذاری کردند. از این شهر سنتی استان خوزستان، سفالینه هایی حاصل شده که با قدمتی ۳۵۰۰ ساله، بیانگر دوره ای توسعه یافته از نقشهای هندسی است. نکته اینجاست که پادشاهی عیلامی ها، ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد به پایتختی شوش بنیان قرار داده شد؛ چیزی در حدود ۱۵۰۰ سال پس از تشکیل این شهر!

تصویر و عکس شماره ۱۹ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

قنات های ایرانی

یازده قنات ایرانی که هر کدام خصوصیت بینظیری دارند در فهرست میراث بین المللی قرار گرفتند. قنات قصبه گناباد، قنات بلده فردوس، قنات های حسن آباد مهریز و زارچ یزد، قنات ابراهیم آباد اراک، قنات مزد آباد میمه و قنات وزوان در بخش میمه اصفهان. قنات دو طبقه اردستان، قنات جوپار، قنات اکبرآباد و قنات قاسم آباد بروات در کرمان، یازده قناتی هستند که نشان از نفوذ این صنعت سنتی در سر تا سر پهنه کشورمان قدیم دارند.

تصویر و عکس شماره ۲۰ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

لوت

دشت لوت یا بیابان لوت، یکی از گرم ترین نقاط کره زمین با ثبت دمای رکوردی ۷۰ درجه سلسیوس، بیست و ششمین بیابان وسیع جهان با وسعتی در حدود ۵۲ هزار کیلومتر مربع است. لوت در کلمه به معنای برهنه و فاقد هر چیز است که این برهنگی از هر سازه بشری و ناپاکی، آن را به یکی از دست نخورده ترین جا های جهان تبدیل ساخته است.

تصویر و عکس شماره ۲۱ ⇩تصویر و عکس 21 میراث ایرانی با اعتبار بین المللی

– نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد –

گردآوری توسط : سالومه .ی

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مقيم حلقه ذکر است دل بدان اميد
««« »»»
که حلقه‌ای ز سر زلف يار بگشايد

۲۱ میراث ایرانی با اعتبار بین المللی (۲۱ عکس)

TT / 462 — TP / 24%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال