اهالی نشر چه توقعی از وزیر جدید ارشاد دارند؟


اهالی نشر چه توقعی از وزیر جدید ارشاد دارند؟

وزیر جدید ارشاد هر فرد مورد قبول دولت که باشد، با معضلات متعددی روبروست؛ از کاهش شمارگان و ازدیاد قیمت‌ها گرفته تا عدم ساز و کار عالی برای مدیریت فرهنگی. با وجود این، به نظر می‌رسد اصلی ترین مسئله، ازدیاد ناامیدی دربین اهالی فرهنگ است.

تصویر و عکس   اهالی نشر چه توقعی از وزیر جدید ارشاد دارند؟

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، حالت فرهنگ در سه سال و اندی از دولت یازدهم دست کمی از حالت اقتصادی کشور ندارد. با وجود آن که امید می رفت تا با دولت جدید، تغییر رویکردها موجب شود تا محیط فرهنگی عوض شده و رویش های تازه ای به وجود آید، اما اوضاع، به گزارش سرزه به نقل از خود اهالی فرهنگ، خوب تر نشد. اطلاعات و آمار انتشار داده شده نمایان میکند که حالت کتاب و نشر در سال های اخیر، موردعلاقه نبوده و چندان راضی کننده نیست؛ از قیمتی ای کتاب گرفته تا کاهش شمارگان کتاب و … . این جدای از کیفیت کارهایی است که به چاپ می رسد و بازار کتاب را اشغال کرده است؛ کتاب هایی که با بهره گیری از کپی پیست های معمول کتابفروشی ها را قرق کرده و مانع از شناسایی و عرض بدن کتاب های قوی می شود. به واژه دیگر، بازار کتاب هم به بحران کمیت رسیده و هم در کیفیت دچار معضلات اساسی است.

حالا رئیس جمهور، حسن روحانی، در ماه های پایان منتهی به رای گیری رئیس جمهور اقدام به تغییر وزیر ارشاد کرده است؛ امری که بسیاری آن را تاکتیک دولت برای تلطیف فضا و جذب آرا برای رای گیری جلو رو آگاهی میدارند، تا اقدامی در جهت رو به راه کردن امور بر زمین مانده فرهنگی. با وجود این، به چشم مییاید که وزیر جدید، هر کس که باشد، با سختی های متعددی روبروست که بخشی از آن مربوط به حوزه کتاب می شود؛ حوزه ای که در سایه دیگر بخش های هنری شبیه به موزیک و فیلم قرار گرفته و عمدتاً توجه چندانی به آن نمی شود.

«پوست اندازی کنی قوانین»؛ چاره معضلات نشر

برخی از کارشناسان حوزه نشر، دوا و چاره کار را در «پوست اندازی کنی قوانین» آگاهی میدارند. بی نظیر قدیانی که سال هاست در حوزه نشر خردسال و نوجوان کار میکند، در این ارتباط نقل میکنید: قوانین حوزه نشر به پوست اندازی کنی احتیاج دارد، به چشم مییاید بخشی از قوانین و مقررات در دهه چهارم انقلاب همان قوانینی است که در دهه اول و دوم انقلاب بوجود آمده است. شبیه به قوانین نمایشگاه جهانی کتاب تهران بزرگ، نمایشگاه های استانی کتاب، نمایشگاه جهانی قرآن مجید، ترفند تهیه کرد کتاب و… که قوانین همه این بخش ها ناکارآمد است. بخشی از قوانین نیز وجود دارد که کارآمد است، اما شفاف عمل نمی شود. به عنوان نمونه، برای نمایشگاه های کتاب بندهای گوناگونی برای شمار کتاب ها، ترجمه و تألیف و … عنوان می شود، اما در عمل ناکارآمد است و در محیط نمایشگاه کتاب های متعددی خارج از این قوانین انتشار داده میشود. به همین علت به نگاه ام ما در درجه نخست نیازمند بازنگری در بخشی از قوانین وجود می داریم.

او بخش دیگری از معضلات حاضر را در کاهش داده شدن بودجه معاونت فرهنگی آگاهی میدارد و اضافه میکند: بودجه دیگر بخش های وزارت ارشاد و معاونت ها به قوت خود باقی است، اما بودجه معاونت فرهنگی نابود شده و کاهش داده شده است، کار به مکانی رسیده که عملاً پشتیبانی ای از اهالی نشر صورت نمی گیرد. امیدوار هستیم که وزیر آینده ما در نخستین روزهای کاری خود با تشکل ها و کارکشتگان حوزه نشر بنشیند و حرف زند و معضلات را از نزدیک بشنود.

سه سال گذشته یک مسکن آرام بخش برای معضلات نشر بود

قدیانی با اشاره به زمان اندک باقی مانده، تنها «مدیریت مصمم و انقلابی» را لازمه این تغییرات آگاهی میدارد و ادامه می دهد: دوره سه ساله گذشته تنها یک دارو آرام بخش برای اهالی فرهنگ بود. فرهنگ نیز همانند دیگر بخش های کشور در رکود به سر می برد، البته با توجه به تحریم ها و معضلات این چنینی توقع زیادی هم نمی شود، داشت.

ضعف در اقتصاد نشر و ادامه تبدیل «کتابفروشی » به «کبابی»

«اقتصاد نشر» بحثی است که بسیاری از اهالی فرهنگ بر آن تأکید و امید دارند که در دوره جدید وزارت، به آن بیشتر پرداخته شود. بحثی که هم به کسب و کار ناشر و اهالی نشر رونق می بخشد و هم تا حدود زیادی توقعات نویسندگان و اهالی قلم را برآورده می کند. هرچند در سال های اخیر توجه به این موضوع بیشتر شده، اما نتیجه کار چندان محسوس نبوده است. طی سال های گذشته تلاش شده تا با برگزاری نقشهایی این موضوع مورد توجه قرار گیرد، اما اهالی نشر نظر دیگری دارند. از نظر اصلی آنها این نوع طرح ها مقطعی بوده و نشر باستانی ما را دچار تغییرات اساسی نمی کند. این امر حتی برخی از حوزه های پرمخاطب شبیه به کتاب های دینی را هم تحت تأثیر خود گذاشته است؛ به طوری که طبق گفته رئیس انجمن ناشران و کتابفروشان استان قم سالانه حدود ۱۰ تا ۱۵ کتابفروشی در عرصه کتاب های دینی آن هم در شهری شبیه به قم تغییر کاربری داده و ترجیح داده اند به جای کتاب، کباب به فروش برسانند.

کاهش شمارگان و ازدیاد قیمت

حمید خرمی با اشاره به حالت چندین سال اخیر در حوزه نشر کتاب های دینی نقل میکنید: هرچند معاونت فرهنگی ارشاد تلاش های قابل قبولی در این زمینه داشت، اما ما در این سال ها با کاهش شمارگان کتاب مواجه هستیم؛ به طوری که شمارگان برخی از کتاب های دینی به ۱۰۰ ورژن رسیده است؛ این در حالی است که این کتاب ها در شهر قم که مرکز علوم دینی است و هزاران طلبه و دانشجو در این شهر درس میخوانند، انتشار داده میشود. علاوه بر این، کتاب های زرد دینی هم زیادند که البته می شود جلوی انتشار آنها را به طرق مختلف گرفت.

او نیز از کاهش بودجه گلایه دارد و اضافه میکند: در دولت پیش یارانه کاغذ برداشته و قرار بر این شد که این یارانه از راه های دیگری به حوزه نشر آمپول زده شود، اما ما عملاً شاهد این هستیم که تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد این بودجه به حوزه نشر بازمی گردد و مابقی در دیگر حوزه ها صرف می شود؛ این در حالی است که توقع می رفت که این بودجه تنها در حوزه کتاب صرف شود. پیشرفت «اقتصاد نشر» از اولویت هایی است که وزیر جدید باید به آن بیشتر بیندیشد.

اقدامات بنیادین؛ از پیشرفت گردش مالی تا تدبیر در امور فرهنگی

نگاهی به کارنامه وزیر پیش در حوزه نشر نمایان میکند که تلاش هایی برای پیشرفت حالت اقتصاد این حوزه و به تبع، حالت اهالی قلم و نشر انجام شده است، اما به نظر برخی دیگر از کارشناسان، این اقدامات چندان اساسی نبوده که بخواهد از بنیان کار ویژه ای به انجام رساند. محسن پرویز که خود تجربه کار این چنینی دارد، باور می‌ دارد که در زمان به اتمام رسانده در حوزه نشر و کتاب اعم از همه بخش ها شامل تولید فکر و کتاب، آماده سازی و انتشار شاهد اتفاق ویژه ای نبوده ایم.

او مییافزاید: در بحث کتاب، دو نگاه ساده گیرانه و سخت گیرانه وجود دارد که هر دو برآمده از سلیقه شخصی است، امکان می دارد فردی بیان کند که چون در صدور اجازه ساده گیرانه برخورد شده، کار خوبی انجام شده است، اما در واقع کار اساسی وقتی صورت می گیرد که معضلی اساسی از بین برده شود و این با حرف و شعار از بین برده نمیشود. به عنوان نمونه، ما در بحث کتاب و انتشار آن نیازمند ثبات قیمت کاغذ هستیم که این محتاج به اتخاذ تدابیری شبیه به حمایت از تولید درون و ثبات واردات است. اگه کسی توانست نوسانات قیمت کاغذ را از بین برد، قادر بوده کاری به انجام رساند. یا توسعه ویترین کتاب و … . ما در دوره اخیر وزارت ارشاد شاهد تغییر سلیقه ها و پیش گرفتن راهکارهای قضاوت متفاوت در برخی از بخش ها بودیم، اما تقریباً هیچ اقدام بنیادینی برای حل معضلات بخش های مختلف را شاهد نبودیم یا این که در جریان قرار نگرفتیم. البته ما در مسائل روزمره شاهد نمونه های کامیابی بودیم، اما این تک نمونه ها معضلات اساسی را حل نکرده است.

پرویز به اولویت های توجه نشده در حوزه نشر اشاره می کند و نقل میکنید: بنیادی ترین مشکل در حوزه نشر، گردش اقتصادی آن است. متأسفانه گردش مالی حوزه نشر اندک است و همین موضوع، محیط بسیار کوچولوای را بوجود آورده که مانع از جذب نیروهای جدید می شود. علاوه بر این، ما در بیشتر حوزه های فرهنگی اطاق فکر برای برنامه ریزی و نظارت نداریم؛ البته گاه از اهالی فکر فرا خوانده میشود، اما این فراخوانها برای رایزنی نیست و بیشتر برای تأیید است. ما نیازمند زیان شناسی بخش های مختلف نشر و تدبیر و ارائه راه چاره برای پیشرفت حالت هستیم.

وزارت ارشاد به دست هر کس از اشخاص مورد قبول دولت باشد، کار صورت نگرفته و بر زمین مانده بسیار دارد؛ از پیشرفت اقتصاد نشر که بسیاری انگشت اشاره خود را به این سمت گرفته اند، تا حفظ حرمت نویسندگان، احقاق حقوق مؤلف، ایجاد زیرساخت های ضروری جهت رونق فکر و اندیشه، سازماندهی مرکزی برای فعالیت های فرهنگی و … . با وجود همه این مسائل و مصائب، آنچه که مسیر را برای وزیر آینده سفتتر می کند، حس ناامیدی و یأسی است که دربین اهالی فرهنگ وجود دارد؛ آنها از شرایط جدید راضی نیستند، اما خوش نگاه کنی به آینده نیز در بسیاری از آنها نگاه کرده نمی شود. وزیر جدید باید آشام دارویی پیش از فوت سهراب داشته باشد.

*با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربران عزيز، يارى نماييد*

تهیه از: پگاه د.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به کوی ميکده هر سالکی که ره دانست
««« »»»
دری دگر زدن انديشه تبه دانست

اهالی نشر چه توقعی از وزیر جدید ارشاد دارند؟

TT / 286 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال