روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(۲) (۱۱ عکس)


روستاهای کوهستانی و خنک طالقان را از دست ندهید(۲)

با گرم‌تر‌شدن هوا مسافرت به نقاط کوهستانی و طی کن زمان در جوار جویبارها ، آبشارها و رودخانه‌ها در برنامه برای فصل تابستان خانواده‌های ایرانی قرار می‌گیرد…
وب سایت همشهری شش و هفت – محمد باریکانی: با گرم‌تر‌شدن هوا مسافرت به نقاط کوهستانی و طی کن زمان در جوار جویبارها ، آبشارها و رودخانه‌ها در برنامه برای فصل تابستان خانواده‌های ایرانی قرار می‌گیرد. حتی برپا کردن چادرهای اقامت شبانه در نواحی کوهستانی و دشت‌ها و ماندن در طبیعت، از جاذبه‌های اصلی سفر‌های انتها هفته به خارج از شهرهای بزرگ است.
در شماره گذشته بخشی از روستاهای طالقان را در جوار رشته کوه‌های البرز شناساندیم و حالا بخش دوم این روستاگردی به نواحی بالا طالقان اختصاص کشف کرده است که هم بکر و دست نخورده مانده‌اند و هم جاذبه‌های نرمال و تاریخی زیادی برای نگاه کردن دارند.اگه به دلیل داشته‌باشید پیش‌تر اشاره کردیم که این منطقه ۸۰ روستا دارد که بسیاری از آنها یا در حاشیه رودخانه شاهرود یا در دامنه رشته کوه‌ البرز قرار گرفته‌اند.
طالقان اکنون ۱۲۶ اثر تاریخی- معنوی و نرمال به تصویب رسانده شده در فهرست آثار ملی و ۱۲ روستای هدف جهانگردی دارد. اگه تا به حال فرصت نکردید به این روستاهای بکر و زیبا سری بزنید توصیه می‌کنیم نخست این گزارش را بخوانید و با چم و خم گشت و قرار ده در این منطقه کوهستانی آشنایی پیدا کنید و سپس بار مسافرت ببندید.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)

قلمرو خط و خوشنویسی

مهران روستایی واقع در منطقه بالا طالقان است. این روستا نزدیک به یک قرن پیش دارای مکتب‌خانه بود و به همین دلیل است که رقم بی‌سوادی در آن به صفر رسید. ساکنان این روستا نیز در دوره‌های تاریخی به شغل مکتب‌داری و معلمی سرگرم شدند. روستای مهران همچنین همسایه دو استان گیلان و مازندران در طالقان است. شکل‌گیری این روستا را با استناد به کتاب تاریخ طبرستان و رویان مدیون حکومت‌های سادات – علویان در آمل دانسته‌اند.
سلسله سادات علویان ۸۰۰ سال در طبرستان، رویان و آمل در قلب رشته کوه‌های البرز حکومت کرد. مسیر تردد سادات علویان از آمل به الموت در قزوین آن طور که در متون تاریخی آمده از روستاهای طالقان بود. سپاهیان علویان نیز از همین مسیر به سمت سیاهکل می‌رفتند. سپاهیان علویان خانواده‌شان را نیز در روستاهای خوش آب و هوای مسیر ترددشان که برفگیر و مملو از مه عدم اسکان می‌دادند.
سپاهیان سلسله علویان، روستای مهران را برای اسکان خانواده‌شان در جوار بومی‌ها برگزیدند و بدین ترتیب مهران وسعت بیشتری یافت. روستای مهران زادگاه درویش عبدالمجید مهرانی خطاط و سراینده و عارف ایرانی است که متخلص به مجید بود. درویش عبدالمجید نامدار ترین خوشنویس خط شکسته نستعلیق در تاریخ خوشنویسی کشورمان است که در خط شکسته با میرعماد در نستعلیق برابری می‌کرد.
مقبره درویش عبدالمجید مهرانی در همین روستا قرار می دارد. علی بابا مهرانی سراینده دوره زندیه، عبدالله خان از رجال سیاسی دوره ناصرالدین شاه و آیت الله العظمی شیخ محسن مهرانی از روحانیون مشروطه‌خواه قاجار نیز از همین روستا سر برآورده‌اند. روستای مهران همچنین دارای چشمه‌های زلال و متعدد، باغ‌های وسیع و دشت‌های سرسبز است. همچنین صخره‌های سنگی این روستا نیز مکان خوبی برای علاقه‌مندان به ورزش سنگ‌نوردی است.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)

غارها و چشمه‌های سنتی

وشته به معنای مکان خوب و نیکو است. این روستا از دوره سلجوقی به این سو دارای آثار سازنده ای است. روستای وشته همچنین دارای یک امامزاده و بقعه تاریخی بنام بقعه سالخورده وشته است. مقبره سالخورده وشته یا سالخورده فوت نشو در روستای وشته از آثار سازنده ای دوره اسلامی مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری قمری است. این برج مقبره دارای تزئینات کاشی فیروزه‌ای و یک محراب گچبری است. بقعه امامزاده یوسف (ع) که از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است نیز در همین روستا واقع شده است.
عمارت بقعه امامزاده در ناحیه ای در این روستا قرار گرفته که به دلیل وجود درختان بادام در جوار آن با نام بادامستان نیز از آن یاد می‌کنند. قدمت بقعه امامزاده یوسف نیز به دوره صفوی باز می‌گردد. این روستا همچنین دارای غارهای متعدد و چشمه‌های انبوه است که از آب برخی چشمه‌ها و غارهای آن برای معالجه نیز استفاده می‌شود. دستکند بادامستان این روستا که مردمان مکانی آن را غار بادامستان می‌نامند متعلق به ۱۵۰۰ سال پیش است.
این دستکند سنتی، ابتدا با جریان آب و سپس به دست انسان ایجاد شد. به رغم آنکه تا به حال تاثیری که ثابت کند انسان در این دستکند استقرار داشته از این اثر بیرون نرفته اما احتمال می‌رود دستکند بادامستان جاای برای اسکان بوده باشد. اگرچه سفال هایی از دوره پیش از اسلام و دوره اسلامی‌از بخش‌های گوناگون دستکند و محیط داخلی اتاقک‌ها به دلیل حفاری غیر قانونی حاصل شده اما هنوز این دستکند کاوش علمی‌نشده تا معلوم شود آیا واقعا برای استقرار بهره گرفته شده است یا صرفا مکانی برای فرار از جنگ‌ها و حمله اسکندر و بعدها مغول‌ها بوده است.
مسیر رفتن به روستای وشته در دو سو مملو از باغ‌های سرسبز و زیباست، اما مکان قرار گرفتن امامزاده و روستا در دامنه دو تپه روبروی همدیگر قرار گرفته است. بافت قدیمی‌وشته همچنان نگهداری شده و کوچه باغ‌های خوشگلی در این روستا به وجود آمده است. در وصف غارها و چشمه‌های روستای وشته نیز همین بس که آب نوشیدنی روستا از آب یکی از غارهای این روستا بنام چرخ و چال تامین می‌شود.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)

دیار اهل کرامت

روستای دیزان به داشتن مراتع سرسبز و زیبا در بهار شهرت دارد. می‌گویند نام این روستا به دلیل وجود قلعه‌های متعدد اسماعیلیان در این روستا از «دژان» (دژها) به دیزه، دیزج و دیزان تحول کشف کرده است. آیت الله العظمی شیخ مرتضی دیزانی طالقانی مدرس برجسته حوزه علمیه نجف، میرزا علی مرد احمدی دیزانی ادیب و نگارنده عهد قاجار، علی راجی سراینده و مدیحه سرای اهل بیت‌(ع) و میرزا زین العابدین آقااحمدی ادیب و نگارنده برجسته از مشاهیر این روستا هستند. دلیل شکل‌گیری این روستا، آن طور که جامعه مکانی آن را روایت می‌کنند اختلاف دو به نام‌های احمد و محمود بود.
روستای دیزان بالاتر از روستای مهران واقع شده و دارای چندین رشته کوه و تپه نیز هست. این روستا یکی از پر جمعیت‌ترین روستاهای طالقان است و از آنجا که بین دو دره واقع شده است از آب زیاد و شرایط آب و هوایی بسیار خوب برخوردار است. مزارع و باغ‌های بسیار در این روستا گسترده شده‌اند. سبک سازنده ای این روستا نیز به اواخر قاجار ارتباط می دارد، اما برخی خانه‌ها که قدمت‌شان به ۱۰۰ سال می‌رسد به دلیل بی توجهی ساکنین این روستا در آستانه خرابی قرار دارند.
دو حمام تاریخی در شمال و جنوب این روستا قرار می دارد که قدمت آنها به دوره قاجار بازمی‌گردد. از سوی دیگر وجود این دو حمام تاریخی بیانگر گستردگی این روستا رحلت کرده است. مقبره شیخ(سالخورده) حسین الهی از عارفان و سالکان سده ۱۰ و ۱۱ هجری قمری که صاحب کرامات بود و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌، در روستای دیزان قرار می دارد.
تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)

جایگاه کاتبان قرآن مجید

روستای کرکبود با توجه به موقعیت جغرافیایی و جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و نرمال نظیر آبشار، امامزاده و حمام کهنه و شخصیت ملانعیما ادیب و کاتب مشهور شاه پادشاه حسین صفوی یکی دیگر از روستاهای هدف جهانگردی در شهرستان طالقان است. در فاصله ۷۰۰متری شمال شرق روستای کرکبود آبشار خوشگلی از دل کوه به پایین سرازیر می‌شود.
این آبشار که از آن با عنوان آبشار کر یا آبشار کرکبود یاد می‌کنند از آبشارهای زیبا، پرآب و مرتفع منطقه طالقان است. حالتی که در طول تاریخ فشار آب بر صخره‌ها و کوه بوجود آورده منجر به پیدایش حفره‌های نرمال شده است. پیش‌تر در زمان کهن ساکنین این بخش از حفره‌های آبشار به عنوان پناهگاه استفاده می‌کردند و با تعبیه تیغه‌های سنگی این منطقه را به صورت اتاقک‌های مجزا درآورده بودند.
در اتاقک‌های زیر آبشار خوشنویس‌ها، کاتبان و ورژن نویسان قرآن مجید اسکان داشتند و با بهره گیری از محیط نرمال بکر و زیبای این منطقه به نگاشتن آیات قرآن مجید و خوشنویسی می‌پرداختند. رودخانه کرکبود نیز از کنار همین روستا عبور می‌کند. سفالینه‌های حاصل شده از روستای کرکبود نیز سابقه این روستا را به قرن‌های چهارم و پنجم هجری رسانده است. اقتصاد روستا بر پایه زراعت، باغداری و دامداری و همچنین تولید صنایع دستی بوجود آمده است.
آب و هوای مساعد و آب انبوه ایجاب کرده تا ساکنان کرکبود از باغداری خوب برخوردار باشند. سیب و گردوی کرکبود در منطقه طالقان از شهرت زیادی برخوردار است. بنابراین اگه قصد رفتن به این روستای هدف جهانگردی را دارید باید آگاهی بدارید که کوچه باغ‌های خوشگلی را در این روستا خواهید دید.
آرامگاه امامزاده زید ابراهیم نیز در مرکز روستا در ضلع غربی یک حمام تاریخی قرار دارد. براساس روایت موجود نسب این امامزاده به امام موسی کاظم (ع) می‌رسد و قدمت عمارت آن را به قرن نهم و دهم هجری نسبت داده‌اند. همچنین آرامگاه امامزاده شاه محمد حنفیه نیز در این روستا قرار گرفته است.
این آرامگاه بر فراز بلندترین نقطه از ارتفاعات شمال شرقی روستای کرکبود بنام کوه شاه محمد حنفیه یا عقیق قرار دارد. عمارت امامزاده شاه محمد حنفیه واجد ارزش‌های هنری و تاریخی و شبیه یک برج است. ملا یغمای کرکبودی یا همان ملا نعیما نیز در همین روستا دفن شده است. او از محققان بزرگ اسلامی‌و مدرس نامدار حوزه علمیه اصفهان در قرن ۱۲ هجری بود که به دلیل داشتن جایگاه علمی‌والا از جانب شاه پادشاه حسین صفوی به ریاست کتابخانه سلطنتی منصوب شد.
در درون آرامگاه سنگ قبر مرمرین با خط شکسته نستعلیق نصب شده که تاریخ ارتحال ملا نعیما را ۱۱۶۰ هجری قمری اعلام کرده است. از حمام تاریخی روستای کرکبود نیز که یک حمام قاجاری است تنها چهار طاق‌نما باقی مانده است.صنایع دستی روستای کرکبود نیز کرباس، جاجیم، گلیم، قالیچه، جوراب وکلاه و دستکش است. گردو و عسل نیز معروف‌ترین سوغات روستای کرکبود همراه با صنایع دستی این روستاست.
تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)

جاذبه‌های نرمال رودهای خروشان

رودخانه‌های طالقان سهم زیادی در خوشگلی نرمال به وجود آمده در این شهر دارد و از جمله مهم‌ترین منابع آبی سد طالقان هستند. اورازان رود، دیزان رود، رود گته‌ده، رودخانه اوچان، رودخانه جزینان، رودخانه حسنجون‌، رودخانه خچیره‌، رودخانه خسبان، رودخانه دهدر، رودخانه کرکبود، رودخانه نویز، ناریان رود و رودخانه عمده شاهرود مهم‌ترین رودخانه‌های خروشان این منطقه هستند.
تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)

چشمه‌های جوشان

ارتفاعات بلند و قله‌های مرتفع طالقان دارای چشمه‌های متعددی است که اهمیت وجود آب‌های زیرزمینی و چشمه‌های آب گرم، آب‌های گوگردی معدنی و بالا بودن سفره آب زیرزمینی را در این منطقه نشان می‌دهد. این چشمه‌ها عبارتند از: شاه چشمه عسلک در روستای عسلک، چشمه آبگرم گنداب در شمال روستای دهدر و در جنوب قله ماسه چال، چشمه آبگرم گراب در بالا طالقان و چشمه خچیره سرشناس به آلبالو گل‌آلو.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)

کوه‌های بلند

رشته کوه طالقان از کوهای متعددی تشکیل شده است که کوه‌های حوضک زرچکانی‌، پرودی‌، نمار‌، ارچنک‌، زده چال‌، پرگال‌، غازانایورد‌، خوشگه چال‌، خاکرود‌، شاه البرز، هزار بند، کرچال، عقیق و سات از آن جمله‌اند.
تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)

آبشارهای زیبا

بارندگی نسبتا زیاد در طالقان موجب پیدایش چشمه‌سارها و رودخانه‌های فصلی و همیشگی و همچنین تشکیل آبشارهای بسیار در این منطقه شده است. آبشار‌های متعدد فصلی و همیشگی در انحنای کوه‌ها و دامنه‌ها از ارتفاعات جاری است که آبشار شل بن روستای بزج در شمال روستای خسبان به طول تقریبی ۳۰ متر، آبشار روستای کرکبود،آبشار روستای میر، آبشار ترنر در روستای جزینان دربند، آبشار آسکان که در فصل زمستان تبدیل به یک آبشار یخی می‌شود و آبشار سفید آب در غرب قلعه شاه البرز از جمله آبشارهای زیبای طالقان هستند.
تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)

پناهگاه حیات وحش

کوه‌های طالقان پناهگاه خوبی برای زندگی کرد جانداران وحشی است . این منطقه تبدیل به زیستگاه خوب کل و بز کوهی، پلنگ، خرس، گراز، شغال، روباه، خرگوش، جوجه تیغی، گربه وحشی و گرگ شده‌است.همچنین کبک، کبک دری، بلدرچین، پرستو، کبوتر چاهی، قمری، حواصیل، بوتیمار، زاغ و زاغچه نیز در کوهستان‌های طالقان مشاهده می‌شوند. مرغابی، درنا، غاز خاکستری نیز در ماه‌هایی از فصل زمستان و بهار در مسیر رفت و برگشت به نواحی جنوبی در این ناحیه توقف می‌کنند. انواع مختلف پرندگان صیدی و لاشخور شبیه به عقاب طلایی، دال و کرکس نیز در کوه‌های طالقان حیات می‌کنند.
تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)

روستای سیدزادگان

مهران روستایی واقع در منطقه روستای اورازان در بخش بالا طالقان نیز از روستاهای هدف جهانگردی کشور و نیز از روستاهای سرسبز کوهستانی طالقان است. این روستا مناظر بکر و زیبا دارد و از روستاهای پر آب طالقان است. چشمه‌های متعدد این روستا در طول سال جوشان هستند و باغ‌های وسیع گردو را سیراب می‌کنند.
تپه سنتی واقع در وارد شدنی روستای اورازان که زادگاه جلال آل احمد نگارنده مشهور کشورمان است، با آثاری از چهار هزار سال پیش، علامت قدمت بالای استقرار بشر در این روستای تاریخی است. اهالی اورازان به چشمه‌های آب خود احترام می‌گذارند و حتی چشمه جوشان واقع در مرکز این روستا را گرامی‌می‌دارند. این چشمه در خشک‌ترین فصول سال نیز جوشان است و به همین دلیل است که این چشمه را مقدس دانسته‌اند. اورازان را به دلیل برخورداری از آب انبوه و چشمه‌های جوشان روستای آبریزان نیز خوانده‌اند. اورازان یک آبشار پرآب نیز دارد.
اهالی این روستا همه سید هستند و از ازدواج با غیر پرهیز می‌کنند و در صورتی که عروسی آنها با غیر از سیدزادگان باشد باید این روستا را رها کنند. این روستا به امامزادگان خود نیز شهرت دارد و هر ساله زائران زیادی از روستاهای طالقان برای زیارت امامزادگان این روستای تاریخی به این روستا مسافرت می‌کنند.
تصویر و عکس شماره ۱۱ ⇩تصویر و عکس روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(2)
ضریح امامزادگان سیدعلاءالدین و سید شرف الدین دربین درختان گردوی سالمند بر دامنه یک کوه در روستا واقع شده‌‌است. امامزادگان این روستا از نوادگان امام محمدباقر (ع)‌ هستند. این دو امامزاده براساس پژوهش‌های صورت گرفته فرزندان امامزاده سیدنصرالدین هستند که مدفن او در خیابان خیام تهران بزرگ است. قدمت عمارت زیارتگاه اورازان نیز به اواخر دوره صفویه و اوایل زندیه بازمی‌گردد. ۴۵ نگارنده و کاتب قرآن مجید نیز از همین روستای اورازان در طالقان سربرآورده‌اند.

****با تشکر از انتخاب شما****

نگارش از: فرنگيس ض.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای نازنين پسر تو چه مذهب گرفته‌ای
««« »»»
کت خون ما حلالتر از شير مادر است

روستاهای کوهستانی و سرد طالقان را از دست ندهید(۲) (۱۱ عکس)

TT / 326 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال