نظری به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس» (۱۳ عکس)


نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

کیش مهم‌ترین جزیره جهانگردی و تجاری کشورمان است که سالانه گردشگران بسیاری از درون و خارج کشورمان را به خود جذب می‌کند. در دوره هخامنشی‌ها کیش به مرکز شکار مروارید در ناحیه بین‌النهرین و حتی هندوستان تبدیل شد‌. وجود مروارید ایجاب کرد که این جزیره سنتی در عهد هخامنشی‌ها میزبان کشتی‌های تجاری و بازرگانان شود. یونانی‌ها در وصف کیش بیش از دیگر سیاحان نگاشته اند…
وب سایت همشهری شش و هفت – محمد باریکانی: کیش مهم‌ترین جزیره جهانگردی و تجاری کشورمان است که سالانه گردشگران بسیاری از درون و خارج کشورمان را به خود جذب می‌کند. در دوره هخامنشی‌ها کیش به مرکز شکار مروارید در ناحیه بین‌النهرین و حتی هندوستان تبدیل شد‌.
وجود مروارید ایجاب کرد که این جزیره سنتی در عهد هخامنشی‌ها میزبان کشتی‌های تجاری و بازرگانان شود. یونانی‌ها در وصف کیش بیش از دیگر سیاحان نگاشته اند. یکی از آنها نیارخوس دریاسالار یونانی بود که در سال ۳۲۵ پیش از ولادت مسیح به فرمان اسکندر مقدونی مامور به مسافرت های اکتشافی شد تا جهانگشایی اسکندر را تکمیل کند. او در خصوص سفر اکتشافی خود در دریای عمان و خلیج همیشگی فارس در قرن چهارم پیش از ولادت، نوشته است که به جزیره کیش رسید.
آریان یکی دیگر از تاریخ نویس‌های یونانی است که نام کامتینا را برای کیش برگزید. او باور داشت، هنگامی‌که نیارخوس مامور مسافرت های اکتشافی اسکندر مقدونی به کیش رسید، این جزیره زیبا و تاریخی به دو الهه یونانی به نام‌های ونوس و مرکور اختصاص داشت. اهمیت جزیره کیش در طول تاریخ به اندازه‌ای بود که حتی دردوره‌ای از تاریخ کشورمان، حاکم خلیج همیشگی فارس در عصر اتابکان فارس این جزیره را سکونتگاه عمده خود گذاشت. در عصر مغولان نیز کیش اهمیت تجاری خود را در جوار بغداد، شیراز، بحرین و هندوستان حفظ کرد.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

برپا ماندن شهر سنتی حریره کیش در همان زمان، شاهدی بر این مدعاست. اهمیت مروارید کیش چنان بود که این پدیده طبیعی برگردن همسر‌امپراتور کشور چین آویخته شد و مارکوپولو در خاطرات سفر خود با مشاهده این گردنبند از ارمغان کیش سخن نقل کرد. آسایش کیش از همان عهد باستان پابرجا ماند تا آن که پرتغالی‌ها کشتی‌های نبردی خود را به طمع در دست گرفتن بازارهای هندوستان، کشور عربستان و کشورمان به اقیانوس کشور هند اعزام کردند و به کیش رسیدند.
آن‌ها تا زمان حکومت صفویه نیز در کیش ماندند. با بیرون رانندگی کردن پرتغالی‌ها توسط دلیران جنوب کشورمان، کیش به حیات بومی‌خود ادامه داد تا آن که در سال ۱۳۷۱ این جزیره نام مروارید خلیج همیشگی فارس را به خود گرفت از ۲۰ سال پیش تا به حال کیش پرشتاب در مسیر جذب گردشگر حرکت کرد تا این که به مقصد منحصر به فرد جهانگردی در نواحی آزاد کشورمان بدل شد و قادر بود در جوار اصفهان و شیراز درفش جهانگردی کشورمان را بالا نگاه دارد.
ساحل نقره‌ای و هوای پاک
کیش را مروارید خلیج همیشگی فارس خوانده‌اند. این نام تنها یک شعار برای این جزیره زیبای جنوبی کشورمان نیست. کیش را از آن جهت مروارید خلیج همیشگی فارس نامیده‌اند که شن‌های سواحل این جزیره جنوبی با مرجان‌های دریایی در هم آمیخت و در سر تا سر کرانه‌های این جزیره در تابش خورشید همچون نگین آغاز به درخشیدن کرد. آب و هوای کیش در چهارفصل کشورمان ویژه به این جزیره است، به گونه‌ای در طول سال ساحل نقره‌ای و آسمان آبی و آفتاب نورانیش در آب‌های نیلی رنگ خلیج همیشگی فارس هوای پاک و آسایش بینظیری را بر این جزیره حاکم کرده است.
جزیره کیش با برخورداری از پیشینه سنتی شگفتی‌های طبیعی ویژه خود را نیز دارد. سواحل مرجانی و آب‌های شفاف این جزیره چنان فرا زمینی بوجود آورده که هر جهانگردی را شیفته بازدید از آن می‌کند. در وصف پاکی و پاکی این جزیره همین بس که آب‌های این جزیره همچون شیشه، زیبایی‌ها و مرجان‌های کف دریا را تا دوردست‌ها نمایان می‌کند. در وصف دیدنی‌های پرشمار جزیره کیش باید به پارک ساحلى مرجان، اسکله تفریحی و پارک دلفین‌ها اشاره کرد.
باغ پرندگان کیش نیز در نوع خود بی‌نظیر است و گونه‌های بسیار از پرندگان جهان در این پارک که سقف آن با تورهای نامرئی پوشانده شده است، زیست می‌کنند. اگرعلاقه‌مند به رانندگی باشید جاده کرانه فرصت خوبی را برای گشت و قرار ده به دور این جزیره مرجانی فراهم کرده است. حتی اگرهم علاقه‌ای به رانندگی کردن در جاده‌های خلوت کیش را نداشته باشید می‌توانید با دوچرخه در پیست‌ ویژه ۵۱کیلومتری دوچرخه سواری کیش رانندگی بکنید و از هوای پاک و سکوت و خوشگلی آن بهره‌مند شوید.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»
یک بسته تفریحی
کشتی یونانی
تماشای کشتی یونانی در غروب ساحل از دیگر جاذبه‌های جهانگردی شناخته شده در جزیره کیش است. این کشتی اگرچه تاریخی نیست، ولی چنان تصاویر خوشگلی از غروب کیش خلق کرده که به تدریج به مکانی برای تجمع گردشگران تبدیل شد. سال ۱۳۴۵بود که بومیان جزیره کیش ناگهان با کشتی بزرگی مواجه شدند که در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته بود.گفته‌می‌شود که احتمالا این کشتی به خاطر مه‌آلود بودن هوا و عدم فانوس دریایی در ساحل کیش به گل نشسته باشد. این کشتی در سال ۱۳۲۲ صحیح هنگامی‌که کشورمان درگیر کودتا بود در بندر گلاسکوی اسکاتلند ساخته شد و هنگامی‌که به گل نشست در اختیار یونانی‌ها بود و از آن جهت آن را کشتی یونانی لقب داده‌اند.
برای بازدید از این کشتی مسئولان نواحی آزاد کیش اقدام به احداث پارک ساحلی کشتی یونانی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع و ایجاد آمفی‌تئاتر، کافه تریا، غذاخوری ایرانی و لبنانی، غرفه‌های به فروش رسان تنقلات، ایستگاه‌های اجاره اسکیت، دوچرخه و به فروش رسان محصولات ورزشی در محیط اطراف به گل نشستن کشتی یونانی کردند و بدین ترتیب جاذبه‌ای جدید برای گردشگران به وجود آمد.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

ورزش‌های آبی

کیش از سال‌ها پیش مرکز ورزش‌های آبی کشورمان نیز بود. غواصی مهم‌ترین شاخه از ورزش‌های آبی است که از سال‌ها پیش در کیش دایر و حتی مدارس تعلیمی نیز برای آن راه‌اندازی شد. شگفتی‌های زیر آب در جزیره کیش به اندازه‌ای است که گردشگران در آرزوی غواصی در این جزیره در فصول مختلف سال به کیش می‌روند تا جهان شفاف زیر آب و مرجان‌های رنگ به رنگ و آبزیان شگفت‌انگیز این جزیره را از نزدیک بینند و صفا بکنند.
تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

اسکله تفریحی

اسکله تفریحی مجموعه‌ای است که‌امکانات تفریحی از قبیل جت اسکی، قایق‌های پدالی (با ظرفیت چهارنفر)، قایق‌های ماهیگیری، قایق‌های پارویی، سه چرخه‌های آبی،‌امکانات غواصی و قایق‌های کف شیشه‌ای که گردشکران از آن برای تماشای جهان شگفت‌انگیز آبزیان زیبای خلیج همیشگی فارس استفاده می‌کنند، در خود جای داده‌است. جدای از مدرسه‌های غواصی ورزش‌های آبی دیگری در کیش وجود دارند که نکته توجه گردشگران هستند. خوب ترین نقطه برای ورزش‌های آبی در کیش کلکسیون اسکله تفریحی کیش است که در مجاورت چندین کلکسیون تفریحی دیگر قرار گرفته است.
در تمامی‌کلوب‌های دریایی و اسکله تفریحی کیش ورزش‌های آبی و تفریحی همچون جت اسکی، چترهای پاراسل، بانانا و شاتل، اسکی روی آب،‌ باگی، فلای بورد و اسکوتر دریایی و قایق سواری با قایق‌های بادبانی و تندرو عرضه می‌شود که قیمت آنها از ۱۲ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان است.
تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

جشنواره‌‌ها
جزیره کیش مرکز برپایی جشنواره‌های مختلفی است. از جشنواره‌‌های موزیک گرفته تا جشنواره‌های تهیه کرد و جشنواره‌های ویژه هر فصل، در این جزیره برنامه ریزی و اجرا می‌شوند . بدین ترتیب بسته سفر به کیش کامل و هیجان‌انگیز خواهد بود. می‌توانید روزها در آب‌های خلیج همیشگی فارس و مراکز تفریحی ساحلی به تفریح توجه بکنید و عصر هنگام با گشت‌وگذار در پاساژ‌های این جزیره محصولات متنوعی خریداری کنید.
کیش دیگر تنها به پارک نامدار دلفین‌ها و باغ پرندگان نامدار نیست و اینک به نقطه‌ای متمرکز از تمامی‌امکانات جهانگردی کشورمان در جنوب کشور مبدل شده است. از پیست‌های اسکیت روی یخ تا رفتن به اعماق آب‌های نیلگون خلیج همیشگی فارس و همنشینی با آبزیان متنوع این جزیره و تماشای مرجان‌های رنگ به رنگ، همه و همه برای گردشگران فراهم است.
تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

امکانات جزیره
به غیر ازمراکز تفریحی که به آنها اشاره شد، مجموعه‌های ورزشی بسیاری نیز در کیش راه‌اندازی شده که خدمات سوارکاری، تنیس، تیراندازی با کمان، اسکیت و اسکواش، ورزش فوتبال و ورزش‌های رزمی‌را به گردشگران و علاقه‌مندان عرضه می‌کنند. به شنا هم که علاقه‌مند باشید علاوه بر بهره گیری از خدمات استخرهای شنا در جزیره می‌توانید سری به مراکز تفکیک‌شده شنا مردان و زنان بزنید و در دریای نیلگون خلیج همیشگی فارس شنا کنید.
سامانه حمل و نقل
اجاره تاکسی در کیش همچنان قیمتی است،‌اما تاکسی‌های زرد رنگ خطی در این جزیره قیمت معقول‌تری دارند. قیمت مینی بوس در این جزیره کمترین قیمت اجاره است و برای رفتن به مسیرهای مختلف با مینی‌بوس‌های جزیره تنها توجه کرد ۹۰۰ تومان کافی است. موسسات زیادی در جزیره کیش وجود دارند که می‌توانید با مراجعه به آنها به اجاره روزانه خودرو اقدام کنید.
تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

اقامت در ۶۰ هتل

سفر به کیش البته چندان کم هزینه هم نیست،‌اما قیمت اقامت در این جزیره جنوبی کشورمان که‌امکانات جهانگردی و تفریح در آن به وفور فراهم است، نسبت به مسافرت های خارجی قابل توجه است. جزیره کیش از آن جزیره‌های جنوبی است که توسعه آن برپایه صنعت جهانگردی بوجود آمد و به تدریج تبدیل به نقطه تمرکز تاسیسات جهانگردی شد.
این جزیره‌اما برای گردشگران علاقه‌مند به تهیه کرد نیز نقطه خوبی برای پاساژگردی و خریدهای مختلف است. جدای از آن کیش برای علاقه‌مندان به خودرو نیز از آن جهت که جزیره‌ای آزاد محسوب می‌شود، نقطه عالی ای برای نگاه کردن تازه ترین ماشین های عرضه شده در بازارهای بین المللی است که به شمار زیاد وارد این جزیره شده اند. جزیره کیش در مساحتی حدود ۹۰ کیلومتر مربع دارای بیش از ۶۰ هتل یک تا پنج ستاره است که می‌تواند در هر فصل سال اقامتگاه خوبی برای گردشگران باشد.
قیمت سفر به کیش با تورهای جهانگردی نیز حدود ۴۰۰ هزار تومان برای پنج روز اقامت در هتل‌های این جزیره در فصل گرما تعیین شده که البته امکان می دارد براساس سلیقه گردشگرانی که علاقه به سفر با تورهای جهانگردی به این جزیره دارند، اندکی کم یا بالا برده شود. در هر حال، توصیه ما سفر با تورهای جهانگردی به این جزیره زیبا و صفا کردن از تمامی‌جاذبه‌های جهانگردی مروارید خلیج همیشگی فارس است.
تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

پارک‌های ساحلی

پارک‌های ساحلی در کیش انبوه وجود دارد و به تناسب میل و علاقه بازدیدکنندگان میزبان گردشگران است. پارک‌های ساحلی مرجان، میرمهنا، سیمرغ، مرد ماهیگیر و پارک شهر این جزیره با وسعت زیاد میزبان گردشگران است و‌امکانات خوبی برای چندین ساعت استراحت در جوار آسایش دریای جنوبی کشورمان دارد. چنانچه به زیستگاه طبیعی کشورمان علاقه دارید تماشای لاک‌پشت‌های دریایی در دهانه غربی جزیره را از دست ندهید. می‌توانید حتی به محله سفین هم بروید و از تماشای باغ بهشت که نخلستانی تاریخی است بهره مند شوید.
تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

تابستان‌های خشک و زمستان‌های بهاری
کیش جزیره‌ای گرم و خشک است و آب و هوای بیابانی دارد. بنابراین تابستان‌های آن طولانی و گرم و زمستان‌ها با آب و هوای مطبوع و ملایم است. کیش جزیره‌ای کم باران و خشک است و به همین دلیل حتی در دوره باستان نیز مردمان جزیره احتیاج به حفر قنات داشتند. با این حال در زمستان در برخی روزها رگبارهای پراکنده منجر به جاری شدن سیلاب در جزیره می‌شود. در تابستان گاه میزان رطوبت و شرجی هوا در جزیره به صد درصد نیز می‌رسد، در این ماه دمای هوا به بیش از ۳۴ درجه و شرجی آن به ۶۸ درجه می‌رسد. بنابراین خوب ترین زمان سفر به جزیره کیش ماه‌های دی تا فروردین ماه هستند که آب و هوای جزیره مطبوع و ملایم است.
کلکسیون جنگلی درخت سبز
علاقه‌مند به جنگل هم که باشید می‌توانید به دره پرتغالی‌ها در کیش و محوطه درخت سبز بروید تا ساعاتی دربین درختان و سبزی جنگل خوابید و از نگاه کردن درخت بزرگ انجیر معابد کیش هم بهره مند شوید. کلکسیون درخت سبز کیش صحیح در مجاورت دو جاذبه جهانگردی تاریخی کیش که شهر سنتی حریره و آب انبار سنتی جزیره است قرار دارد. پس با یک تیر چندین نشان بزنید و گشت نیمروزی خود را در جزیره به بازدید از محوطه درخت سبز اختصاص بدهید.
تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

سرزمین آهوان

کیش را به جزیره آهوان نیز می‌شناسند که شمار آنها در این جزیره زیبا زیاد است. این موجودات در فاصله بین فرودگاه تا مرکز جزیره پراکنده شده اند. می‌توانید آهوان جزیره را در حالی که در گوشه و کنار جزیره در حال استراحت هستند، بینید. شمار آهوان کیش به اندازه‌ای زیاد است که مشاهده آنها تبدیل به یکی از جاذبه‌های جهانگردی طبیعی این جزیره شده است. آهوان کیش البته حیات مسالمت آمیزی با ساکنان جزیره دارند و برخی گله‌ها نیز در نزدیکی محل حیات ساکنان جزیره وجود می‌یابند.
تصویر و عکس شماره ۱۱ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

فصل رونق

جزیره کیش اکنون روزهای فستیوال برای فصل تابستان خود را پشت سر می‌گذارد و به همین دلیل نیز قیمت وارد شدن گردشگر به این جزیره زیبا در ۱۵ روز اول تابستان ۱۷ درصد رشد داشته است. پس چنانچه این روزها به کیش سفر می‌کنید آگاهی بدارید که جمعیت گردشگران داخلی و خارجی این جزیره نیز در فصل گرما ازدیاد بیشتری یافته است. ‌‌
تصویر و عکس شماره ۱۲ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

آثار تاریخی
قنات ۸۰۰ ساله
قنات کیش که اکنون به شهر زیرزمینی کاریز مبدل شده بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد.این قنات آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می‌کرد. قنات کیش که در زمان خود یکی از شیوه‌های توسعه یافته مهندسی آب بود ، ۱۰ هزار متر مربع وسعت دارد. باحال آن که در این سال‌ها قنات کیش تحول کاربری یافته و به خاطر وسعت زیاد آن حتی توانسته‌اند درون این شهر زیرزمینی غرفه‌های به فروش رسان صنایع‌دستی، غذاخوری سنتی و مدرن، موزه، سالن‌آمفی تئاتر، تالار کنفرانس و گالری‌های هنری بوجود آورند.
شهر زیرزمینی و سنتی کیش اکنون در عمق ۱۶ متری زمین قرار دارد و تبدیل به جاذبه جهانگردی کشورمان شده است. در بازدید از این قنات زیرزمینی می‌توانید تصور کنید که به شهری در عمق دریاها سفر کرده‌اید که دیواره هایش با صدف و مرجان‌های خلیج همیشگی فارس برپا شده‌اند. خاک‌های استخراج شده از این قنات حتی جنبه معالجه ای نیز یافته‌اند و در گل‌درمانی نکته استفاده قرار می‌گیرند. شهر زیرزمینی کیش همچنین ۱۵ کیلومتر طول دارد و سه رشته را در خود گنجانده است.
تصویر و عکس شماره ۱۳ ⇩تصویر و عکس نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس»

در بافت قدیمی‌کیش می‌توانید به تماشای صیادان بومی‌و همچنین حیات روستاییان این جزیره توجه بکنید. در این نگاه کیش یک سرو گردن از دیگر جزیره‌های جنوبی کشورمان بالاتر است.بنابراین حتی چنانچه شنا بلد نیستید یا از غواصی هم می‌ترسید می‌توانید ساعاتی میهمان قایق‌های کف شیشه‌ای جزیره کیش شوید تا بدین ترتیب با بهره‌گیری از شفافیت آب‌های این جزیره زیبا به ملاقات آبزیان کف دریا بنشینید و لذت قایق سواری را هم آزمایید.

در بافت قدیمی‌کیش می‌توانید به تماشای صیادان بومی‌و همچنین حیات روستاییان این جزیره توجه بکنید. در این نگاه کیش یک سرو گردن از دیگر جزیره‌های جنوبی کشورمان بالاتر است.بنابراین حتی چنانچه شنا بلد نیستید یا از غواصی هم می‌ترسید می‌توانید ساعاتی میهمان قایق‌های کف شیشه‌ای جزیره کیش شوید تا بدین ترتیب با بهره‌گیری از شفافیت آب‌های این جزیره زیبا به ملاقات آبزیان کف دریا بنشینید و لذت قایق سواری را هم آزمایید.

—لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در بخش نظر بنويسيد—

تهیه از : سياوش م.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سواد لوح بينش را عزيز از بهر آن دارم
««« »»»
که جان را نسخه‌ای باشد ز لوح خال هندويت

نظری به جزیره کیش نگین «خلیج همیشگی فارس» (۱۳ عکس)

TT / 493 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال