دیار پروانه ها در شهر زنجان


سرزمین پروانه ها در شهر زنجان

تصویر و عکس سرزمین پروانه ها در شهر زنجان

سرزمین پروانه ها در شهر زنجان 

شهر پروانه ها که با وارد شدن به آن انگار در سرزمین رویایی قدم قرار داده اید و بیشتر مانند استراحت کن است تا حقیقت,مسافرت خود را به این دیار شروع می کنیم به سمت شهر زنجان. مکانی نه چندان دور، همین نزدیکی شهر، سرشناس است به زادگاه پروانه ها، راهی که برای رسیدن به آن، باید از بین ابرها عبور کرد.

مسیر دسترسی به سرزمین پروانه ها، خاکی است، ۱۶ کیلومتر که از شهر به سمت شمال شرق حرکت می کنید، به بالای کوهی می رسید که ابرها در قله آن در تلاطم و تکاپو هستند.۲ کیلومتر آن طرف تر، راه سرزمین پروانه ها شروع می شود، مسیری پیچ در پیچ، سرشار از چشمه و پروانه هایی که از همان چندین کیلومتری مسیری به استقبالت می آیند که یک طرف آن درختان پر بار فندق تمام قد ایستاده اند.

همسایگی دیوار به دیوار سرزمین پروانه ها روستایی بر سینه کش کوه، بوجود آمده که اهالی آن این روزها شهری شده اند و فصل تابستان به فصل تابستان به روستای خود باز می گردند.همه حاشیه این روستا، پر از است از درختان فندق، آلو، گردو و توت.

وجود همین توت های سفید و سرخ هم موجب شده تا پروانه ها، مامنی برای حیات خود یابند، دور خود پیله بتنند و فارغ از دست حتی روستاییان، به حیات خود در حاشیه رود ادامه دهند.

وقتی می شود درک کرد که این تکه از بهشت، همان سرزمین پروانه هاست، که بشود رفت میان گل ها، چمن ها و از لا به لای درختان دوید تا به احترام وارد شدن میهمان، پروانه ها به هوا برخیزند و بار دیگر زیر برگ های پهنی که هر یک منزلگاه یک پروانه است، بخزند.

پروانه های کوچک و بزرگ رنگ به رنگی که گاه حتی گوناگونی رنگ بال آنان بیش از پرهای مرغ عشق است، بر زیر و زبر گل هایی منزل ساخته اند که می شود در حاشیه این روستا نگاه کرد.’ما سه ماه فصل تابستان اینجا هستیم و پروانه ها همه سال’ این را دختر جوانی نقل میکنید که قصد کوه برای تماشای خوشگلی روستای خود کرده است.

‘اهالی این روستا، می آیند تا از خوشی خنکای فصل تابستان سرزمین خود، بهره گیرند، تفرجگاهی برای انسان ها، منزلگاهی برای پروانه ها’ این را دهیار روستا نقل میکنید.درختان توت و شاتوتی که قدمت هر یک بیش از ۵۰ سال می شود، خبر از استقرار طولانی مدت پروانه ها در این سرزمین می دهد.

‘پروانه ای به بزرگی یک کف دست بود روی یکی از شاخه های درخت توت بزرگ کنار رودخانه، هر چه کار کردیم پر بزند و بپرد، نشد که نشد، رهگذری آمد، سنگی پرتاب کرد، آسایش منزلش به هم ریخت پر زد و رفت’، این را یکی از اهالی روستایی نقل میکنید که همسایه پروانه هاست.سرزمین پروانه ها پر است از چشمه هایی که هم مکان شرب اهالی روستا هستند، هم پرندگان و هم پروانه ها.

اهالی در خروجی هر چشمه ای لوله ای قرار داده اند که آب از آن وارد حوضچه کوچولوای می شود و می شود از آب جمع شده در حوضچه ها، دست و روی خود را به خنکای طبیعت آراست.کمی آن طرفتر مکانی که چندان فاصله ای از درختان رعنای توت ندارد، می شود، صدای شر شر آبشاری را شنید که ارتفاع آن از ۹ متر می گذرد و صدای هیاهوی آن تا بالای قله های پیرامون می رسد.

هوا سردتر از پیرامون و خود شهر است، بوی طبیعت این سرزمین متفاوت از سایر باغ ها و روستاهاست، آفتاب حتی اینجا، لطیف تر با انسان ها برخورد می کند و خنکای هر شخصی می شود، سایه سار درختان توتی که زادگاه پروانه هاست.

سرزمین پروانه ها در ۳۵ کیلومتری شمال شرق شهر زنجان، یا همان روستای شیلاندر است، روستایی با سازنده ای پلکانی، آپارتمانهایی خشت و گلی و مردمی سرشار از سرزندگی.سوغاتی این روستا، همان فندق، گردو، توت و سینه ای لبریز از اکسیژن خالصی است که ویژه این ناحیه است.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال