مازیچال، دهکده ای که مثل یک رویاست (تصویر و عکس)


مازیچال، دهکده ای که شبیه یک رویاست (عکس)

تاکنون رفتن به مکانی را تجربه کرده‌ای که اگه هوایش ابری باشد، بتوانی ابرها را با دست، پس بزنی و احساس کنی در رویاهایت قدم گذاشته‌ای؟
تاکنون رفتن به مکانی را تجربه کرده‌ای که اگه هوایش ابری باشد، بتوانی ابرها را با دست، پس بزنی و احساس کنی در رویاهایت قدم گذاشته‌ای؟

همینک تا چه حد آماده‌ای به مکانی قدم قرار بدهی که نه‌تنها فناوری، که از هیچ نانوایی یا بقالی هم خبری نباشد؟

اگه از اواسط بهار تا انتها فصل گرما در این نقطه حاضر شوی، خوب ترین روزهای زندگی‌ات را رقم زده‌ای، اما اصلا به فکر رفتن در فصل پاییز و زمستانش نباش! چون در این دو فصل آنجا دوام نمی‌آوری.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس مازیچال، دهکده ای که شبیه یک رویاست (تصویر و عکس)

نام «مازیچال» را شنیده‌ای؟ یک ناحیه ییلاقی که تا به خودت بیایی وقت رفتن است و کوچیدن. گرمای مازیچال، زودتر از تصور به انتها می‌رسد و برودت که بیاید، برف تا اندازه‌ای می‌بارد که سقف کلبه‌ها هم گُم می‌شود.

برای رفتن به این ناحیه وصف ناشدنی، باید به کلاردشت بروی. مکانی که به آن «پیوسته بهار» هم می‌گویند.

مازیچال از دو مسیر مرزن‌آباد و عباس‌آباد مازندران دسترسی دارد. ابتدای جاده کلاردشت به عباس‌آباد، سمت چپ جاده، یک فرعی منشعب می‌شود که پس از ۲۳ کیلومتر، به دامنه‌ای جنگلی هدایتت می‌کند. از این به بعدِ مسیر، یک جاده خاکی و پرشیب است که باید ۱۷ کیلومتر از آن را گذرانی تا در ارتفاع ۲۶۰۰ متر از سطح دریا به دهکده ییلاقی مازیچال برسی. آن وقت یافت شدن منظره مازیچال به اندازه‌ای گیرا و خوشی بخش است که احساس میلادی مجدداً خواهی کرد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس مازیچال، دهکده ای که شبیه یک رویاست (تصویر و عکس)

به چه دلیل این نام؟

مازیچال از دو لغت مازی و چال تشکیل شده که مازی یا مازو، در گویش مکانی به معنای بلوط و چال هم به معنای گودال است. پوشش گیاهی این ناحیه بسیار متنوع و شامل گیاهان جنگلی، گیاهان بینابینی و گیاهان کوهستانی ازجمله بلوط می‌شود که بیشتر به همین دلیل نام مازیچال را بر آن گذاشته‌اند. لازم به یادآوری است که علاوه بر انواع مختلف گل‌های وحشی و ماشین، گل زیبا و ممنوعه سوسن چلچراغ نیز، هر بهار دامنه‌های پایینی این ناحیه را میکاپ و آرایش می‌کند.

از آب و هوا چه خبر؟

هوای بسیار سرد مازیچال حتی در شب‌های فصل گرما، مسافران را ناگزیر می‌کند تیپ زمستانی‌شان را بر تن بکنند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس مازیچال، دهکده ای که شبیه یک رویاست (تصویر و عکس)

افرادی که یک بار به این ناحیه آمده باشند، خوب می‌دانند که پیش از مسافرت به این ناحیه کوهستانی زیبا باید از طریق فضای مجازی، حالت آب و هوا را رصد کنند تا با بارندگی مواجه نشوند زیرا در صورت بارندگی شدید، حتی ماشین‌های شاسی بلند هم در جاده مازیچال دچار معضل می‌شوند.

گم کردن راه در تپه‌های بالای ناحیه، یکی دیگر از مشکلاتی است که مسافران با آن روبه‌رو می‌شوند؛ چون یکی از ویژگی‌های این تپه‌های زیبا، گم کردن آدم‌ها بویژه در هوای مه‌آلود است. پس به دلیل داشته باشید که در صورت بروز این اتفاق، تو می‌مانی و موبایلی که گهگاهی در برخی نقاط، آنتن دارد!

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس مازیچال، دهکده ای که شبیه یک رویاست (تصویر و عکس)تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس مازیچال، دهکده ای که شبیه یک رویاست (تصویر و عکس)

چه چیز همراه داشته باشیم؟

باز هم تأکید می‌کنیم که این ناحیه هیچ امکانات ویژه ای ندارد و باید از چادر کوهستانی عالی و ضدباران، برای اقامت چندروزه بهره گرفته شود. کیسه استراحت کن هم وسیله‌ای لازم و به یادماندنی است چون هیچ شبی ـ حتی در شب‌های فصل گرما ـ بدون برودت و مه و رطوبت بسیار زیاد، صبح نمی‌شود.

به جز برداشتن وسایل کمپینگ شبیه به چراغ روشنایی، زیرانداز و سایر لوازمی که به نگاه تان لازم می‌رسد، داشتن موادخوراکی هم یکی از لزوم هاست چون در غیر این صورت، تنها کسانی که خروس خوان از استراحت کن بیدار می‌شوند، می‌توانند سری به کلبه‌های ییلاق نشینانی بزنند که دود تنورشان بر هواست تا احتمالا از ساکنان موقت و خونگرم و مهمان‌نواز این دهکده، نان و پنیر مکانی آماده کنند.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس مازیچال، دهکده ای که شبیه یک رویاست (تصویر و عکس)

سرکشی به گوسفندسراها هم امکان می دارد شانس تهیه ماست و دوغ مکانی را بالا ببرد!

زندگی وحش زیبا

زندگی وحش مازیچال آن‌قدر غنی است که از خرس و سمور گرفته تا گرک، مرال، شوکا، گوزن، گراز و شغال در آن پیدا می‌شود. به همین دلیل به مسافران پیشنهاد می‌شود با دقت کامل در ناحیه گردش کنند تا گم نشوند. حضور انواع مختلف پرنده، از پرندگان صیدی گرفته تا پرندگان زینتی نیز خوشگلی مازیچال را چندین برابر کرده است.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس مازیچال، دهکده ای که شبیه یک رویاست (تصویر و عکس)

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس مازیچال، دهکده ای که شبیه یک رویاست (تصویر و عکس)

پرواز عقاب‌ها، خرامیدن قرقاول‌ها و بدیعی دل‌انگیز پرندگان کوچولو و زیبای زینتی آنقدر زیباست که دلت می‌خواهد برای شنیدن طبیعت، ساعت‌ها چشمانت را ببندی و با جان و دل به صدایشان گوش کنی. به مازیچال که آمدی، آوردن کیسه‌های خالی برای زباله را از یاد نبر. حیف است زمانی بالای ابرهای ارتفاعات البرز می‌ایستی، طبیعت زیبای وحشی را بیازاری.

–براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد–

نگارنده: پاكبانو ک.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

می ده که گر چه گشتم نامه سياه عالم
««« »»»
نوميد کی توان بود از لطف لايزالی

مازیچال، دهکده ای که مثل یک رویاست (تصویر و عکس)

TT / 215 — TP / 28%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات