مسافرت به طبیعت قشنگ دشت لار (عکس و تصویر)


سفر به طبیعت زیبای دشت لار (عکس)

دشت لار یا لار در کوهپایهٔ قله دماوند واقع شده که در تقسیمات کشوری در استان مازندران بخش لاریجان شهرستان آمل واقع شده است
دشت لار یا لار در کوهپایهٔ قله دماوند واقع شده که در تقسیمات کشوری در استان مازندران بخش لاریجان شهرستان آمل واقع شده است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس مسافرت به طبیعت زیبای دشت لار (تصویر و عکس)

دشت لار از شمال به کوههای شهرستان نور مازندران از شرق و شمال شرق به کوه دماوند، از جنوب شرق به ایرا، شهرستان دماوند و پلور آمل از جنوب به افجه و امامه و لواسان بزرگ و از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر کشیده شده‌است. عنوان دشت لار در سال ۵۴ به عنوان پارک ملی لار مبدل شد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس مسافرت به طبیعت زیبای دشت لار (تصویر و عکس)

لار در ادوار تاریخی جزئی از منطقه تاریخی قصران از توابع ری به حساب می آمده است که در کتب تاریخی مکررا از آن با نام لار قصران یاد شده است.

از دیرباز به موجب خوش آب و هوایی محل اردوگاههای پادشاهان در تابستان بوده است. تقریبا تمامی حیوانات و گیاهان منطقه البرز مرکزی در این پارک وجود دارند. ماهی قزل آلا خالدار سرخ از جمله ماهیان تحت محافظت بوده که در این منطقه پیدا میشود.

دشت لار با گلهای زرد و شقایق های بی تعدادش و وجود چشمه سارهای انبوه پیوسته جذابیت خود را حفظ کرده است.

گیاهان دشت لار و بلندی‌های دربرگیرنده آن مختلفی گیراای دارد. تعدادی از این گیاهان غذا و دارویی است که در ماه اردیبهشت دوستداران سبزی کشور چین را فرا می‌خواند. گون و خرگوشک و آویشن (اوشم) و شنگ، لواش، سیرک (تلم)، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی، برگ گلپر (الرگ)، شیرین اظهار، باریجه، چای کوهی، بارهنگ و والک نمونه‌هایی از گیاهان دشت لار و بلندی‌های آن است. زنبق وحشی بنفش و ارغوانی و مرغک و گل زرد، و شقایق دشت لار را در بهار رنگ به رنگ کرده خوشگلی آن دو چندان می‌شود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس مسافرت به طبیعت زیبای دشت لار (تصویر و عکس)

گونه های جانداری مختلفی در این منطقه از جمله پلنگ، گرگ، روباه، عقاب طلایی، افعی البرزی،بزمجه، مارمولک، خرس قهوه ای، گراز، کل و بزکوهی، قوچ و میش، آهو، موش صحرایی، قورباقه، لاک پشت، واشه، شهباز،، کبک، کبک دری، خفاش وجود دارد.

وسعت لار در حدود ۷۳۵۰۰ هکتار است. از سال ۶۱ طبق مصوبه شورای مناسب محافظت زیستگاه طبیعی به عنوان منطقه محافظت شده اداره می‌شود و از سال ۷۰ بعضی از نواحی آن برای صید و تیراندازی ممنوع اعلام گردید. مختصات منطقه محافظت شده لار ۵۴/۳۵ عرض شمالی و ۳۳/۵۱ طول شرقی است.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس مسافرت به طبیعت زیبای دشت لار (تصویر و عکس)

کوه لار در همسایگی خاوری این دشت، بخشی از ارتفاعات البرز مرکزی است. رشته شمالی پس از تشکیل گردنه کهو (سفید آب) در شمال قریه گرمابدر از توابع رودبار قصران به دو رشته شمال غربی و جنوب شرقی منشعب می‌شود که بخش شمال غربی آن با تشکیل قلل تخت خرس و سه سنگ، در جهت غرب امتداد می‌یابد و قله عظیم دماوند را پدید می‌آورد. بخش جنوب شرقی آن نیز پس از امتداد در دشت لار، قلل سرشناس هفت سران را به وجود می‌آورد. بخش جنوبی این کوه‌ها که همان خط الرأس عمده است، در جنوب دشت لار امتداد دارد و پس از تشکیل قلل مهرچال، آتشکده، ریزان، مشکی چال و ماز در جهت شمال شرقی به کوه‌های خنسک و شادکوه متصل می‌شود

رود لار پس از سدلار در پلور به هراز می پیوندد. بخشی از آب سد لار از راه تونل آب بر کلان به تهران بزرگ اعزام کرده می شود.

سد لار در مرز استان مازندران و تهران بزرگ قرار می دارد و جزو پارک ملی لار نیست و در استان مازندران قرار دارد. سد لار در سال ۱۳۳۰ مطالعات سد آغاز گردید و در سال ۱۳۵۳ عملیات احداث آن آغاز و در سال ۱۳۶۱ آماده شد.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس مسافرت به طبیعت زیبای دشت لار (تصویر و عکس)

در بهار قبل از ۱۵ خرداد ماه امکان عبور با ماشین شخصی از محیط بانی وجود ندارد. (بعلت فصل زاد و ولد حیوانات) لذا در صورتیکه تمایل به ورود به منطقه را دارید باید حداقل ۲ کیلومتر را پیاده بپیمایید تا به ترتیب به نخستین نقطه دسترسی به آب سد و پس از ۵ کیلومتر به روخانه دلیچای و حدود ۱۰ کیلومتر به رودخانه سفید آب و ۲۰ کیلومتر به پست تفرجگاهی پایان سد برسید.

دسترسی و ورود به پارک ملی لار از سه مسیر ماشین رو صورت می‌گیرد

مسیر اول، از طریق منطقه لواسان بزرگ (گردنه ایرا) می‌باشد. این مسیر از روستای ایرا تا پاسگاه محیط بانی قوشخانه (وارد شدنی جنوبی پارک ملی لار) امتداد می‌یابد.روستای ایرا، به وسیله راه آسفالته، از یک سو با شهر رودهن و از یک سو با جاجرود (از مسیر سد لتیان) و از دو مسیر دیگر به شهر لواسان ارتباط می دارد. رسیدن به روستای ایرا پس از خروج از لواسان با عبور از برگ دنیا و نیکنام ده و یا از مسیر جاجرود با عبور از کنار سد لتیان و گذر از نیکنامده و انشعاب از روستای کلان به راحتی میسر می‌شود.

مسیر دوم، از جاده آبعلی (تهران بزرگ به سمت آمل) در درون شهر پلور منشعب می‌شود. این مسیر از سه راهی پلور تا پست وارد شدنی پاسگاه محیط بانی دلیچای (وارد شدنی شرقی پارک ملی لار) امتداد کشف کرده و دسترسی به پارک ملی لار را از طریق جاده آسفالته، امکان پذیر می‌سازد.

مسیر سوم از طریق روستای گرمابدر شهرستان شمیرانات در نزدیکی فشم است که به غرب پارک ملی لار دسترسی دارد و بیشتر نکته استفاده دامداران بومی و عشایر قرار می‌گرفته‌است.عبور از این مسیر احتیاج به اخذ اجازه از پاسگاه شکاربانی گرمابدر دارد.

مسیرهای کوهستانی مالرو که راه های سنتی لار قصران در مسیر ری به سمت طبرستان هستند:

علاوه بر سه مسیر یادشده یک مسیر مالرو از طریق روستای افجهء لواسان کوچولو به سوی پارک ملی لار وجود می دارد که در طول مسیر از تفرجگاه دشت هویج افجه لواسان گذشته و در ادامه از راه مالرو به گردنه افجه بشم رسیده و از آنجا به دشت لار کوچولو که به اصطلاح مکانی به آن لار خشک یا قُلقُلک میگویند میرسد که یکی از شاخه های فرعی رودخانه لار نیز از این دشت میگذرد و سپس از آنجا پس از عبور از رودخانه و دشت لار خشک و رشته کوه میانی به کوه کافر راه و دشت لار بزرگ که اصطلاحا به آن مرغسر یا مرغزار گویند؛ میرسد. این مسیر کهنه ترین راه دسترسی به لار است که دامداران افجه از دیرباز تا کنون از آن بهره می گرفتند. فاصله افجه تا لار خشکه(لار کوچولو) هشت کیلومتر و تا مرغسر (لار بزرگ) هجده کیلومتر است.

مسیری صعب العبور از روستای امامه لواسانات وجود دارد که بومیان مرتع دار و دامدار این روستا جهت دسترسی به لار از آن بهره می گیرند.

__________________

تهیه و تدوین : راتين ه.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتم آه از دل ديوانه حافظ بی تو
««« »»»
زير لب خنده زنان گفت که ديوانه کيست

مسافرت به طبیعت قشنگ دشت لار (عکس و تصویر)

TT / 172 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال