کوچکترین قهوه منزل دنیا در کشورمان ایران +تصویر و عکس


کوچکترین قهوه خانه جهان در ایران +عکس

قهوه منزل حاج علی درویش یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های جهانگردی بازار تهران است، سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی هم به این بحث پی برده و در اقدامی قابل تحسین این جاذبه پر ارزش را به ثبت ملی رسانده است

کوچولو ترین قهوه منزل دنیا ثبت ملی شد+تصاویر

کجارو : قهوه منزل حاج علی درویش یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های جهانگردی بازار تهران است، سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی هم به این بحث پی برده و در اقدامی قابل تحسین این جاذبه پر ارزش را به ثبت ملی رسانده است. قهوه منزل حاج علی درویش یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های جهانگردی بازار تهران است، سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی هم به این بحث پی برده و در اقدامی قابل تحسین این جاذبه پر ارزش را به ثبت ملی رسانده است.

حاج کاظم بچه حاج علی مبهوتیان، بنیان‌گذار قهوه‌خانه حاج علی درویش با پست کردن عکس در پروفایل اینستا خود، ثبت ملی قهوه‌خانه حاج علی درویش را تایید کرد. در این عکس و تصویر می‌بینیم که مرد علی رنگ‌چیان لوح ثبت ملی را به حاج کاظم اهداء کردند.

عکس شماره ۱ ⇩
عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

کوچولو ترین قهوه منزل جهان

عکس شماره ۲ ⇩عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

کوچولو ترین قهوه منزل جهان

اگر به بازار تهران رفته باشید، گاهی که فرصت کردید به پیرامون خود نگاهی بیندازید، حتما متوجه جاذبه‌های کوچک و بزرگی در بازار تهران شده‌اید. گردشگرانی که به بازار تهران سر می‌زنند، یا بی‌تفاوت از کنار این جاذبه‌ها عبور می‌کنند یا با دلسوزی به آن‌ها نظر می‌کنند. دسته اول معمولا برای تهیه کرد و کار به بازار می‌آیند و وقت و حوصله‌ای برای دقت کردن به پیرامون خود ندارند.

عکس شماره ۳ ⇩عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

کوچولو ترین قهوه منزل جهان

اما دسته دوم کسانی هستند که به تاریخ و فرهنگ تهران و کشورمان علاقه بیشتری دارند و با حوصله، دقت و دلسوزی بیشتری در شهر خود رفت و آمد می‌کنند.

عکس شماره ۴ ⇩عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

کوچولو ترین قهوه منزل جهان

این اشخاص زمانی در شهر می‌چرخند، به پیرامون خود خوب نظر می‌کنند و زمانی به میراثی به مکان مانده از گذشتگان می‌رسند، حس تحسین و دغدغه به آن‌ها دست می‌دهد. دغدغه از این که نکند این میراث پر ارزش نابود بشود. میراثی مانند بناهای تاریخی که تبدیل به برج‌های تجاری و مسکونی شدند، کاشی‌هایی که شکستند یا دانه دانه به دزدی رفتند یا عمارت هایی که به خاطر نو سازی، مرمت و مقاوم‌سازی نشدن در اثر کوچک‌ترین زلزله و حادثه‌ای نابود شدند و جز چندین عکس و تصویر و چندین نوستالژی، تاثیری از آن‌ها برای نسل‌های بعدی به مکان نماند.

عکس شماره ۵ ⇩عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

کوچولو ترین قهوه منزل جهان

خوشبختانه در سال‌های اخیر با فعالیت‌های صورت گرفته توسط سازمان‌های مربوطه مانند سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی، شهرداری‌ها و همچنین مردمان و به مخصوص جوانان، این میراث پر ارزش بیشتر نکته توجه قرار گرفتند.

عکس شماره ۶ ⇩عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

کوچولو ترین قهوه منزل جهان

اواخر بهار سال جاری بود که قهوه‌خانه حاج علی درویش به ثبت ملی رسید. این قهوه‌خانه پر ارزش همراه با ۲۹ آیین بومی و باستانی در فهرست آثار ملی میراث ناملموس ثبت شد.

عکس شماره ۷ ⇩عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

تصاویر کوچولو ترین قهوه منزل جهان

قهوه‌خانه حاج علی درویش بیش از این که فقط یک مکان برای خوردن نوشیدنی‌های گرم باشد، یک جا فرهنگی و تاریخی پر ارزش است. کافی است با حاج کاظم مبهوتیان، صاحب این قهوه‌خانه هم حرف زده شوید تا متوجه این داستان شوید.

عکس شماره ۸ ⇩عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان

وی در این قهوه‌خانه کارهای فرهنگی زیادی انجام می‌دهد. او صندوقی بنام «صندوق مولا» به راه انداخته است. کسانی که چای می‌خورند بقیه پول خود را در این صندوق چوبی می‌اندازند و این پول به بچه‌های بهزیستی می‌رسد. او از گردشگران خارجی به درستی استقبال می‌کند، با چای بسیار خوش‌طعم قهوه‌خانه خود از آن‌ها پذیرایی می‌کند، برای آن‌ها یک نوستالژی خوب می‌سازد و خودش از آن‌ها در قهوه‌خانه عکس می‌گیرد.

عکس شماره ۹ ⇩عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

کوچولو ترین قهوه منزل

اولین رقابت مکان کسب و کار خوشگل توسط این قهوه‌خانه به انجام رسانده شده است. جایزه این رقابت برای هر برنده مبلغ ۱۰۰ هزار تومان و هدایای فرهنگی بوده است. اجلاس کوهنوردان کشورمان هم در این کار خوشگل و دوست داشته موثر بوده است. بر روی یک تابلو دم در این قهوه‌خانه هر روز یک جمله پندآموز نگاشته می‌شود و یک سری کتاب که از قم برای این قهوه‌خانه ارسال می‌شود، یک دقیقه وقت شما را با مطالعه پر می‌کند تا چای شما حاضر شود.

عکس شماره ۱۰ ⇩عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان

به این‌ها، چیدمان باستانی که در آن از صنایع دستی ایرانی مانند ترمه، شیشه رنگی و منبت‌کاری بهره گرفته شده است را افزایید. یک استکان چای خوش‌طعم بیاشامید و از بودن در این مکان صفا بکنید.

عکس شماره ۱۱ ⇩عکس کوچولو ترین قهوه منزل جهان در کشورمان +عکس

قهوه منزل کوچک

اگر تمام این‌ها را در جوار هم گذارید، متوجه می‌شوید که این قهوه‌خانه کوچک اما باصفا به چه دلیل به عنوان یکی از میراث ملی ما در فهرست میراث ناملموس ملی به تصویب رسانده شده است. این قبیل مکان‌ها در بازار تهران، تهران و سراسر کشور عزیزمان کم نیستند. تکلیف ما این است که قدرشان را آگاهی بداریم و آن‌ها را به دیگران هم شناسانیم تا رونق بیشتری یابند. تکلیف مسئولان نیز این است که برای حفظ آن‌ها از هیچ مددی دریغ نکنند.

**براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد**

نگارش: آراسته ر.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به ترک خدمت پير مغان نخواهم گفت
««« »»»
چرا که مصلحت خود در آن نمی‌بينم

کوچکترین قهوه منزل دنیا در کشورمان ایران +تصویر و عکس

TT / 263 — TP / 31%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات