روستای اونار یکی از جذاب ترین روستاهای استان اردبیل +عکس و تصویر


روستای اونار یکی از زیباترین روستاهای استان اردبیل +عکس

روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل و در ردیف روستاهای هدف جهانگردی این استان قرار دارد. در این روستا علاوه بر طبیعت بکر و زیبا شاهد تاریخی دیرینه نیز هستیم. با ما همراه باشید

روستای اونار؛ آمیزه ای از تاریخ و طبیعت

عکس شماره ۱ ⇩
عکس روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل +عکس

روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل و در ردیف روستاهای هدف جهانگردی این استان قرار دارد. در این روستا علاوه بر طبیعت بکر و زیبا شاهد تاریخی دیرینه نیز هستیم. با ما همراه باشید

روستای اونار

امروزه یکی از شاخه‌های در حال توسعه صنعت جهانگردی در جهان، جهانگردی روستایی است، این اصلی با توجه به اهمیت در کشور ما نیز در حال توسعه بوده و بنا به آمارهای ارائه شده طی هفته نخست مسافرت های نوروزی سال جاری، وارد شدن گردشگران به نواحی روستایی بیش از ۷۶ درصد رشد داشته است. بر همین اساس استان اردبیل با طبیعت بی‌نظیر و با حفظ فرهنگ بومی و مکانی به‌ویژه در نواحی روستایی، یکی از استان‌های برتر و در حال رشد کشور در زمینه توسعه صنعت جهانگردی روستایی بوده و با وجود ۱۰ روستای نمونه جهانگردی که مخلوطی از جاذبه‌های نرمال بکر و دست نخورده و آثار تاریخی و سنتی است، می‌تواند یکی از قطب‌های اصلی کشور در این شاخه جهانگردی باشد، منوط به این که روستاهای هدف جهانگردی استان معرفی و معرفی شوند. هم‌اکنون روستاهای نمونه جهانگردی اردبیل با تلفیق فرهنگ و سنن بومی با جاذبه‌های سحرانگیز طبیعت به مقصد گردشگران داخلی و خارجی مبدل شده است.

عکس شماره ۲ ⇩عکس روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل +عکس

مقاله مرتبط:

سلسله مقالات جهانگردی روستایی

«اُنار» روستایی است از توابع دهستان لاهرود که در بخش مشگین شرقی شهرستان مشگین‌شهر استان اردبیل قرار می دارد. این روستا اخیرا به‌عنوان یکی از روستاهای هدف جهانگردی در استان اردبیل تعیین شده است. این روستا در ۲۴ کیلومتری مشگین‌شهر واقع شده است. مردمان آن به زبان ترکی سخن می‌گویند و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. قدمت این روستا به دوره‌های بسیار دیرینه می‌رسد.

وجه تسمیه

نام این روستا در کتاب نزهه‌القلوب حمدا… مستوفی به ضمّ آمده است. نام «اَنار» با فتحه که در اسناد مکتوب به کار برده می‌شود اشتباه املائی است. نقل کرده می‌شود وجه تسمیه نام «اونار» آگاهی دار دلیل است که در این روستا چند آسیاب آبی موجود بوده که آثار آن‌ها هنوز هم پابرجا است و اهالی این روستا و روستاهای پیرامون برای آرد کردن گندم خود از این آسیاب‌های آبی استفاده می‌کرده‌اند و چون در زبان ترکی به آرد «اون» نقل کرده می‌شود، استعمال لغت اونار (آردها) موجب نام‌گذاری این روستا بوده است.

جاذبه‌های جهانگردی و تاریخی

این روستا از روستاهای تاریخی کشورمان به تعداد می‌رود که اخیرا به‌عنوان یکی از روستاهای هدف جهانگردی در استان اردبیل تعیین شده است. روستای اونار بر روی تپه‌ای ساخته شده که در دو سوی آن رودخانه «اونارچای» جاری است و بر تاثیر آبیاری این رودخانه، باغ‌های سرسبز و مراتع دل‌انگیزی در خود روستا و پیرامون آن به وجود آمده است. رودخانه اونارچای از دامنه کوه سبلان سرچشمه می‌گیرد و غیر از باغات و مراتع روستای اونار، زمین‌های چند روستای پیرامون را هم سیراب می‌کند.

عکس شماره ۳ ⇩عکس روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل +عکس

ملاقات از این روستا نه‌تنها شگفتی‌های فرهنگی زمان تاریخی بسیار دور را باز می‌نماید، بلکه کوهستان زیبای سبلان را نیز در چشم‌انداز نگاه کننده قرار می‌دهد. آثار فرهنگی و تاریخی در این روستا مربوط به اوایل اسلام و زمان معاصر می‌شود. در این روستا آثار متعدد تاریخی از جمله: «قبرستان پیر بابا»، «درخت چنار»، «قلع‌ بربر» و تپه‌های تاریخی «ال له ور»، «سلاخ منزل»، «مصلی» و «نگاه کرده بان» وجود دارد. «مقبره سیدجعفر» از نوادگان امام موسی کاظم (ع) نیز در این روستا قرار دارد.

آثار سنتی و تاریخی دهکده اونار

امام‌زاده سید جعفر بن موسی کاظم اونار

آرامگاه منزه سید جعفر بن موسی کاظم (ع) در شمال شرقی روستای اونار از توابع بخش مشگین شرقی واقع شده است. در سال‌های قبل از ۱۳۰۰ هجری شمسی، این مکان مقدس واژه بود از یک قبر منزه که بر روی آن اتاقکی گلی بنا کرده بودند تا این‌که یکی از ریش‌سفیدان متنفذ روستای اونار بنام حاج کامران، باغ‌های هم‌جوار این بنا را که متعلق به خودش بوده، بر آن اضافه کرده و این اتاقک کوچولو گلی را به بنایی زیبا که بر روی آن گنبدی زیبا است، مبدل کرد. وی چند سال بعد سقف آن را که با چوب و تخته ساخته شده بود، نو سازی و عمارت کنونی را بوجود آورد. در بالای محراب امام‌زاده تأسیس عمارت فعلی را سال ۱۳۰۰ شمسی نوشته‌اند. در حال حاضر امام‌زاده سید جعفر (ع) در وسط یک باغ سرسبز وسیع و خوشگلی قرار گرفته است. این امام‌زاده مسجدی بزرگ دارد که دارای سه درب است. قبر شریف امام‌زاده سید جعفر (ع) در ضلع جنوب شرقی مسجد قرار گرفته که در بالای آن بر سقف مسجد گنبدی بزرگ بنا شده است. تا سال ۱۳۷۶ صندوقچه‌ای چوبی بر روی قبر واقع بود، اما از آن سال به پس از بابت نذورات امام‌زاده، ضریح مشبک آلومینیومی آماده شده و بر روی قبر سید بزرگوار قرار داده‌اند و روی خود قبر نیز پارچه‌ای سبز رنگ پهن کرده‌اند. در مدخل صحن امام‌زاده زیارت‌نامه‌ای نصب شده است که هر زیارت کننده طبق رسوم زیارت ابتدا این زیارت‌نامه را می‌خواند آنگاه وارد حرم می‌شود.

عکس شماره ۴ ⇩عکس روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل +عکس

عکس شماره ۵ ⇩عکس روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل +عکس

تپه قنبر (سلاخ تپه)

این تپه در شمال قریه «اونار» مشگین شهر و در یک کیلومتری جاده مشگین شهر – اردبیل واقع شده است و به هزاره نخست قبل از ولادت مربوط می‌شود. این تپه به ثبت تاریخی رسیده و شماره ثبتی آن ۶۳۵ است.

قلعه بربر

قلعه بربر روستای اونار متعلق به زمان صدر اسلام است و به‌عنوان جاای برای پاسداری، حمل و نگهداری آذوقه و ابزارآلات نبردی نکته استفاده قرار می‌گرفت.

این قلعه تلفیقی از سازنده ای صخره‌ای و سازه‌های دست‌ساز است و چهار هکتار وسعت دارد. شکل این قلعه از طرف شمال مشابه سر یک انسان است و در قسمت غربی آن نیز هفت اتاقک صخره‌ای به‌عنوان محل نگهبانی خودنمایی می‌کند.

بقایای قلعه بربر مربوط به سده ۳ و ۲ هجری قمری است و در شهرستان مشگین شهر، بخش مشگین شرقی (لاهرود)، دهستان قره‌سو، روستای اونار واقع شده است. این تاثیر در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۴۲۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسید.

عکس شماره ۶ ⇩عکس روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل +عکس

گورستان انار

عکس شماره ۷ ⇩عکس روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل +عکس

در روستای انار گورستانی تاریخی وجود دارد که سنگ‌قبرهای متنوع آن از نگاه شکل و جنس و نوشته‌های متعدد باحال توجه است. خوشگل ترین این سنگ‌ها عبارت‌اند از یک جفت سنگ‌قبر افراشته به ارتفاع۱/۶۲ متر که نوشته‌ای نیز دارد. در زیر سنگ‌نبشته‌ها محراب و بالای لچک آن دو گل هفت‌پر نقش کشف کرده است. در بالای نبشته‌ها ساقه و بالای آن کلاهکی با ۱۲ ترک، مشابه کلاه دراویش وجود دارد و شهادتین با کلام «علی خلیفه‌اللّه» منقور است. روی سنگ گورهای موجود در این گورستان نشانه‌هایی همچون ستاره شش‌پر، عکس و تصویر چکش ساده و جز آن نگاه کرده می‌شود. در گورستان کهنه اونار آثار بسیار سنتی فالیک نیز وجود دارد که بیشتر آن‌ها خرابی شده‌اند. در همین گورستان پیکره‌های قوچ سنگی در اندازه‌های بزرگ و کوچولو به‌جا مانده است. در صورت ساماندهی قبرستان روستای اونار و جمع‌آوری سنگ‌قبر و کتیبه‌های پراکنده این قبرستان می‌تواند این محل را به موزه تاریخی مبدل کرد.

عکس شماره ۸ ⇩عکس روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل +عکس

درخت ۱۲۰۰ ساله اونار

درخت چنار روستای اونار قدمتی هزار و ۲۰۰ ساله دارد. درخت کهن‌سال چنار که به نام بابا چنار در مرکز روستای اونار واقع شده است، چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

جنگل‌های منحصر بفرد روستای اونار

جنگل‌ها و درخت‌های موجود در روستای اونار مشگین شهر خوشگلی ویژه ای به این ناحیه داده است.

رودخانه نزدیک روستای اونار نیز خوشگلی این روستا را دوچندان کرده است و یکی از جاذبه‌های جهانگردی روستا محسوب می‌شود.

عکس شماره ۹ ⇩عکس روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل +عکس

عکس شماره ۱۰ ⇩عکس روستای اونار یکی از خوشگل ترین روستاهای استان اردبیل +عکس

روستای اونار با گذشت چند دهه، هنوز آن شکل کهنه و تاریخی خود را از دست نداده و پیوسته نکته توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. امیدواریم با ساماندهی و حفظ آثار تاریخی موجود در روستای اونار شاهد وجود خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی به این روستا باشیم.

__________________

تهیه و تدوین : آترين م.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

غزليات عراقيست سرود حافظ
««« »»»
که شنيد اين ره دلسوز که فرياد نکرد

روستای اونار یکی از جذاب ترین روستاهای استان اردبیل +عکس و تصویر

TT / 179 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال