طرح عفاف و حجاب !؟ بله یا خیر (۳ عکس)


طرح عفاف و حجاب !؟ بله یا خیر

عکس شماره ۱ ⇩

عکس طرح عفاف و حجاب !؟ بله یا خیر

چندین سالی است که نقشی با عنوان طرح عفاف و حجاب در کشور مطرح شده است که جوانب بسیار زیادی داشت و دارد. سایت آسمونی در این مقاله جزییاتی از طرح عفاف و حجاب همراه با اطلاعات تکمیلی در رابطه با آن برای شما عزیزان تهیه و تنظیم کرده است که در ادامه می خوانید

در مقدمه لایحه تازه عفاف و حجاب از سوی کمیسیون فرهنگی شورای شهر آمده است: در راستای اجرای ماده واحده مصوبه «الزام شهرداری تهران به ارایه برنامه جامع عفاف و حجاب برمبنای مصوبه شورای مناسب انقلاب فرهنگی به تاریخ ١٢ /٧/ ١٣٩٣ شورای شهر و همچنین مفاد ماده ١٠٢ برنامه مصوب پنج ساله دوم شهرداری تهران، برنامه جامع عفاف و حجاب در تهران بزرگ به شرح بندهای زیر تدوین می‌شود. براساس این برنامه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب با رویکرد ترویجی، تعلیمی و تبلیغی، مناسب‌سازی فضاهای شهری و توسعه اماکن و زیرساخت‌های در زمینه عفاف و حجاب، پشتیبانی از فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌‌نهاد، کانون‌ها و گروه‌های همیاراجتماعی و ازدیاد مشارکت‌های اجتماعی در زمینه عفاف و حجاب و بهره‌‌گیری از ظرفیت مشارکت‌های اجتماعی و اقدامات نهادی و بین‌‌بخشی به عنوان راهبردها معلوم شده است.»

در جریان بررسی این لایحه تندگویان با اشاره به‌بندی از این لایحه که براساس آن «مناسب‌سازی اماکن در این لایحه با اشاره به این که ایجاد فضاهای خصوصی برای زنان در پارک‌ها، اماکن ورزشی و فرهنگی» آورده شده است، نقل کرد: خوب است که این فضاهای خصوصی در اماکن تجاری نیز انتخاب شود یا حتی می‌توانیم پاساژ مخصوص زنان نیز داشته باشیم. ولی این پیشنهاد با عکس العمل محسن سرخو روبه‌رو شد، اگر او در پاسخ تندگویان نقل کرد: این که محیط خصوصی در اماکن ورزشی و پارک‌ها برای زنان احداث شود، کار خوبی است ولی اگر این مساله به فضاهای تفریحی و تجاری نیز تعمیم داده شود، از آن برداشت تفکیک جنسیتی خواهد شد. وی ادامه داد: نباید چنین برداشتی شود که قرار است مراکز تجاری مخصوص زنان و مراکز تجاری مخصوص مردان تاسیس شود.

یکی دیگر ازبندهای این لایحه، پیشنهاد واگذاری برخی تکالیف به سازمان حمل و نقل شهرداری جهت ترویج و پیشرفت حالت حجاب و عفاف بود که احمد حکیمی‌پور در این رابطه با ذکر این که باید قوانینی به ثبت رسانده شود که اجرایی باشد، نقل کرد: حجاب بخشی از مساله عفاف است، اما عفت عمومی محدود به بحث پوشش نیست و نباید برنامه‌های تکراری در این حوزه صورت گرفته و مکانی برای خرج‌تراشی به وجود آید.

حکیمی‌پورهمچنین در مورد‌بندی از این لایحه که به برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌هایی متناسب با این موضوع برگزار می‌شود، اختصاص دارد نقل کرد: در این برنامه به برگزاری فستیوال و همایش در حوزه حجاب و عفاف اشاره شده است در حالی که ما باید تلاش کنیم که از شهرداری همایش‌زدایی و جشنواره‌زدایی کنیم.

وی در رابطه با پیشنهاد ایجاد مراکز تجاری زنان نیزگفت: یکی از تفریحات خانواده این است که با هم به تهیه کرد یا پارک بروند نباید کاری کنیم که در جامعه اتفاقات دیگری رخ دهد. اما با تمام این تفاصیل، این بحث‌ها و واکنش‌ها تاثیرچندانی برکلیت این لایحه و مضامین آن نداشت و درنهایت کلیات لایحه جامع عفاف و حجاب در تهران بزرگ به تصویب رسید.

عکس شماره ۲ ⇩عکس طرح عفاف و حجاب !؟ بله یا خیر۴ پیوست لایحه و ١٨ بند پر قصه

در لایحه ارایه شده از سوی کمیسیون فرهنگی شورای شهر، بندهای گوناگونی وجود دارد که از برنامه‌ریزی تا نحوه اجرای آن توسط شهرداری را شامل می‌شود. در ماده ٢ این لایحه شهرداری تهران مکلف به تشکیل کمیته عفاف و حجاب و دبیرخانه مرتبط با اجرای این دستورالعمل شده است. حین آن که شهرداری موظف شده تا اعتبارات مورد نیاز برای حسن اجرای مصوبه را در بودجه سنواتی شهرداری پیش‌بینی و لحاظ کند. همچنین شهرداری تهران در بند ۴ این لایحه موظف خواهد بود تا هر ۶ ماه یک‌بارنتایج اقدامات خود را به شورا ارسال کند.

اما این تمام لایحه عفاف و حجابی نیست که در شورای شهر به تصویب رسید. این لایحه از ۴ جدول پیوست راهبردی تشکیل شده است که در واقعیت نقشه راه اجرای این طرح هستند. ۴ جدول راهبردی با ١٨ بند دستورالعمل، در بخش‌های: ترویجی، تعلیمی و تبلیغی- مناسب‌سازی فضاهای شهری و توسعه اماکن و زیرساخت‌ها در زمینه عفاف و حجاب – راهبردی پشتیبانی از فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد، کانون‌ها و همیاری‌های اجتماعی در زمینه عفاف و حجاب و راهبرد اقدامات نهادی و بین بخشی.

اما هر یک از جداول پیوست شامل توصیه هایی است؛ به عنوان مثال در جدول راهبرد شماره یک یعنی جدول بخش‌های ترویجی، تعلیمی و تبلیغی مقرر شده تا در سال ٩۵، ١۵ نمایشگاه، در سال ٩۶، ٢٠ نمایشگاه و در سال ٩٧، ٢٣ نمایشگاه مد و تیپ اسلامی توسط شهرداری در تهران به انجام رسانده شود. همچنین شهرداری موظف شده تا هرساله ٢٢ همایش و در سه سال آتی به ترتیب ۵، ٧ و ١٠ فستیوال را نیز به انجام رساند.

در بخش راهبردهای پشتیبانی از فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد، کانون‌ها و همیاری‌های اجتماعی در زمینه عفاف و حجاب نیز که از ۴ بند تشکیل شده است، به توزیع محصولات فرهنگی مرتبط در سه سال آینده اشاره شده است، به‌طوری‌که اداره کل فرهنگی شهرداری باید برای سال آینده ٣۵۴ هزار بسته، برای سال ٩۶، ۴٠٠هزار بسته و برای سال ٩٧، ۵٠٠ هزار بسته فرهنگی با موضوع حجاب و عفاف را تهیه و توزیع کند. همچنین معاونت اجتماعی، فرهنگی شهرداری موظف شده تا علاوه بر برگزاری فستیوال، همایش و نمایشگاهی که در راهبرد یکم آمده است در سال ٩۵، از ٢٢ نمایشگاه و فستیوال و همایش، در سال ٩۶ از ۴۴ و در سال ٩٧ از ۶۶ نمایشگاه و همایش و فستیوال «پشتیبانی» کند.

جدول راهبردی چهارم این لایحه‌، گرچه تنها از ٣ بند تشکیل شده اما دو بند آن یعنی تدوین قوانینی برای رعایت و ترویج عفاف و حجاب در تمامی مجموعه‌های ورزشی و فرهنگی از سوی تمامی واحدهای شهرداری و همچنین بند تدوین ضوابط و قوانینی برای یکسان‌سازی «پوشش» کارکنان شهرداری از سوی معاونت منابع انسانی به تنهایی می‌تواند قابل تامل باشد. به این علت که ارایه این بندها سوالات انبوه ای را در ذهن تداعی می‌کند؟ این که آیا واقعا قرار است قوانین و ضوابط سختگیرانه‌ای در اماکن ورزشی و فرهنگی تدوین و اجرا شود؟ یا این سوال که آیا واقعا قرار است چادر و لباس‌هایی خاص و اسلامی، به عنوان لباس‌های فرم، برای پوشش زنان شاغل در شهرداری دیزاین و انتخاب شود هنوز معلوم نیست و باید دید آیین‌نامه‌های اجرایی این لایحه در صورت تصویب جزییات آن به چه صورت نگاشته می‌شود.

اما احتمالا مهم‌ترین جدول راهبردی این لایحه، جدول شماره ٢ آن یعنی جدول مناسب‌سازی فضاهای شهری و توسعه اماکن و زیر ساخت‌ها در زمینه عفاف و حجاب باشد. این جدول همان جدولی است که اعضای شورای شهر را در جریان تصویب این لایحه، به عکس العمل در صحن شورا واداشت. در بند ١ این جدول معاونت حمل و نقل شهرداری موظف شده تا در سال ٩۵، ٧٧٠٠ تاکسی، مترو و اتوبوس مسافربری را برای تامین آرامش و کرامت زنان، مناسب‌سازی کند. رقمی که درسال‌های ٩۶ و ٩٧ باید به ترتیب به ٨۵٠٠ و ٩٠٠٠ سیستم برسد. این بند در حالی به تصویب رسیده که هم اینک نیز در اتوبوس‌ها و متروها بخش‌های زنان و مردان تفکیک شده و مجزاست. بدین‌ترتیب با توجه به این که در این بند از مناسب‌سازی «تاکسی»‌ها نیز نام برده شده، به نظر می‌رسد هدف اختصاص اتوبوس‌ها، واگن‌های مترو و تاکسی‌های مجزایی برای زنان باشد، اگرچه هم‌اکنون نیز تاکسی زنان در سطح تهران فعالیت می‌کنند.

همچنین در بند ٢ این جدول، شهرداری‌های نواحی موظف شده‌اند تا در سال آتی، ٨٣ پارک، مرکز ورزشی، کتابخانه مخصوص زنان و… را احداث کند که این شمار باید در سال‌های ٩۶ و ٩٧ به ترتیب به ٨۶ و ٩٠ مرکز ازدیاد یابد.

بدین‌ترتیب، به نظر می‌رسد، باید به زودی شاهد اجرای طرح‌هایی گسترده و همه‌جانبه در راستای جداسازی فعالیت زنان و به خصوص زنان شاغل در شهرداری تهران باشیم. گرچه این اقدامات به قدری کلی و پرابهام است که تا وقتی که جزییات آنها اعلام یا اجرا نشود، نمی‌توان در رابطه با کارشناسی بودن یا اجرایی بودن آن اظهارنظر حتمی کرد.

عکس شماره ۳ ⇩عکس طرح عفاف و حجاب !؟ بله یا خیرکمک مالی شهرداری به رای گیری مجلس

اما در جوار لایحه عفاف و حجاب، دیروز شورای شهرلایحه‌ای را نیز به تصویب رساند که براساس آن شهرداری تهران باید بیش از ۵/١ میلیارد تومان برای رای گیری مجلس به دولت و فرمانداری تهران یاری رساند. بر این اساس، دیروز اعضای شورا یک فوریت طرح مساعدت مالی برای برگزاری دهمین دوره رای گیری مجلس شورای اسلامی به فرمانداری‌های ری و شمیرانات بررسی و به ثبت رساندند در علل بررسی یک فوریت این طرح آمده است: با توجه به نزدیکی رای گیری دوره دهم مجلس شورای اسلامی و دوره هفتم خبرگان رهبری و همین‌طور مصوبه مجلس شورای اسلامی درخصوص کمک شهرداری‌ها به اجرا کنندگان رای گیری و با توجه به تخصیص اعتبار به فرمانداری تهران لزوم دارد کمک ضروری به فرمانداری‌های شهرستان‌های ری و شمیرانات نیز انجام شود.

پیش از این نیز شهرداری تهران مبلغ ۵ میلیارد ریال کمک از محل اعتبارات در اختیار فرمانداری تهران برای برگزاری رای گیری ٧ اسفند ماه امسال اختصاص داده است. در این نشست اختصاص ۶٠٠ میلیون تومان به فرمانداری ری و ۴٠٠ میلیون تومان به فرمانداری شمیرانات نیز مطالعه شد که قرار شد در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی نهایی قرار گیرد.

جزئیات طرح عفاف و حجاب در دانشگاهها

مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و تکنولوژی با اشاره به مصوبه شورای مناسب انقلاب فرهنگی در خصوص عفاف و حجاب در دانشگاهها نقل کرد: بر اساس دستورالعمل شورا در مکانی که امکان برگزاری کلاسهای مجزا موجود موجود باشد تفکیک کلاسها صورت می گیرد.

جلیل دارا در پاسخ به این سوال که طرح دانشگاهها در خصوص عفاف و حجاب در راستای طرح عفاف و حجاب جامعه است، افزود: نظر وزیر علوم در بحث عفاف و حجاب این است که در این زمینه قانون وجود دارد و تنها معضل در نبود اجرای آن است از این رو تدوین اساسنامه و دستورالعمل برای عفاف و حجاب در دانشگاهها لزوم ندارد و تنها باید دستورالعمل قبلی که مصوبه شورای مناسب انقلاب فرهنگی است اجرایی شود.

وی با تشریح روش های اجرای دستورالعمل شورای مناسب انقلاب فرهنگی در خصوص عفاف و حجاب بیان داشت: در بخش عفاف و حجاب باید فضاسازی موردعلاقه ای در دانشگاهها انجام شود و اهمیت آن متذکر شود. همچنین باید برای دانشجویان تبیین کرد که منظور از پوشش اسلامی کدام است.

مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم همچنین افزود: سیاست واحدی در این زمینه در دانشگاهها باید اجرایی شود تا هر دانشگاهی رویکردی متفاوت نداشته باشد.

وی با اشاره به یکی از بندهای مصوبه شورای مناسب انقلاب فرهنگی در خصوص عفاف و حجاب در دانشگاهها افزود: بر اساس این دستورالعمل اگر در مکانی امکان برگزاری کلاسهای مجزا نیز موجود موجود باشد این کار صورت می گیرد.

دارا در خصوص اجرای این بند از مصوبه در دانشگاهها به مهر نقل کرد: برخی اشخاص موضوع های گوناگونی را در خصوص تک جنسیتی کردن دانشگاهها مطرح می کنند اما احتیاجی نیست که دانشگاهها را به سمت تک جنسیتی برد تنها کافی است که در دانشگاهها محیط اسلامی حاکم باشد.

وی افزود: اگر در دانشگاهی آمار دانشجویان زیاد بود برخی کلاسها قادر هستند به صورت تفکیکی به انجام رسانده شوند اما تأکیدی بر این موضوع نیست که تمام کلاسهای دانشگاهها تفکیک شوند و سیاست کلی این نیست.

مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم با اشاره به شرایط تفکیک پسر و دختر در دانشگاهها نقل کرد: بستگی به دانشگاهها و آمار دانشجویان دارد. مصوبه شورای مناسب انقلاب فرهنگی نیز دانشگاهها را به تفکیک جنسیتی ملزم نکرده و تنها عنوان کرده در مکان هایی که ضرورتی نگاه کرده می شود تفکیک انجام شود.

وی افزود: تفکیک جنسیتی در این راستا که مباحث در کلاس به صورت آسانتری مطرح شود صورت می گیرد.

***ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد***

نگارش توسط: ارشيا ب.

مهارت های زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نه رازش می‌توانم گفت با کس
««« »»»
نه کس را می‌توانم ديد با وی

طرح عفاف و حجاب !؟ بله یا خیر (۳ عکس)

TT / 230 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال