چشمه ثریا،چشمه ای که قابل قایقرانی است (عکس و تصویر)


چشمه ثریا،چشمه ای که قابل قایقرانی است (عکس)

چنانچه قصد مسافرت به یکی از نواحی بکر و درعین حال زیبای ایران را دارید که به دلیل دور بودن ، از حمله گردشگران در امان مانده و خوشگلی
چنانچه قصد مسافرت به یکی از نواحی بکر و درعین حال زیبای ایران را دارید که به دلیل دور بودن ، از حمله گردشگران در امان مانده و خوشگلی زایدالوصفش را به رخ می کشد، چنانچه بی تاب نگاه کردن آب زلال چشمه و نیزار و آب انبوه هستید ، ارائه میدهم به شهرستان ماکو بروید و به تماشای چشمه ثریا بنشینید.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس چشمه ثریا،چشمه ای که قابل قایقرانی است (تصویر و عکس)

موقعیت

چشمه ثریا در نقطه صفر مرزی ایران و کشور ترکیه و در ۸۰ کیلومتری شهر ماکو قرار دارد.

اهمیت ناحیه

«بورآلان» ماکو شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی است ، که واپسین نقطه مرزی ایران نیز به حساب مییاید و دارای اهمیت ژئوپولتیکی ویژه ای است. این ناحیه به صورت دشتی است که ۶۸ هزار هکتار وسعت دارد و در نقطه مرزی مشترک چهار کشور، کشور ترکیه، کشور ارمنستان و نخجوان قرار دارد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس چشمه ثریا،چشمه ای که قابل قایقرانی است (تصویر و عکس)

خصوصیتهای چشمه

این ناحیه در دامنه کوههای آرارات قرار دارد که حضور این رشته کوهها سبب گردیده چشمه ای زلال از دامنه این کوهها پدیدار گردد که سرشناس به چشمه ثریا است. این چشمه یکی از سرشاخه های رود ارس است.

این چشمه درگوشه ای از دشت بزرگ و پهناور بورالان قرار دارد و یکی از بزرگترین و پرآب ترین چشمه های ایران تلقی میشود. این چشمه با دبی آب بیش از هفت مترمکعب بر ثانیه و وسعتی بیش از پنج هکتار از معدود چشمه های بزرگ ایران است که به دلیل آب انبوه قابل قایقرانی است. این چشمه از هزاران چشمه بزرگ و کوچولو جوشان تشکیل شده و با آب زلال خود آبگیر بورالان ماکو را در وسعتی در حدود ۲۵۰ هکتار تشکیل می دهد.چشم اندازهای زیبای این چشمه با آب زلال و روانش و نی های بلند و سرسبزش مناظر دلفریبی را به حضور آورده و هر رهگذری را به سوی خود جلب می کند.

این چشمه از رود قره سو که به ارس منتهی می‌شود سرچشمه می‌گیرد و آب آن به همراه دو چشمه که در کنار چشمه ثریا با همین نام در درون خاک کشور ترکیه واقع شده ، در طی مسیر آبگیر بورالان را تشکیل می‌دهند. از آب این چشمه (رود قره سو) با احداث کانال جهت آبیاری نمودن دشت «زنگنه» استفاده می‌شود و در طول مسیر روستاهای حاشیه جهت شرب از آن استفاده می‌نمایند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس چشمه ثریا،چشمه ای که قابل قایقرانی است (تصویر و عکس)

منابع : زیستگاه طبیعی آذربایجان غربی، باشگاه خبرنگاران جوان ، رسا محله

****************************

تهیه شده توسط : بهاره و.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

الا ای دولتی طالع که قدر وقت می‌دانی
««« »»»
گوارا بادت اين عشرت که داری روزگاری خوش

چشمه ثریا،چشمه ای که قابل قایقرانی است (عکس و تصویر)

TT / 93 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال