تونل آکواریوم اصفهان (عکس و تصویر)


تونل آکواریوم اصفهان (عکس)

برای نگاه کردن مجموعه ای از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک سفر را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم اصفهان بروید
برای نگاه کردن مجموعه ای از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک سفر را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم اصفهان بروید. یک تونل شش کیلومتری، آن هم در عمق شش متری زمین! دور تا دور تونل با آکواریوم هایی پوشانده شده که در آن ها، همه مدل ماهی ای وجود دارد. زادگاه شان هم زیاد فرق نمی کند. از هر قاره، اقیانوس، دریا، دریاچه و رودخانه سرشناسی که فکرش را بکنید یک نمونه ماهی اینجا می بینید.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس تونل آکواریوم اصفهان (تصویر و عکس)
تونل آکواریوم اصفهان، یک تونل شش کیلومتری است، آن هم در عمق شش متری زمین

مورد شگفت انگیزتر این مجموعه این است که شما قادر هستید با پستانک و شیشه شیر و یا با دست به ماهی ها خوراکی بدهید و اوقات لذتبخشی در جوار خوب ترین گونه های ماهی های دنیا داشته باشید. حالا چنانچه دلتان می خواهد در رابطه با تونل آکواریوم اصفهان و ماهی های عجیب و غریب آن بیشتر آگاهی بدارید خواندن این گزارش را از دست ندهید.

برای نگاه کردن ۳۵۰ گونه از خوشگل ترین و بی نظیر ترین ماهی های پنج قاره دنیا احتیاجی نیست به دور دنیا سفر کنید. فقط کافی است نوک دماغتان را بگیرید و به مجموعه آکواریوم بزرگ اصفهان بروید. مکانی که بیش از پنج هزار موجود زنده دریایی را در خود گنجانده است. یک تونل عریض و طویل که کناره ها و سقف آن برخلاف تونل های متداولی با شیشه های آکواریوم بر تن شده است، طوری که با چندین ساعت راه رفتن در این تونل آکواریوم، قادر هستید خوشگل ترین و کمتر دیده شده ترین گونه های دریایی را نگاه بکنید و بودن در محیط اقیانوس و عمق ۳۵ متری آن را آزمایید.

نخستین و بزرگ ترین تونل آکواریوم کشور تونل آکوریوم اصفهان، ۳۳ آکواریوم پنج تا ۱۰ متری را در خود گنجانده است. یعنی شما با بازدید از این مجموعه قادر هستید وجود در عمق ۳۵ متری بزرگ ترین اقیانس های دنیا را آزمایید.

«در ۳۳ آکواریوم این تونل، گونه های گوناگون آّبزیان، ماهی های آب های شور و شیرین و ستاره های دریایی از پنج قاره گوناگون دنیا در معرض دید عموم قرار دارند. آکواریوم های تماتیک، سیلندر آکواریوم یا آکواریوم های استوانه ای و آکواریوم های لمسی نمونه هایی از آکواریوم هایی است که ما در این مجموعه از آن بهره گرفته ایم.»

این حرف ها را مهدی تقی پور، مدیر روابط عمومی مجموعه آکواریوم بزرگ اصفهان به ما می زند و در ادامه نقل میکنید: «هرکدام از این آکواریوم ها متناسب با نوع، اندازه، خوراک، محیط زندگی و… ماهی ها تنظیم شده است. مثلا آکواریوم های تماتیک با ابعاد چهار در ۱۰ متر اقیانوس نواحی دیگر را تمیثل می کند و یا آکواریوم های لمسی یک خوبش قرار می داری از رودخانه آمازون در امریکای لاتین است و برخی از ماهی های موجود در رودخانه آمازون مانند گربه ماهی دم قرمز (ردتیل)، پاکو، اسکار، بوفالو و سفره ماهی آب شیرین را در خود گنجانده است.»

البته این فقط نمونه ای از ماهی هایی است که شما در آکواریوم های این مجموعه میبینید. ماهی های رودخانه ای آسیا، ماهی های رودخانه های کشور استرالیا، کلون فیش، دلقک ماهی ها، آنتن ماهی، خفاش ماهی و… از دیگر گونه هایی هستند که در این مجموعه نگهداری می شوند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس تونل آکواریوم اصفهان (تصویر و عکس)

در تونل آکواریوم اصفهان، ۳۵۰ گونه از خوشگل ترین و بی نظیر ترین ماهی های پنج قاره دنیا وجود دارد

«در سیلندر آکواریوم ها، خانواده دلقک ماهی ها، انواع مختلف مارماهی های مورن و ماهی کوپی باله بلند میزیند. به طور کلی این ماهی ها براساس طبع و نوع محیطی که باید در آن زیند دسته بندی شده اند. ۱۰۰ قطعه از این آبزیان جزو پر خطرترین، بی نظیر ترین و باورنکردنیترین گونه از ماهی ها هستند و حتی قرار است شش کوسه هم به کلکسیونمان افزاییم.»

ماهی های تک همسر

بدون شک اسب های دریایی یکی از فوق العاده ترین گونه از ماهی هایی هستند که تاکنون دیده اید. سؤال میکرد چرا؟ مرد تقی پور جواب این پرسشتان را این طور می دهد. «اسب دریایی از جهاتی با ماهی های دیگر فرق دارد. در اینشکلی، نوع ماده مانند دیگر ماهی ها تخم نمی ریزد و آنها را به حال خود ول نمیکند بلکه تخم ها را داخل کیسه ای در بدن اسب دریایی نر قرار میدهد تا جنس نر تا هنگام خروج طفل از این تخم ها حفاظت کند.»

طول مدت بارداری اسب دریای معمولا بین دو تا سه هفته متغیر است و در این مدت، این جنس نر است که کار حفاظت از تخم های ماهی را بر عهده دارد. «اسب های دریایی از خانواده سوزن ماهیان هستند و در آب های معتدل میزیند. طزر شنا کردن این ماهی ها هم کمی ویژه تر از بقیه ماهی هاست. اسب های دریای بلندقد و غیرمعمول دارند و سرشان هم به شکل اسب است.برای همین به سمت بالا شنا می کنند.»

البته این ماهی ها به ساکن بودن در یک نقطه هم معروف هستند. «اسب های دریایی قادر هست مدت زمان زیادی را بدون حرکت باقی بمانند. یعنی با گیر دادن دم چسبیده خود بین مرجان ها و جلبک های دریایی می ایستند و درواقع این حرکتشان نوعی استتار دربرابر دشمن است. بدن اسب دریایی از صفحات کوچک استخوانی بر تن شده و نوعی اسکلت خارجی دارد.»

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس تونل آکواریوم اصفهان (تصویر و عکس)

تونل آکواریوم اصفهان, بیش از پنج هزار موجود زنده دریایی را در خود گنجانده است

خصوصیات بینظیر اسب های دریایی به همین جا ختم نمی شود. تک همسری یکی دیگر از خصوصیات غیرعادی اینشکلی از ماهی های آّب های معتدل است که هنوز هم دانشمندان برای چرایی این مسئله به جوابی نرسیده اند. «معمولا ماهی ها برای تخم ریزی و تولید مانند با انواع مختلف ماهی های ماده و همنوع خودشان جفت می شوند اما اسب های دریایی در این زمینه نادر هستند و تنها گونه از ماهی های تک همسر بر روی کره زمین به حساب مییایند.»

خوراکی دادن به ماهی ها با شیشه شیر و پستانک

ماهی کوی یا کپور ژاپنی از ژاپن به آکواریوم اصفهان آمده است. مورد باحال توجه اینشکلی از ماهی ها این است که شما قادر هستید دقیقا مانند یک طفل با بهره گیری از شیشه شیر و پستانک به این ماهی ها خوراکی بدهید. «خوراکی دادن به این ماهی توسط شیشه شیر و پستانک در آکواریوم اصفهان وجود دارد و تمامی بازدیدکنندگان قادر هستند به سادگی این کار را به انجام رسانند و خوشی این کار را ببرند.»

البته به این مورد هم باید دقت کنید که رفتار این ماهی ها دقیقا مانند یک طفل و بسیار حساس است. برای همین باید خیلی با احتیاط کار خوراکی دادن شان را به انجام رسانید. «کوی ها در محیط های صخره ای میزیند و انواع مختلف تزیینی و رنگ به رنگ دارند. این ماهی ها به قدری زیبا هستند که به آنها «کپور زربفت» هم می گویند.» کوی ها در تمام دنیا طرفداران زیادی دارند و نماد عشق و رفیقی خوانده می شوند.

ماهی هایی که گله ای میزیند

«ماهی پاکو ماهی ای صلح جو است که معمولا به ماهی های کوچولوتر از خودش زیان نمی زند. این ماهی ها گیاهخوار هستند و در دمای ۲۲ تا ۲۸ درجه میزیند. اندازه پاکوها به ۱۱۰ سانتی متر هم می رسد.»

تقی پور نقل میکنید پاکوهایی که سرخی معده شان بیشتر و همچنین باله های پشت شان نوک تیزتر باشد نر هستند و به این صورت جنسیت شان شناسایی میشود. «این ماهی ها باید به صورت گله ای زیند و فقط به صورت گروهی نگهداری می شوند. پاکوها از تنهایی ترس و وحشت بسیاری دارند.

حتی ماهی های بالغ به سادگی دچار ترس و وحشت می شوند و عادت به فرار ناگهانی و کوبیدن خود به شیشه دارند که انجام این کار توسط یک ماهی ۸۰ سانتی متری واقعا یک تراژدی به دنبال خواهدداشت. برای همین است که این ماهی ها را به صورت گروهی نگه می داریم تا معضلی رقم نخورد.»

جراح ماهی لب ماتیکی پزشک متخصص

یکی دیگر از ماهی های فوق العاده ای که در تونل آکواریوم اصفهان به چشم می خورد جراح ماهی ناسو یا همان جراح ماهی لب ماتیکی است. این ماهی ها، مرجان ها را تست می کنند تا نگاه بکنند این مرجان ها قابل زندگی هستند یا خیر.

درواقع می توان گفت که جراح ماهی های ناسو پزشک متخصص مرجان ها به حساب مییایند. «این دسته از ماهیان انتخاب خوبی برای مهار رشد جلبک ها در آکواریوم هستند. همچنین مرجان هایی که دیگر قابل زندگی نیستند را شناسایی و از محیط حیاتشان بیرون می کنند تا دچار مریضیهای پوستی و حساسیتی نشوند. به این علت که جراح ماهی ها نسبت به این بیماری ها حساس هستند و خیلی زود از پا در می آیند.

جراح ماهی ها دارای اندامی خاکستری تا قهوه ای رنگ، دوکی شکل و کشیده هستند. یک نوار زرد زیبا هم از بالای سر ماهی تا پیرامون لب ها ادامه مییابد. باله دمی این ماهی با خطوط افقی سیاه و سفید بر تن شده و در پایان آنها یک خط عمودی زرد خوش رنگی وجود دارد که از پایان باله دمی به سمت بیرون با دو رشته دراز و نازک گسترش یافته است. «رنگ نارنجی لب های این مایه، خوشگلی ویژه ای به آن بخشیده و به همین دلیل به آن ناسوی لب ماتیکی هم می گویند.»

تقی پور نقل میکنید بهره گیری از نام جراح برای این خانواده در واقعیت به خاطر وجود یک تیغه در پایان بدن و بر روی ساقه دمی است که از ستون مهره ها ماهی منشا می گیرد و حاوی سمی است که قادر هست بر روی شکارچیان کوچک اثر فلج کننده ای داشته باشد اما در انسان فقط سبب نا خوشی می شود.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس تونل آکواریوم اصفهان (تصویر و عکس)

تونل آکواریوم اصفهان, ۳۳ آکواریوم پنج تا ۱۰ متری را در خود گنجانده است

«این تیغ در یک شیار در زیر پوست ماهی قرار گرفته که ماهی قادر هست در هنگام خطر آن را گسترش داده و از آن برای پاسداری از خودش بهره گیرد. این تیغه به وسیله عضله هایی به ستون مهره ها ماهی متصل شده و وقتی که گشوده میشود بسیار مانند تیغ جراحی است.»

تقی پور دیگر خصوصیت عجیب جراح ماهی ها را این طور برایمان توضیح می دهد.

«جراح ماهی های ناسو با توجه به شرایط روحی ای که دارند قادر هستند رنگ خودشان را عوض کنند. مثلا وقتی که این ماهی ها در معرض دلهره شدید قرار بگیرند پشت صخره ها مخفی می شوند، رنگ شان به رنگ سیاه عوض میشود و لکه هایی خاکستری رنگ روی اندامشان نشان داده میشود.»

___________________________________

تهیه و تدوین : آبتين ی.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چشمت از ناز به حافظ نکند ميل آری
««« »»»
سرگرانی صفت نرگس رعنا باشد

تونل آکواریوم اصفهان (عکس و تصویر)

TT / 322 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال