سلفژ در موزیک چه چیزی است؟ (۳ عکس)


سلفژ در موسیقی چیست؟

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس سلفژ در موزیک کدام است؟

خواندن نگاشتن نت‌های موزیک را که اغلب با آموزش تئوریک همراه است «سلفژ» می‌گوییم. سلفژ از دروس مهم و دایمی هنرستان‌ها، دانشگاه‌ها و کنسرواتورهای موزیک دنیاست و تمام نوازندگان، خوانندگان، آهنگ‌سازان، تنظیم‌کنندگان موزیک و رهبران ارکستر و تمام فعالان عرصۀ موزیک باید تسلط کامل برروی این درس داشته‌باشند. چنانچه می خواهید در رابطه با سلفژ بیشتر آگاهی بدارید این مقاله آسمونی را حتما بخوانید. از همراهی دایمی شما سپاسگزاریم.

سُلفِژ (به فرانسوی: Solfège) در موزیک، تکنیکی تعلیمی برای آموزش نواک و آوازخوانی است که در آن هر نتِ میزان با سیلاب ویژه ای که سیلاب سلفژ (یا سلافا سیلاب) نامیده می‌شود، خوانده می‌شوند. هفت سیلاب که عملاً استفاده می‌شوند عبارت‌اند از: دو، رِ، می، فا، سُل، لا، سی (یا تی).

برای سلفژ تعاریف متعددی اظهار می‌شود. سلفژ را می‌توان خواندن مجموعه‌ای از نت‌ها به‌صورت پی‌درپی و پشت‌سرهم و با رعایت مقررات نت‌ها و سکوت‌ها شناساند. پایۀ آموزش سلفژ آگاهی داشتن ارزش زمانیِ هر نت است و درکنار این باید ارزش زمانیِ هر سکوت را نیز آگاهی بداریم.

مبانی موزیک را سلفژ (solfeggio) می‌گویند. آموزش بنیاد موزیک در دو جنبه نگاه ای و عملی (سرایش و تربیت شنوایی و نت نگاری) صورت می‌گیرد. برای آموزش سلفژ مفاهیم چندی لازم است که برخی از اصلی ترین آنها در زیر می‌آید.

(tonic): نت و صدایی که محور یک قطعه موزیک مقامی است.

پرده: فاصله موسیقایی (نسبت بسامد دو صدای معین).

(tempo): اندازه تندی و کندی موزیک به گزارش سرزه به نقل از دیگر تعداد ضربها در یکای وقت.

(آکورد): چندین آوا و صدای همزمان یا هماهنگ.

(movement): هر یک از بخشهای مستقل در یک قطعه موزیک.

سازآرایی: تعیین نقش سازها برای اجرای قطعات موزیک.

همنوایان: گروهی که به صورت همنوایی برنامه اجرا می‌کنند.

(کنسرت): اجرای موزیک برای همگان .

(سونات): قطعه‌ای سازی برای یک یا چندین تکنواز.

(tonality): کیفیت ناشی از روابط بُن‌مایه با سایر اصوات در یک قطعه موزیک .

خیلی از نوازنده ها را می نگاه کنیم که مفاهیم بمل و دیز و بکار یا علائم دیگه رو نادیده می گیرند و این می شود که آهنگی به گوش ما خوش نمی آید

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس سلفژ در موزیک کدام است؟

در سلفژ سه مبحث به‌طور متناوب و جداگانه آموزش داده می‌شوند:

صداخوانی (به ایتالیایی: cantati) (کانتاتی)وزن‌خوانی (به ایتالیایی: parlati) (پارلاتی)دیکتۀ موزیک (به انگلیسی: music dictation)

۱- کانتاتی cantati (صداخوانی): کانتاتی به‌معنی خواندن صدا و فرکانس نت‌ها به‌شکل درست و دقیق است. در این درس، هنرجو این قدرتمندی را پیدا می‌کند که صدای هر نت دقیقاً آن‌گونه که هست بخواند؛ یعنی به‌طوری‌که چنانچه نتِ “دو” به‌همراه پیانو خوانده شود، صدایی که از حنجرۀ فرد خارج می‌شود دقیقاً با پیانو یکسان است. درنهایت، هنرجو در این درس قدرتمندی خواندن انواع مختلف نت را به‌طور دقیق و در گام‌های گوناگون پیدا می‌کند.

۲- پارلاتی parlati (وزن‌خوانی): دنیا را ریتم به نظم کشیده، و موسیقیِ بدون ریتم حکم نقاشیِ بدون قلم و رنگ را دارد. ازاین‌رو مطالعۀ انواع مختلف وزن‌ها و الگوهای ریتمی برای هر علاقه‌مند به موزیک بسیار مهم و لازم است. وزن‌خوانی (پارلاتی) درواقع همان خواندن کشش نت‌هاست.

۳- دیکتۀ موزیک music dictation: در دیکته، دیکتۀ ریتم و دیکتۀ صدا به‌طور متناوب کار می‌شود، و هنرجو با ممارست و تمرین انبوه، قدرتمندی نگاشتن نت موسیقی‌ای را که می‌شنود پیدا می‌کند.

صداهای انسان را بر اساس نوع آن بم یا زیر بودن و … به نکات زیر تقسیم بندی کرده اند :

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس سلفژ در موزیک کدام است؟

۱- سوپرانو :صدای زیر برای بانوان

۲- متسو سوپرانو : صدای متوسط برای بانوان

۳- -کنترالتو : صدای بم برای بانوان

۴- تنور : صدای زیر مردانه

۵- باریتون : صدای بم یا صدای متوسط مردانه

۶- باس : صدای بم مردانه و خوب ترین صدای مردانه

سلفژ شامل دو بخش است:

الف) سلفژ سازی و یا پارلات (Parlati)

هدف این بخش از سلفژ آشنایی هنرجو با نت های موزیک (از بم ترین تا زیرترین در گستره صوتی- موسیقایی)، درک ریتم و ریتم خوانی ، تقویت سرعت در چشم خوانی (Reading) و تسلط وی بر اجرای نت های مورد نظر است.

ب) سلفژ ترانه ای و یا کانتات

بخش ترانه ای سلفژ تربیت گوش (Ear Training) هنرجو از نظر آوایی و درک صوت و نیز آموزش وی برای خواندن و سراییدن درست نت های موزیک است.

از نظر اصول یاد گرفتن موزیک سلفژ یکی از پایه ای ترین و مؤثر ترین بخش ها برای تربیت یک نوازنده و یا خواننده است. لذا نبود آشنایی هنرجو با این بخش باعث تضعیف پایه آموزش موزیک در وی خواهد شد.

*********************

مطلب از : مژده ل.

موسیقی در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دل و دينم دل و دينم ببرده‌ست
««« »»»
بر و دوشش بر و دوشش بر و دوش

سلفژ در موزیک چه چیزی است؟ (۳ عکس)

TT / 133 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات