شفق قشنگ قطبی ناشی از سوراخ بزرگ در تاج خورشید (۳ عکس)


شفق زیبای قطبی ناشی از سوراخ بزرگ در تاج خورشید

عکس شماره ۱ ⇩
عکس شفق زیبای قطبی ناشی از سوراخ بزرگ در تاج خورشید

طوفان های خورشیدی، امشب، موجب ایجاد شدن شفق قطبی بسیار خوشگلی شده است که در قسمت هایی از ایالات متحده و اروپا، با چشم غیر مسلح قابل دید می باشد. به اعلان سرزه و به نقل از کلیک، سوراخ بزرگ در تاج خورشید، شفق قطبی خوشگلی را به وجود آورده است.
دیروز مقامات مجلسی اعلام کردند که طوفان های “معتدل” با زمین برخورد می کند که طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت دیگر از شدت آن ها کاسته می شود. این اتفاق ناشی از تحول حالت زمین بود که به انفجار باد های خورشیدی، از سوراخی در تاج خورشید، انجامید. طوفان های خورشیدی ماهواره ها، امواج رادیویی، و دیگر دستگاه های جهت کشف کنی را مختل کرد اما به مکانش اثرات زیبای آن در آسمان شب مشخص است.
طوفان های خورشیدی که ما الان با آن مواجهیم، ناشی از سوراخ های تاجی خورشید است که شبیه به آمینوس به چشم مییاید، تکیه ای مشکی رنگ که در جو بیرونی خورشید قرار دارد.
اما به جای سوراخ عینی در جو خورشید که نزدیک به سطح آن است، سوراخ تاجی، ناحیه ای با چگالی کم در جو آن است که تیره به چشم مییاید و نسبت به دمای پیرامونش سردتر می باشد.
هم چنان دلیل ایجاد تاج خورشیدی مشخص نشده اما از وقتی که ایجاد شده است، جریان ذرات حامله الکتریکی که به آن باد های خورشیدی می گویند، سه برابر با سرعتتر از جو خورشید رانده میشود.

عکس شماره ۲ ⇩عکس شفق زیبای قطبی ناشی از سوراخ بزرگ در تاج خورشید
اگه تاج خورشیدی به قدر کافی بزرگ و رو به زمین باشد، باد های خورشیدی قادر هست میدان های مغناطیسی زمین را سریعی حدود ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت، بشکند و به طور بالقوه تمام دستگاه های توانایی و شبکه های تلفنی و آنلاین را از میان برد.
به اعلان سرزه و به نقل از بلومبرگ، مرکز هواشناسی فرا زمینی در ایالات متحده طوفان های خورشیدی را از سطح “سفت” یا G3 به سطح “معتدل” یا G2 کم کرده است.
تا به حال، تاثیرات آن کاهش داده شده است و طوفان های خورشیدی عاقبت انتها گرفته اند. بنابراین با خیال راحت می توان گفت این طوفان ها تا وقتی که تحدیدی برای توانایی بین المللی و دستگاه های رابطه ای نباشد، خطری ندارد.
به گزارش سرزه به نقل از مرکز هواشناسی فرا زمینی ایالات متحده: “به اصلاحات ولتاژ نیاز است. آلارم های کاذب موجب تخریب چند وسیله حفاظتی شده است. مستحکمت هوا در ماهواره های دور مدار زمین ازدیاد مییابد. و این اصلاحات در معضلات مربوط جهت کشف کنی صورت خواهد گرفت”.
اما این طوفان ها در نواحی دیگر و از طریقی نادر خود را نمایان کرده است. طوفان هایی که با میدان مغناطیسی زمین برخورد داشته، موجب ایجاد شدن شفق قطبی ( یا شفق شمالی) شده است. و این شفق قطبی خیره کننده در شمال ایالات متحده و بریتانیا به سادگی قابل نگاه کردن است.
طبق گفته AuroraWatch UK، شفق قطبی، امشب حتی اگه در ناحیه ای تاریک باشید، با چشم غیر مسلح در استکاتلند قابل نگاه کردن است. اگه دوربین هم داشته باشید، از اسکاتلند، شمال بریتانیا، و شمال ایرلند هم قابل دید می باشد. در ایالات متحده هم از داکوتای جنوبی، لوا، مونتانا، مینه پلیس، و واشینگتن این شفق زیبا را می توان دید.
همانگونه که نقشه زیر نمایان میکند، این طوفان ها دو شفق قطبی زیبا را به وجود آورده است.

عکس شماره ۳ ⇩عکس شفق زیبای قطبی ناشی از سوراخ بزرگ در تاج خورشید
قسمت هایی از اروپا شبیه به نروژ، سوئد، و فنلاند هم شاید قادر به نگاه کردن این شفق زیبا هستند.
اگه شما خارج از این محدوده ها هستید قادر هستید از طریق این آدرس Spaceweather.com’s real time aurora gallery شفق شمالی را بینید. امشب اشخاص متعددی از سراسر جهان در آن جا وجود دارند و تصویر و عکسهای خوشکلی خواهند گرفت.

— لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد —

نگارنده : سيما ف.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

واعظ مکن نصيحت شوريدگان که ما
««« »»»
با خاک کوی دوست به فردوس ننگريم

شفق قشنگ قطبی ناشی از سوراخ بزرگ در تاج خورشید (۳ عکس)

TT / 154 — TP / 26%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال