با امامزاده قل قلی آشنایی پیدا کنید (۲ عکس)


با امامزاده قل قلی آشنا شوید

نام اصلی‌اش «محمد بن حَنفیه» است؛ اما مردمان مکانی آن را «امامزاده قل‌قلی» یا «غلتان» نامیده‌اند، ماجرا این نام هم در روایت برخی مردمان ریشه دارد که باور می‌ دارند برای حاجت گرفتن باید مسیری را غلتان گذراند.

امامزاده حنفیه یا قل‌قلی را در راه قزوین – گیلان می‌توان یافت، در ۱۵ کیلومتری شهر «لوشان» و در روستای مرتفع «بیورزن». آرامگاه این امامزاده را در ارتفاع ۱۰۴۵ متری ساخته‌اند.

سنگ عمارت آن در وقت آل‌ بویه قرار داده شد و در هر دوره، این بنا را به نحوی نو سازی کرده‌اند؛ اما ساختمان تاریخی امامزاده در زلزله‌ی رودبار سال ۱۳۶۸ کاملا فرو ریخت و مجدداً ساخته شد. حالا شکل آن مشابه بیشتر امامزاده‌هایی است که در شمال کشور نگاه کرده می‌شود، آپارتمانی آجری و مکعبی‌شکل با درها و پنجره‌های فلزی سبز رنگ و گنبد و مناره‌هایی طلایی.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس با امامزاده قل قلی آشنایی پیدا کنید

امامزاده حنفیه را بیشتر، مردمان مکانی و گیلک‌ها می‌شناسند؛ ولی با همان نام «قل‌قلی». هر سال هم جمعیت زیادی به‌مناسبت ارتحال رسول اکرم (ص) برای زیارت به این امامزاده می‌آیند، خیلی‌ها هم این باور را دارند که برای گرفتن حاجت‌شان باید در این امامزاده غلت بزنند.

اندک اطلاعات مربوط به این امامزاده را می‌توان در پورتال استانداری گیلان رودبار یافت، البته نه با نام امامزاده قل‌قلی یا غلتان، بلکه با همان نام محمد بن حنفیه؛ ولی همین‌ نام باورنکردنی محلی‌اش است که تاکنون توجه خیلی‌ها را جلب کرده و حتا به آن جا کشانده است، نامی که از روایت‌های دهان به دهان مردمان باقی مانده و ظاهرا هم هیچ سند مکتوب و مستندی که تأییدکننده‌ی رفتار مردمان در این امامزاده برای گرفتن حاجت‌شان باشد، حضور ندارد.

روایت است به این علت، این امامزاده را قل‌قلی می‌نامند که در وقت زندگی حنفیه، ایشان درون چاه می‌افتد یا احتمالا به چاه انداخته می‌شود، اسب ایشان طناب را درون چاه می‌اندازد و با غلتیدن، محمد بن حنفیه را بیرون می‌آورد.

نقل دیگری هم حضور دارد؛ بین یکی از امامزادگان و کفار چالش می‌شود و در مکانی که به شهیدگاه سرشناس است، به ایشان (محمد بن حنفیه) ضربه وارد می‌شود و از اسب می‌افتد و به وضعیت غلتان از آن جا به محل دفن کنونی‌اش می‌رسد و به شهادت می‌رسد. برای همین سال‌ها است مردمی که به این امامزاده می‌آیند، طبق همین روایت‌ها، مسیری را غلت می‌زنند تا حاجت بگیرند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس با امامزاده قل قلی آشنایی پیدا کنید

با امامزاده قل‌قلی آشنایی پیدا کنید

آن‌ها جلوی وارد شدنی اما‌مزاده دراز می‌کشند، نیت می‌کنند و سپس غلت می‌زنند و از پله‌ها پایین می‌روند، همان‌طور هم غلت‌زنان به سر مکان اول‌شان برمی‌گردند و باور می‌ دارند اگه در این غلت زدن زیان نگاه نکنند، حاجت خود را می‌گیرند.

البته مشخص نیست سازمان اوقاف که متولی امامزاده‌ها در کشور است، آیا واقعا تاکنون برای وارسی این روایت‌ها و حضور مستنداتی که تأییدکننده‌ی باور مردمان باشد، اقدامی به انجام رسانده است یا خیر؟

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال