با ما به دره وحشتناک جن ها در طبس بیایید (۷ عکس)


با ما به دره مخوف جن ها در طبس بیایید

کال جنی یا دره جن ها دره ای است که در شمال طبس و در پیرامون روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد واقع شده و ۳۵ کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد. یک دره‌ی خاموش، سرد و آبدار در دل پهنه‌ای داغ و تب‌دار که آثار زندگی در آن دست کم به زمان امپراتوری ساسانی باز‌می‌گردد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس با ما به دره خوفانگیز جن ها در طبس بیایید

مردم بومی به آن کال جنی می‌گویند و البته توصیه اکید می‌کنیم که هرگز به تنهایی در این کال راه نروید! حتی چنانچه به ارواح و جن هم اعتقادی ندارید.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس با ما به دره خوفانگیز جن ها در طبس بیایید

انگار مینیاتوری اسرار آمیز از گراندکانیون آمریکاست.

برای دست کشف کنی به کف دره نیازمند آشنایی به ناحیه است. دره دارای دیواره های بلند و پرشیب است که ورود به آن قادر هست خطراتی همراه با داشته باشد. وجود تونل ها و منزلهایی به نام خانه گبرها در دل دیواره ها که برای سکنای زرتشتیان زمان خود ساخته شده از دیگر جذابیت های این دره است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس با ما به دره خوفانگیز جن ها در طبس بیایید

این حفره ها و تونل ها در دامنه جداره های این دره قرار گرفته اند. مسیر دسترسی به این حفره ها خیلی سخته. در مسیر این حفره ها تونل هایی نگاه کرده می شود که شاید راه های رابطه ای آنها با هم بوده است.

با ما به دره خوفانگیز جن ها در طبس بیایید

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس با ما به دره خوفانگیز جن ها در طبس بیایید

مسیر ورود به دره

بعد از طلاق گرفتن از جاده آسفالت و دو راهی استخر سراینده و طی حدود ۵ کیلومتر جاده خاکی به محل دره ای می رسیم. از دو مسیر می توان وارد این دره شد. یکی پایان جاده خاکی که به واقع ابتدای این دره می باشد و متصل به کوه است و دیگری میانه های این جاده خاکی که می توان از طریق یک شکاف به وجود آمده بوسیله فرسایش به داخل دره راه کشف کرد.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس با ما به دره خوفانگیز جن ها در طبس بیایید

ما راه ابتدایی را پیشنهاد میدهیم. در این محل که متصل به کوه می باشد چشمه آبی روان است که یک ناحیه سرسبز را بوجود آورده است. درختان در هم تنیده نخل که بصورت ماشین روییده اند و نیزار را می توان در اینجا دید.

از این محل میسر آب را دنبال کرده و چشم اندازهای زیبای نرمال آن را میبینیم. در طول این دره بر تاثیر فرسایش باد و آب ،نقوش و پستی و بلندیهای شگرف و خوشگلی به وجود آمده است.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس با ما به دره خوفانگیز جن ها در طبس بیایید

در طول مسیر نیزارها و تک درختان نخل را در چندین قسمت شاهد هستیم. در قسمتهایی می توان دره را به شکل U و در بعضی نقاط به شکل V مشاهده نمود . در بعضی نقاط هم همگرایی دو دهنه دره را در قسمت بالایی آن می بینیم که نادر است.

دره را که ادامه می دهیم در نقاطی آبشارهای کوچولو که در زبان مکانی شلن (sholan) نامیده می شود وجود دارد . در مکان هایی آب بصورت حوضچه هایی جمع شده که در فصل گرما عالی برای آب تنی و فرار از گرمای طاقت فرسای هواست و بالاخره در مکانی این آب بوسیله راه آب و تونلهایی که توسط اهالی روستاهای پایین این ناحیه به وجود آمده به داخل قنات هدایت می شود.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس با ما به دره خوفانگیز جن ها در طبس بیایید

در هر صورت کال جنی جاای عالی برای سیاحت در طبیعت و تاریخ است و سکوت حاکم بر این دره و وجود خلل و فرج و حفره ها و این اتاقکها همگی وضعیتی اسرار آمیز به آن بخشده که گمان می رود نامگذاری دره جنی یا کال جنی بر آن از سوی مردم مکانی بی موجب نبوده است.

فاصله از طبس : حدودا ۳۵ کیلومتر

آدرس : جاده طبس به بشرویه(جاده طبس – مشهد)

————————————-

نگارنده : شاهرخ ت.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به هر سو بلبل عاشق در افغان
««« »»»
تنعم از ميان باد صبا کرد

با ما به دره وحشتناک جن ها در طبس بیایید (۷ عکس)

TT / 130 — TP / 21%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات