شناسایی بزرگترین مسجد صخره ای کشورمان ایران (۵ عکس)


معرفی بزرگترین مسجد صخره ای ایران

شناسایی بزرگترین مسجد صخره‌ای کشورمان، را برای شما عزیزان و کاربران محترم نشریه گذاشته ایم , با نشریه همراه باشید.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس شناسایی بزرگترین مسجد صخره ای کشورمان

شناسایی بزرگترین مسجد صخره‌ای کشورمان

مسجد صخره‌ای روستای عنصرود یکی از ۱۵ تاثیر آذربایجان شرقی است که مدتی قبل به عنوان یک تاثیر ملی به ثبت رسید. وارد شدنی این مسجد به گونه ای تعبیه شده که کاربری ابتدایی مسجد در آن بعید به چشم مییاید، اما طبق گمانه خانمی ها و شواهد به چشم مییاید مسجد صخره ای عنصرود قبل از این، جاای مقدس و مکانی مشابه نیایشگاه بوده که بعد از اسلام به عنوان مسجد به کار گرفته شده است.

در قلب روستای پلکانی عنصرود آذربایجان شرقی مسجدی به چشم می خورد که لقب بزرگترین مسجد صخره ای کشور را با خود یدک می کشد. مسجد عنصرود که در روستای پلکانی عنصرود شهرستان اسکو واقع شده و یکی از زیباترین جاذبه های این ناحیه تلقی میشود.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس شناسایی بزرگترین مسجد صخره ای کشورمان

مسجد عنصرود مساحتی حدود ۵۷۰ متر مربع دارد و محیط آن بزرگتر از مسجد روستای کندوان است. به همین علت به آن بزرگترین مسجد صخره ای کشور نقل میشود که قدمت آن بر اساس گفته‌های اهالی روستا به اوایل دوره قاجار می‌رسد. با این حال، با حضور نشانه‌هایی مانند محرابی منسوب به دوره ایلخانی و کنده کاری‌ها و سازنده ای ویژه به کار رفته در بنا، طولانی بودن قدمت این بنا حتی تا بیش از هزار و ۵۰۰ سال بعید به نظر نمی‌رسد.

مسجد عنصرود بزرگترین مسجد صخره ای کشورمان است

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس شناسایی بزرگترین مسجد صخره ای کشورمان

کرانی بودن بنا ایجاب کرده است مسجد با کمترین امکانات گرمایشی و سرمایشی سرما هوا را عوض کرده و در فصل زمستان ها گرم و در فصل تابستان ها هوایی سرد داشته باشد.

مسجد عنصرود در روستای پلکانی عنصرود شهرستان اسکو واقع شده است

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس شناسایی بزرگترین مسجد صخره ای کشورمان

این مسجد دو وارد شدنی جداگانه برای زنها و مردان و جاهایی برای گذاشتن جانماز و مهر و چادر شب زنان دارد و چنانچه گذارتان به عنصرود بیفتد، قادر هستید خوشی نمازخواندن در دل سنگ ها را هم آزمایید. مردمان عنصرود هم اهمیت این مسجد را درک کرده اند و بسیاری از آداب و آیین های بومی و مذهبی خود را در این مسجد به جا می آورند، آنها در نخستین روز فصل زمستان در مسجد عنصرود تجمع و آغاز به ختم قرآن کریم می کنند. به طوری که واپسین سوره های کلام الله در لحظات تحویل سال نو در این مسجد قرائت می شود.

خوشبختانه این بنا در حالت پایداری به سر می برد و با توجه به صخره ای بودن، احتیاج به مرمت ندارد و کمتر در معرض زیان بوده است. حتی رطوبت، فرسایش و باریک شدن تدریجی دیواره ها در دوره های اخیر روی بنا مؤثر نبوده، مسجد عنصرود احتیاج به مرمت چندانی ندارد.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس شناسایی بزرگترین مسجد صخره ای کشورمان

عنصرود یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است. روستای عنصرود دارای چشمه های متعدد اب معدنی و طبیعت ییلاقی بسیار زیبا است و چشمه سرشناس اغ بولاخ آن، آب بسیار زلال و گوارایی دارد که در مسافرت به روستا حتما باید از آن دیدن کنید.

****براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: مارال .ک

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جلوه بر من مفروش ای ملک الحاج که تو
««« »»»
خانه می‌بينی و من خانه خدا می‌بينم

شناسایی بزرگترین مسجد صخره ای کشورمان ایران (۵ عکس)

TT / 132 — TP / 25%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال