جایگزینی اندام فرسوده با حسگر هوشمند


اکنون اولین اندام داخلی با پرینت سه بعدی برای قلب ساخته شده است. این اندام یک چیپ الکترونیکی بسیار خاص است که با پرینتر سه‌بعدی و با استفاده از موادی که بدن انسان نسبت به آن واکنش منفی نشان نمی‌دهد ساخته شده است. با این چیپ که شبیه ساختار اندام طبیعی بدن است و در قلب بیماران جاسازی می‌شود امکان مطالعه مستقیم و پیوسته فعالیت‌های قلبی در هر لحظه فراهم می‌شود.

این سنسور کوچک و خاص، تمام واکنش‌ها را به صورت هوشمند می‌سنجد و گزارش می‌کند. محققان در دانشگاه هاروارد و موسسه تحقیقاتی ویس اعلام کردند این اولین اندام هوشمند پرینت شده برای اعضای حساس داخلی بدن است.

این خبر را می‌توان آغازی پراهمیت دانست در ساخت حساس‌ترین سنسورها و سیستم‌های هوشمند که در آینده‌ای نه‌چندان دور جایگزین اعضای فرسوده بدن خواهند شد. رباتیک و پزشکی با استفاده از دانش مواد چند دهه است به ساخت اعضایی مانند انواع پروتزهای دست، پا و... اقدام کرده‌اند، اما ساخت اندام‌های درونی بدن به دلایلی مانند حساسیت بدن به مواد، ایجاد عفونت‌ها و در نهایت پس زدن قطعات از طرف بدن بیمار و همچنین عدم توانایی در ساخت سنسورها و عملگرهایی با ابعاد بسیار ریز و با کارایی بالا مشکلات فراوانی داشته است، اما این اندام ـ‌ حسگر جدید کاملا متناسب با بافت بدن است و با استفاده از فناوری خاص خود در ابعاد بسیار کوچک و کاربردی با پرینتر سه‌بعدی تولید شده است.

هنوز اطلاعات دقیقی از چگونگی تامین انرژی این اندام مصنوعی منتشر نشده است و صاحب‌نظران احتمال می‌دهند این وسیله بسیار کم‌مصرف باشد و با واکنش‌های درونی بدن مانند گرمای درونی بدن و تحرک عادی فرد در بدن شارژ شود. اکنون آزمودن این وسیله روی حیوانات آغاز شده و تا به حال نتایج مثبتی را در مطالعه عملکرد قلب به همراه داشته است. باید تا پایان تحقیقات منتظر ماند و نتایج را بررسی کرد، ولی آنچه مشخص است این است که بشر یک گام به رویای ساخت اندام مصنوعی رباتیک الهام گرفته از طبیعت نزدیک‌تر شده است.

آریا صبوری

پژوهشگر آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشگاه تهران

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال