نقش پررنگ بانوان گیلان در آیین های محرم گیلان


نقش پررنگ زنان گیلان در آیین های محرم گیلان

با آمدن محرم ، زنان گیلانی نیز پا به پای آقایان در برگزاری آیین های باشکوه ماه محرم می کوشند و به این طریق عشق و ارادت خود را به اهل بیت پیامبر(ص) به اثبات منتقل میکنند. جلوه های آیینی که در پاره ای از نکات شکوهمند تر از مهمانی آقایان است و نظیر آنها را در هیچ کجای دیگر کشورمان نمی شود دید.

به کوشش علیرضا عابدینی- بخش جهانگردی تبیان

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس نقش پررنگ زنان گیلان در آیین های محرم گیلان

گل مالی دیوار مساجد

در روستاهای شرقی گیلان ، زنان روستایی چندین روز قبل از آمدن ماه محرم اقدام به گل مالی دیوارهای مسجد می کنند. برجسته ترین نمونه این مهمانی تا ۱۵ سال قبل در«جواهرده» به انجام رسانده میشد و در آن چوپانان گل ها را باشیر گاو و گوسفند خود آماده میکردند.

تعزیه بینظیر زنان گیلان

در گیلان زنان نیز همانند آقایان به اجرای مهمانی تعزیه توجه میکنند. تعزیه زنان مشابه تعزیه آقایان و تیپ و ابزاری که بهره میگیرند نیز به همان شکل است ، با این فرق که درمحیط های بسته یا منازل اجرا می شود و تماشاگران آن فقط زنان هستند.این تعزیه به مراتب حزین تر از تعزیه ای است که آقایان اجرا می کنند و صحنه های اذیت و آزار زنان و خردسالان و آتش زدن خیمه ها در آن حقیقیتر است. بخش های اصلی این تعزیه به زبان گیلکی و در نواحی غربی استان ترکی اجرا می شود، که موجب اثربخشی عمیق تر بر حاضران می شود. گروههای تعزیه خوان برای خانم ها هم چنین قرارهایی برای دریافت و توجه کرد مزد دارند و گروههای برای خانم ها گهگاهی برای مجلس خودشان قبض و یا به اصطلاح « یارمه » به فروش میرسانند . ازمهمترین تعزیه های برای خانم ها گیلان تعزیه حضرت زینب (س)، حضرت رقیه (س)، حضرت سکینه (س)، مادر علی اکبر (ع)، تعزیه مادر حنظله جدید داماد شهید کربلا،‌ تعزیه همسر خولی، دو طفلان مسلم، قافله کربلا و … را می توان نام برد.

دسته زنان بنی اسد

دسته عزاداری «زنان بنی اسد» عنوان مهمانی دیگری است که در یازدهمین روز عاشورا در آستانه اشرفیه به انجام رسانده میشود. زنان حاضر در این دسته عزاداری با بر تن کردن تیپ بلند و برداشتن بیل به راه می افتند و چنین وانمود می کنند که برای دفن شهیدان کربلا می روند. در این مهمانی زنان ساقه های برنج که به زبان مکانی به آن «کلوش» می گویند، را به علامت عزا بر سر می زنند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس نقش پررنگ زنان گیلان در آیین های محرم گیلان

چهل منبر

درلاهیجان و روستاهای شرقی مازندران عموما زنان به انجام رساننده آیین «چهل منبر» هستند. آنها در حالی که سکوت می کنند و صحبت نمیکنند با پای پیاده از مقابل چهل منبر که عموما دربرابر منزلهایی که مهمانی عزاداری در آنها به انجام رسانده میشود، برپا میکنند عبور می کنند و در هر منبر شمعی روشن می کنند و دانه ای خرما درآنجا میگذارند و به مکان آن مقداری برنج نپخته که صاحبخانه در آنجا گذاشته برمی دارند.

لال پله

در مهمانی دیگری در غروب تاسوعا بنام «لال پله» زنان خود را در چادر می پیچند تا شناخته نشوند و درپی منزلهایی می گردند که در آنها شیرین پلو پخته میشود. آنها با کوبیدن کفگیرهایشان به در منازل وبدون اینکه کلامی با صاحب خانه صحبت بکنند به او اعلام می کنند که از خوراکی ی خود به آنها بدهد. این کار تا کوبیدن در چهل منزل و گرفتن غذا از صاحب خانه ادامه کشف میکند.

زاره زاره

در مهمانی دیگری بنام «زاره زاره» زنان در سحرگاه عاشورا به همراه نوحه خوانی و ذکر سوگ به همدردی با زنان و خردسالان کربلا توجه میکنند و به زاری و فغان توجه میکنند.
منابع : ایرنا، مهر، ناطقان ، بحر خزر آنلاین

****براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: آزيتا و.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز ديده‌ام شده يک چشمه در کنار روان
««« »»»
که آشنا نکند در ميان آن ملاح

نقش پررنگ بانوان گیلان در آیین های محرم گیلان

TT / 128 — TP / 21%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال