جونکا جنگی؛ جنگ گاوهای نر مازندران+عکس و تصویر


جونکا جنگی؛ نبرد گاوهای نر مازندران+عکس

جنگ گاوهای بومی در مازندران یکی از آداب و سرگرمیهای باحال و پولدار برای جونکا بازها(گاو بازها) از قدیم الایام بوده وهست.«جونکا تشک» یا « جونکا ورزا »به گاو نری نقل می شود که در طی دو یا سه سال متوالی مواظبت شده و تعلیم داده میشود.

علیرضا عابدینی-بخش جهانگردی تبیان

هر سال و یک هفته بعد از انتها گرفتن «کشتی لوچو» در روزهای افتتاحیه برج مرداد به وسیله نامه تاریخ برگزاری جونکا نبردی را به آگاهی اهالی روستاها و شهرها و حتی استان های همجوار منتقل میکنند. قبل از انجام مهمانی از اهالی محل مبلغی پول بابت مخارجهای نگهداری مهمانان در روستا و اجاره زمین برای انجام مهمانی و مخارجهای جاری گردآوری می شود.در زبان مکانی به این مشغولی «جونکا نبردی» یا «تشک نبردی» نقل میشود.
گوساله نر را از چندین ماهگی پس از میلادش ،به غیر از علوفه با مواد مغذی پروار می کنند و فقط خوراکی هایی مانند تفاله چغندر قند مرجوعی کارخانه قند،سبوس گندم،جو، ذرت، مکملهای پروتئینی و کراتین ویژه جانداران که دامپزشکی ارائه می کند را برای گوساله نر آماده میکنند. این مهمانی فقط در روستا های مازندران و برخی از نواحی گیلان به انجام رسانده میشود و هم طرفدارن زیادی دارد و هم بازار داغی دارد که سود خوبی از طریق پرورش جونکا به دست می آورند.
به عنوان مثال مهمانی «گاو نبردی» در روستای شیرکلای شهرستان نور به مدت ۱۰ روز به انجام رسانده میشود. این مهمانی برای زورآزمایی و مسابقه میان گاوهای بومی ترتیب داده می شود. شرکت کنندگان در این آیین گاوهایشان را برای مسابقه به مکان نکته نگاه می آورند و گاوها دو به دو به مسابقه توجه میکنند.
البته به این مطلب هم باید اشاره کرد که این کار بیشتر از روی علاقه صورت می گیرد و صاحبان گاوهای نر خیلی به گاوهایشان حساس هستند و تندرستی گاوهایشان خیلی برای آنها اهمیتی می دارد و اهمیت دارد. ناحیه نور و کجور خوب ترین و قوی ترین جونکاها را در مازندران دارد ، جونکاهایی که کوهانشان گهگاهی به نیم متر میرسد و شاخهایی که با الماس تیز شده دارند و برای مقاومت درمقابل ضربه و شکستن و برای محافظت شاخ هاشون رانده شو باشیلنگ و گاهاً با لوله پلیکا پیچیده شده است.

 جنگ گاوهای نر مازندران جنگ گاوهای نر مازندران جنگ گاوهای نر مازندران جنگ گاوهای نر مازندران جنگ گاوهای نر مازندران جنگ گاوهای نر مازندران جنگ گاوهای نر مازندران جنگ گاوهای نر مازندران جنگ گاوهای نر مازندران جنگ گاوهای نر مازندران

منابع: تیشینه، فارس

–براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد–

گردآورنده : رادين خ.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چشم من کرد به هر گوشه روان سيل سرشک
««« »»»
تا سهی سرو تو را تازه‌تر آبی دارد

جونکا جنگی؛ جنگ گاوهای نر مازندران+عکس و تصویر

TT / 85 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال