شرح موقات شیخ علی خان بر نقش برجسته مهرداد دوم!


شرح موقات شیخ علی خان بر نقش برجسته مهرداد دوم!

علاقه مندان تاریخ و فرهنگ کشورمان آگاهی میدارند که در طی سالیان پرفراز و نشیب کشور ما بسیاری از آثار تاریخی از سرقت حوادث مصون نمانده و امروزه تاثیری از آنها به جا نمانده است. در این بین نقش اثر انسانی در جوار حوادث نرمال را نباید از نظر دور داشت. نقش برجسته مهرداد دوم در بیستون از جمله آثاری است که در زمان صفوی و توسط شیخ علی خان خرابی شده است.

علیرضا عابدینی- بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس شرح موقات شیخ علی خان بر نقش برجسته مهرداد دوم!

در فاصله سالهای ۱۱۰۱تا ۱۱۸۶هجری قمری در دامنه کوه بیستون کرمانشاه و بر روی نقش برجسته میتریدات دوم (مهرداد دوم) ، کتیبه ای در طاق نمایی حجاری شده که شیخ علی خان زنگنه در آن موقوفات خود برای سادات فاطمی و کاروانسرای بیستون را شرح داده است. ترجمه بخشی دیگر از کتیبه اطراف نحوه توزیع آب می باشد.

شیخ علی خان زنگنه کیست؟

شیخ علی خان در ابتدا حاکم کرمانشاه بود و طی سالهای حکومت کرمانشاه سوابق نورانی ای از خود نمایان کرد و کارهای عمرانی انبوه ای به انجام رساند. سپس به مقام وزیر اعظمی شاه عباس دوم رسید و بعد از فوت شاه عباس دوم صدراعظم شاه سلیمان صفوی گردید و تا مکانی نکته اعتماد او شد که در طی ۱۵ سال با لقب اعتمادالسلطنه صدراعظمی شاه را عهده دار بود.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس شرح موقات شیخ علی خان بر نقش برجسته مهرداد دوم!

خصوصیات ظاهری کتیبه شیخ علی خان

طاق نمای وقف نامه شیخ علی خان ازنوک تیزی هلال راس تا پایین ۳۶۳ سانتیمتر طول و ۲۷۶ سانتیمتر عرض دارد و در برگیرنده ۱۵ سطر است که به سه قسمت تقسیم شده و در هرقسمت موضوعاتی با خط ثلث حکاکی شده است. خطاطی کتیبه توسط محسن امامی از خطاطان به نام صفوی و حجاری آن توسط مقیم هروی انجام شده است.

نوشته کتیبه

بعد از نام و یاد خدا شیخ علی خان در ۱۱ سطر شرح موقوفات خود را اظهار کرده و در سال ۱۰۹۳ هجری قمری چهار دانگ از املاک نهر «قره ولی» و «چمبطان» را وقف سادات فاطمی و دو دانگ از این املاک را وقف کاروانسرای بیستون کرده است و تولیت آن را تا زمان فوت خود و پسرانش برعهده می گیرند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس شرح موقات شیخ علی خان بر نقش برجسته مهرداد دوم!

نکوهش عمل شیخ علی خان

متاسفانه کار به ظاهر سخاوتمندانه شیخ علی خان به بهای خرابی و نابود شدن یکی از حجاری های برجسته ی زمان پارتی شده است. همانگونه که معلوم است در دو طرف کتیبه شیخ علیخان زنگنه بخشی از نقش برجسته میتریدات دوم به نظر میرسد. ایرانشناسانی که از کتیبه بازدید کرده اند ، عمل شیخ علی خان را نکوهش کرده اند . جکسون ایجاد کتیبه در این مکان را نوعی وحشی گری و شهرت به ویران کردن آثار هنری آگاهی داشته است.

ثبت ملی اثر

کتیبه شیخ علی خان در ۱۹/۱۲/۱۳۸۰ به شماره ۴۸۸۱ به ثبت ملی رسیده است.
منابع : سیری در کشورمان، صدا و سیمای کرمانشاه، ایسنا

****نظر يادتان نرود****

نگارش توسط: سياوش م.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هنگام وداع تو ز بس گريه که کردم
««« »»»
دور از رخ تو چشم مرا نور نماندست

شرح موقات شیخ علی خان بر نقش برجسته مهرداد دوم!

TT / 82 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال