مسافران بریتانیایی روایتگر میهمان نوازی به روش ایرانی


مسافران بریتانیایی روایتگر مهمان نوازی به سبک ایرانی

نگارنده این گزارش سفرنامه خود به کشورمان را با تمجید از محیط شعر و ادب شیراز شروع کرده و نگاشته است: «شیراز شهر شعر را در ساعت ۷ صبح رها کردیم. در ضمن پیاده روی هایمان در شهر، به ارگ کریم خان در مرکز شهر رفتیم؛ برجی ۱۴ متری که از بالای آن به همه شهر تسلط داشتیم. ما خودمان را دربین ۲۰۰ مغازه بازار اعم از قالی به فروش رسانی و تیپ و صنایع دستی و ترشی ها و مواد خوراکی ای به مخصوص زعفران طلای سرخ که نرخ هر گرم آن ۶۵ دلار بود، غوطه ور کردیم.»

بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس مسافران بریتانیایی روایتگر مهمان نوازی به روش ایرانی

نگارنده این مقاله، به وجود همزمان زن سن داری که چادر سیاه به سر داشته و زن جوانی با تیپ بلند به روز و روسری روشن اشاره کرده و نگاشته است: «جو آرامگاه حافظ سراینده بزرگ فارسی الهام بخش و فرح بخش بود. جان، هنرپیشه انگلیسی که در سفر همراه ما بود، غزلی خواند که با تشویق همه مکانی های حافظیه مواجه شد.»

مسافر ایرلندی کشورمان در بخشی از سیاحت نامه اش، به استقبال گرم آقایان و بانوان و خردسالان مدرسه ای نیز اشاره و اظهار کرده است: «کشورمان با جمعیت ۸۱ میلیون نفر یک کشور مدرن با سازنده ای سرشناس اسلامی و بازمانده های تمدن پارس و غزل های غنی است. با این حال، کشورمان یکی از بزرگ ترین جمعیت های عشایری جهان را در خود گنجانده است.»

در بخش هایی از این گزارش به وجود مسافران بریتانیایی در میان عشایر قشقایی نیز توجه شده و آمده است: «در مسافرتمان به یاسوج در چادر یکی از عشایر مهمان شدیم. در این چادر تشکی بزرگ با قالی ایرانی واقع بود که ۱۴ عضو از سه نسل خانواده عشایر قشقایی با لبخندی گشاده از ما استقبال کردند. ما چهار زانو روی تشک ها نشستیم و بزرگ خاندان با اشاره ای به نوه اش از او درخواست که برای ما از سماور زغالی در لیوان های فلزی چایی بریزد. او با دستی که روی قلبش قرار داده بود به ما نقل کرد به کشورمان خوش آمدید.»

—————————————————-

مسئول متن : افسون غ.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

قانع به خيالی ز تو بوديم چو حافظ
««« »»»
يا رب چه گداهمت و بيگانه نهاديم

مسافران بریتانیایی روایتگر میهمان نوازی به روش ایرانی

TT / 75 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال