شناخت دودکش تاریخی جن (تصویر و عکس)


آشنایی با دودکش تاریخی جن (عکس)

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس مروری بر دودکش تاریخی جن (تصویر و عکس)

به اعلان سرزه و به نقل از   «ماهنشان» نام منطقه‌ای است در جنوب غربی زنجان و در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری از این شهر قرار گرفته است. ماهنشان شهری پر رمز و راز است که چندین هزار سال قبل مکان حکمرانی قوم مادها بوده است. این شهر آثار و عمارت های تاریخی و مذهبی زیادی دارد.

 

محلی‌ها برخی از این آثار را به خاطر شکل باورنکردنیشان «دودکش جن» می‌نامند؛ در حالی که محققان از وجوه زمین‌شناسی و باستان‌شناسی به پژوهش روی آنها می‌پردازند.دودکش جن در واقعیت ستونی سر به فلک کشیده از جنس خاک رس فشرده است که در تاثیر فرسایش طولانی به این شکل در آمده است.

 

در بالای این ستون تخته سنگی مسطح قرار دارد که ظاهری دودکش شبیه به به آن داده است. بومیان ناحیه به آنها لقب دودکش جن داده اند ؛ زیرا رحلت کرده ساخت هر بنایی را که برای انسان سخت بوده است به دیو و جن نسبت می‌دادند. تعداد دو عدد از این دودکش‌ها در مسیر ماه‌نشان نرسیده به قلعه وجود دارد.

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس مروری بر دودکش تاریخی جن (تصویر و عکس)

 

قلعه بهستان (تخت دیو) به چه صورت ساخته شد؟

 

از کنار دودکش‌ها که عبور کنیم نرسیده به ماه‌نشان، به بقایای قلعه‌ای عظیم می‌رسیم که قلعه بهستان یا «تخت دیو» نام دارد. نمای بیرونی قلعه به شکل دیواره ای از دودکش‌های به هم همیشه و شماری دودکش جدا است که حفره‌های پایین قلعه، ظاهری مرموز آگاهی دار بخشیده است.

 

برخی نیز این قلعه را تخت دیو می‌نامند زیرا باور داشتند دیوها روی تخته سنگ‌های مسطح بالای ستون‌ها میخوابند.عمارت اولیه قلعه مهستان منسوب به دوره ساسانی است اما در دوره اسلامی و قرون ۵ تا ۷ هجری نکته استفاده بوده است.

 

بقایای قلعه مهستان به شماره ۱۴۵۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. معماران قلعه با در نظرداشتن سبک اولیه، اقدام به کندن کوه و تخلیه خاک‌ها و سنگ‌ها کرده‌اند و اتاق‌ها را ایجاد کردند و به هر شماری که به اتاق‌های آن اضافه شده راه‌های رابطه ای آنها به کلکسیون نیز بصورت دالان‌هایی اضافه شده است.

 

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس مروری بر دودکش تاریخی جن (تصویر و عکس)

 

سازنده ای قلعه

محیط کلی قلعه به ۳ دسته شامل اتاق‌ها، دالان‌ها و راه‌پله‌ها تقسیم می‌شده‌ که گاه دارای تاقی تیزه‌دار و دارای فرورفتگی‌هایی به شکل مثلث یا مدور روی دیوارها برای قرار گرفتن پیه‌سوز بوده‌است.این دژ دارای راه‌پله‌های زیگ‌زاگی در ضلع‌های غربی و شرقی است

 

که دورانی از پایینی‌ترین قسمت ضلع شمالی آن آغاز می‌شده و به خاطر فرسایش طبقات زیرین آن، تردد در این مسیر پر خطر و تقریباً دست نیافتنی است.راه‌پله‌های ضلع شمال‌غربی قلعه به عنوان یکی از نواحی دست نخورده و سلامت دژ بهستان است که بالای این پله‌ها، اطاقی به شکل طاق محراب‌های مسجد دوران اسلامی تزئین شده

 

متعلق به دوره اسلامی وجود دارد و راه‌پله‌های زیاد با عرض یک متر نیز اقتباس از این سبک سازنده ای است.هم اکنون به خاطر خرابی زیاد تنها با کوهنوردی می‌توان بر بالای قلعه با تخته سنگ‌های عظیم مسطح آن رسید.طبقات بالای این قلعه جهت پاسداری و طبقات پایین‌تر به عنوان زاغه و مکان نگهداری آذوقه مردمان نکته استفاده قرار می‌گرفت.

 

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس مروری بر دودکش تاریخی جن (تصویر و عکس)

 

آب منتقل کنی در قلعه بهستان

 

قسمت بالای قلعه با گچ اندوده شده و درون آن حوضی با ابعاد ۷ در ۳ متر و از جنس سنگ و ساروج قرار دارد که با بهره گیری از لوله‌های آب گلی نیم‌متری به اسم گنگ آب آن تأمین می‌شده‌است.

 

به چه صورت برویم ؟

 

وارد بزرگ راه زنجان-تبریز شوید. ۳۵ کیلومتر که از زنجان رانده شدید، خروجی ماه‌نشان را در منطقه‌ای بنام «نیک‌پی» نگاه خواهید کرد و باید وارد این مسیر شوید. این جاده در ضلع جنوبی بزرگ راه است و ۶۰ کیلومتر که در آن رانندگی بکنید، قبل از ماه‌نشان به بهستان می‌رسید.

 

بعد از رسیدن به سه راهی «ایلی‌بلاغ» مسیر را به سمت ماه‌نشان ادامه دهید و روستای «میرآخور» را هم رد کنید. زمانی از روی پل قزل اوزن عبور کردید، بلافاصله جاده فرعی سمت چپ‌تان را برگزید که از روستاهای «سریک» و «تک‌آغاج» و بهستان رد می‌شود و سپس به قلعه بهستان می‌رسد.

 

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس مروری بر دودکش تاریخی جن (تصویر و عکس)

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس مروری بر دودکش تاریخی جن (تصویر و عکس)

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال