تاریخ مختصر مهمانی هالووین (۳ عکس)


تاریخچه جشن هالووین

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس تاریخچه جشن هالووین

انسان ها از دیر باز پای بند سنت ها و آداب و آدابی هستند که پیشینه ای تاریخی را برای هر کشور رقم می زند، آداب و آدابی که ریشه در فرهنگ و اعتقادات دارد. یکی از این آیین ها ، جشن هالووین است که در آن از ماسک های وحشتناک بهره گرفته میشود. سایت آسمونی در این مقاله مطالب باحالی در رابطه با تاریخچه جشن هالووین برای شما عزیزان آماده کرده است که در ادامه می خوانید. همچنان ما را همراهی کنید.

هالووین یکی از ضیافتهای مذهبی در کشورهای غربی است که مهمانی آن در شب ۳۱ اکتبر هر سال به انجام رسانده میشود و این روز در کشورهایی نظیر آمریکا، ایرلند، اسکاتلند و کشور کانادا تعطیل مجلسی اعلام شده است تا همه ی مردم بتوانند در این جشن شرکت کنند. در این روز مردم تیپ های باورنکردنی و غریب بر تن میکنند و خردسالان برای جمع آوری آجیل و شکلات درب خانه ها را می کوبند.

تاریخچه ی این جشن به ۲۰۰۰ سال قبل باز‌می گردد. شبی که به اعتقاد راهبان شب مقدس نام گرفت و ریشه در آیین و رسوم ساکنان جزایر انگلیس از جمله ایرلند دارد. این جشن در واقعیت یک جشن مذهبی است و از قرن نهم تولدی رواج یافته است. فردای شب هالووین را روز تمام مقدسین نام نهاده اند و مسیحیان این روز را جشن می گیرند.

راهبانی که این آیین را بنا نهادند، بر این باور بودند که در این شب دروازه ی بین دو دنیا باز میشود و خدای دنیا مردگان به همراه ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می آید. برای همین در این شب مردم با پوشیدن تیپ های وحشتناک و کوبیدن بر طبل و اشیایی مانند دیگ و بشقاب و ایجاد صدا، سعی می ‌کنند تا دیو و اجنه را فراری دهند.

از دیگر رسوم این شب این است که کدو تنبل تو خالی را برداشته و برای آن دهان و چشم به صورتی وحشتناک در می آورند و درون آن شمعی روشن می کنند که به عنوان فانوس شب هالووین سرشناس است و جک فانوس نامیده می شود.

یکی دیگر از اعتقادات این شب این است که چنانچه کسی عطسه کند حتما باید به او بگویند خداحفظت کند تا مبادا ابلیس روح او را تسخیر نماید.

هالووین را غروب روز سی و یکم ماه اکتبر جشن می گیرند و آداب و رسوم آن عبارتند از آتش افروختن، به تن کردن تیپهای باورنکردنی که هر کدام از دوره ای تاریخی و یا چهره های خیالی اقتباس کرده ، رفتن به ملاقات ارواح و منزلهایی که در تصرف ارواح و اجنه و روشن کردن شمع و فانوس در اشکال و اندازه های گوناگون است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس تاریخچه جشن هالووینمهاجران اسکاتلندی و ایرلندی که در آمریکای شمالی اسکان گزیدند این مهمانی را در قرن نوزدهم در بخشهایی از آمریکا گسترش دادند. به مرور این جشن به شماری از کشورهای انگلوساکسون دیگر مانند کشور کانادا، انگلیس و بعدها کشور استرالیا و نیوزیلند نیز گسترش یافت.

اکثر مورخان باور می‌ دارند که ریشه های این جشن به یکی از مهمانی اقوام سلتیک ساکن غرب اروپا و حدود دو هزار سال پیش برمی گردد. در آن دوران این اقوام بت پرست در روزی مصادف با انتها اکتبر و یا نخست نوامبر سال نو خود را جشن می گرفتند. به این روز و این جشن « سو این » نقل میشد.

این مردم بر این باور بودند که در چنین روزی روح تمام حیوانات و پدیده های نرمال به سوی دنیا بعد از هستی حرکت می کنند و در این مسافرت اهریمنان، پری ها ، ساحران و اجنه با انسانها همراه می شوند.

مردم سلتیک در این ایام علاوه بر قربانی کردن حیوانات برای خدایان و گردآمدن دور شعله های بزرگ آتش ، تیپ های خاصی بر تن میکردند که به احتمال زیاد اکثر آنها از پوست حیوانات بود و به این شکل می خواستند ارواح و اجنه را فریب داده و از تسخیر روح خود توسط آنها پیش گیری کنند. علاوه بر این نقل میشود که با پوشیدن ماسک و رنگ کردن صورت خود با رنگ های تیره خود را به شکل اجدادشان در می آوردند.

در این جشن ها گاه زنان  لباس مردانه بر تن میکردند و مردان لباس برای خانم ها که ظاهرا هدف آن به هم ریزش نظم و قواعد حاکم بر جوامع آن دوران بوده است.

یکی دیگر از آداب آنها دوره گردی و رفتن به در خانه های همدیگر بوده و با اجرای برنامه های مضحک جلوی هر منزلی از صاحب آن خوراکی و آشامیدنی طلب می کردند. باستانی که از نگاه برخی مورخان به رسم قاشق خانمی در روز چهارشنبه سوری شباهت انبوه ای دارد.

بعد از رواج مسیحیت در قلمروی که مردم سلتیک در آن زندگی میکردند به مرور رهبران مذهبی و سیاسی این جوامع سعی کردند تمام رسوم دوران بت پرستی را با مسیحیت انطباق داده و یا آنها را منسوخ کنند.

در قرن هفتم تولدی پاپ رهبر مسیحیان اروپای غربی روز نخست نوامبر را به عنوان یک سنت تازه مسیحی روز تمامی قدیسان اعلام کرد.

از آن زمان به بعد بسیاری از سنت های دوران بت پرستی تحت الشعاع آیین تازه مسیحیت به گوشه رانندگی کرده شد. در قرن نوزدهم مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی که در بخشهایی از آمریکای شمالی مستقر شده بودند باری دیگر رسوم ویژه این روز را اجرا می کردند و با توجه به این که بخش بزرگی از اروپای غربی و آمریکای شمالی دیگر تحت نفوذ آیین های کاتولیک ها عدم این مهمانی به تدریج رواج پیدا کرد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس تاریخچه جشن هالوویندر نیمه قرن بیستم همزمان با گسترش ارتباطات و صنعت مشغولی به خصوص در مرکز آن یعنی آمریکا بسیاری از قصه های عامه دوست دار، فیلمهای سینمایی و کلکسیون های تلویزیونی به این جشن توجه کرده و به مرور نه فقط سر تا سر آمریکای شمالی بلکه تعداد دیگری از کشورهای انگلیسی زبان با جزییات این مهمانی آشنایی پیدا کرده و آن را به تقویم ضیافتهای مردمی خود اضافه کردند.

امروزه تحت اثر رواج مظاهر فرهنگی که از آمریکا به سایر نقاط دنیا گسترش کشف میکند نسل جوان تعداد زیادی از کشورهای اروپایی و حتی بخشی از کشورهای آسیایی از این روز به عنوان مناسبتی برای نشاط و برگزاری نوع فرق می داری از ضیافتهای کوچولو و بزرگ بهره میگیرند.

آنچه که در طول بیش از دو هزار سال از آداب و سنن جشن هالووین باقی مانده است جایگاه ویژه آتش افروزی، روشن کردن شمع و فانوس ، پوشیدن تیپ های باورنکردنی ، تلاش نمادین برای همراهی و فراخوان ارواح و اجنه به این مهمانی و گاه دوره گردی و سرزدن به خانه همسایه ها برای قاشق خانمی است.

هالووین ذر آمریکا بسیار محبوب است و آمریکایی ها بیش از پنج میلیارد دلار هر سال خرج این جشن می کنند

**************************

تهیه شده توسط: خرمدل د.

تاریخ و تمدن در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شبی می‌گفت چشم کس نديده‌ست
««« »»»
ز مرواريد گوشم در جهان به

تاریخ مختصر مهمانی هالووین (۳ عکس)

TT / 180 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال