درختزار های ارسباران بهشت گمشده آذربایجان شرقی (۷ عکس)


جنگل های ارسباران بهشت گمشده آذربایجان شرقی

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس جنگل های ارسباران بهشت گمشده آذربایجان شرقی

جنگل های ارسباران بهشت گمشده آذربایجان شرقی

جنگل ارسباران در دل طبیعت بکر و دست نخورده استان آذربایجان شرقی قرار دارد. جنگل ارسباران با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشکین‌شهر و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است. رحلت کرده این منطقه با نام قره داغ نیز شناخته می شد و نقل شده نام قره داغ به علت کثرت کوه های منطقه بر این منطقه قرار داده شده است. به این علت که قره در زبان ترکی بر انبوهی، کثرت و درهم تنیدگی دلالت می‌کند.

در پارک ملی ارسباران ۲۲۰ گونه پرنده، ۳۸ گونه خزنده، پنج گونه دوزیست، ۴۸گونه پستاندار (نظیر کل و بز، گراز، خرس قهوه‌ای، گرگ، «وشق» (سیاه‌گوش) و «پلنگ») و ۲۲ گونه ماهی شناخته شده است. از گونه‌های پرندگان بومی ارسباران می‌توان به «قره خروس قفقازی» کبک، دراج و قرقاول و انواع مختلف پرندگان صیدی و شمار بی‌شماری پرندگان آبزی و خشکی‌زی اشاره کرد. «مارال»، گونهٔ منقرض شدهٔ منطقهٔ ارسباران نیز با جابجایی هفت راس از پارک ملی گلستان در فرا زمینی به وسعت هفت هکتار در مرکز تحقیقاتی آینالو ول شده و در حال احیا است.

ارسباران صرف نگاه از جاذبه‌های شکارگاهی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به خاطر حضور گونه‌های گیاهی و جانداری کمتر دیده شده، چشم‌اندازهای بکر و وسیع و شکنندگی و آسیب‌پذیری بالای خود در سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۲ شمسی ابتدا به عنوان منطقهٔ ممنوعه و سپس منطقهٔ محافظت شده تحت محافظت و نظارت اعلام شده و چندی قبل نیز به پارک ملی ارسباران ارتقا کشف کرد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس جنگل های ارسباران بهشت گمشده آذربایجان شرقی

جنگل ارسباران در دل طبیعت خوشگل استان آذربایجان شرقی قرار دارد

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال