مکانهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا (۱۴ عکس)


جاهای دیدنی پایتخت پهناور ترکیه آنکارا

جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

شهر آنکارا پایتخت پهناور کشور ترکیه است که در دل خود از آپارتمانهای مدرن شهری، نهادهای دولتی و شرکت های تجاری گرفته تا دانشگاه ها و سفارت منزلهای خارجی را گنجانده است.

آنکارا اتوبان رابطه ای و قطب حمل و نقل کشور ترکیه به حساب مییاید که دقیقا در مرکز کشور و قلات آناتولی قرار گرفته و راه را برای دسترسی مسافران به سایر نواحی مهم کشور ترکیه هموار می کند.

آنکارا که نام آن رحلت کرده آنقوره بوده، دومین شهر بزرگ کشور ترکیه پس از استانبول است. قدمت آنکارا به عصر برنز و تمدن هاتیهایاها بر می گردد که در هزاره دوم پیش از میلاد مسیح در این منطقه زندگی میکرده اند. در خلال مراکز تهیه کرد زیادی در این شهر قرار دارد و هیچ کس دست خالی از آنجا برنمی گردد.

عکس شماره ۱ ⇩

عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

خوب ترین وقت مسافرت به آنکارا
آنکارا آب و هوای قاره ای دارد؛ فصل زمستان هایش به دلیل ارتفاع از سطح دریا، خنک و پربرف است و فصل گرما هایش گرم و خشک. فصل گرما آنکارا از سایر شهرهای ساحلی کشور ترکیه مطبوع تر است. شب های تابستانی، گاهی خنک هم می شود، آن قدری که بد نیست ژاکتی همراه با داشته باشید. باران بیشتر در بهار و فصل پاییز می بارد، اما معمولا مقدارش زیاد نیست و نباید نگران خیس شدن بشوید. آنکارا را بهتر است ماه های مه (برج اردیبهشت)، ژوییه (خرداد ماه) و از ماه سپتامبر تا نیمه اکتبر (از اواسط شهریور ماه تا اواخر مهر) دید.

جاذبه های گردشگری آنکارا
* مقبره آتاتورک

 عکس شماره ۲ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

مقبره آتاتورک آنکارا، بنیانگذار جمهوری کشور ترکیه، واقع بر یک تپه خیره کننده در بخش «آنتیپ» شهر، در سال ۱۹۴۴ بنا شد و در ۱۹۵۳ کامل شده است. یک هم جوشی شگفت انگیز بین ایده های سازنده ای سنتی و مدرن است و به عنوان یک دستاورد سازنده ای مدرن کشور ترکیه بدون حریف باقی مانده است. بنایی ساده است که حیاط بزرگی پوشیده با کفپوش های موزاییکی دارد.

در تمامی گوشه های محوطه این بنا جنگ جو ها وجود دارند و امکان می دارد به شما سفت بگیرند، به خصوص در زمان تعویض شیفت. در اینجا یک موزه که مجسمه مومی آتاتورک را در خود میگنجاند، وجود دارد و متنها، نامه ها و اشیایی متعلق به آتاتورک، همچنین نمایشگاهی از تصویر و عکسهایی که لحظات مهم در زندگی او و در تاسیس جمهوری را ضبط کرده اند، نگاه کرده می شوند. این مکان همه روزه و موزه هر روز غیر از روزهای دوشنبه باز است. در طول شب های فصل گرما نیز یک اکران نور و صدا اجرا می شود.

* معبد آگوستوس و روم آنکارا 

عکس شماره ۳ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

این معبد پس از فتح آناتولی مرکزی به وسیله امپراتوری روم، پیش از میلاد بنا نهاده شده و در قرن دوم توسط رومی ها گسترش یافت و سپس در قرن پنجم بیزانسی به کلیسا مبدل شد. این مکان در منطقه یولوس و در مجاورت مسجد حاجی بایرام قرار گرفته است.

* تئاتر رومی آنکارا  

عکس شماره ۴ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

این تئاتر در سال ۱۹۸۲ یافته شده و سپس، حفاری آن از سال ۱۹۸۳ تولدی آغاز شد و ساخت آن به قرن دوم پس از میلاد بر می گردد. مجسمه های رومی یافته شده در معرض اکران قرار گرفته اند و در بخش جایگاه تماشاچیان حفاری همچنین ادامه دارد.

* قلعه آنکارا   

عکس شماره ۵ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

این قطعه درواقع نماد شهر آنکارا بوده که بر تپه ای به ارتفاع ۹۷۸ متر در منطقه یولوس ساخته شده و احتمالا به دستور میداس سلطان آنکارا در زمان هیتایتی ها ساخته شده که به عنوان پادگان ساخته شد و بعدها توسط رومی ها و گلاتین ها تکمیل شده است.

* موزه فرهنگ در آنکارا    

عکس شماره ۶ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

این موزه مقابل خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا بنا شده و حاوی مجموعه ثمین از صنایع دستی مربوط به فرهنگ عامه و آثار مربوط به مساجد زمان سلجوقی و عثمانی است.

* موزه هوانوردی در آنکارا     

عکس شماره ۷ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

این موزه در شهر آنکارا و در نااتیمسگوت قرار گرفته و در این موزه مدل های کوچولو و بزرگ از هواپیما و تصاویر نادر بزرگ هوایی وجود می دارد.

* موزه طرح و نقاشی در آنکارا      

عکس شماره ۸ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

موزه طرح و نقاشی و مجسمه سازی در نزدیکی موزه فرهنگ آنکارا واقع بوده که دارای کلکسیونی غنی از هنر ترکی مربوط به اواخر قرن نوزدهم است و در آن گالری هایی برای اکران آثار بازدیدکنندگان وجوددارد.

* موزه رادیو و تلویزیون کشور ترکیه در آنکارا       

عکس شماره ۹ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

در موزه رادیو و تلویزیون کشور ترکیه (TRT) آثار و ادوات مربوط به زمان افتتاحیه فعالیت رادیو در کشور ترکیه از جمله گرامافون ها و رادیوهای کهنه به اکران قرار داده شده است. این موزه در ساختمان مرکزی هیات مدیره رادیو و تلویزیون کشور ترکیه در منطبه اورن واقع شده است. موزه رادیو و تلویزیون روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه از ۱۱ صبح تا ساعت ۱۵ باز است.

* موزه مردمان شناسی        

عکس شماره ۱۰ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

موزه مردمان شناسی از اولین موزه هایی است که در دوره جمهوریت ساخته شده. این موزه در حال حاضر از ده سالن، یک کتابخانه، یک آرشیو، مخازن و قسمت ویژه امور اداری تشکیل شده است. در یکی از سالن ها در وارد شدنی موزه، محل دفن آتاتورک نگاه کرده می شود. عناوین تالارهای دیگر موزه عبارتند از: سالن البسه و زیورآلات، سالن گلدوزی ها و کاردستی ها، سالن پارچه ها و غیره.

* شهربازی شگفت انگیز آنکارا از خوب ترین های دنیاست         

عکس شماره ۱۱ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

مساحت کل آنکاپارک آنکارا ۱۲۰۰۰۰۰ مترمربع است و ۱۰۰۰۰۰مترمربع آن توسط اسباب بازی های گوناگون اشغال شده است. پارک شامل ۱۲۱۷ اسباب بازی بزرگ و کوچولو است البته برای استفاده چهارفصل از این تمیز، برخی از اسباب بازی ها در زیر ۱۰ چادری که برای این اسباب بازی ها انتخاب شده، قرار دارند. به زودی بزرگ ترین باغ وحش خاورمیانه در آنکاپارک افتتاح خواهدشد که مجهز به بیمارستان جانداران نیز است.

در شهربازی بزرگ آنکارا ترن هوایی به طول ۸۷۰ متر و ارتفاغ ۳۵ متر وجود دارد که یکی از مهیج ترین ترن های هوایی دنیاست. همچنین چرخ فلک آن یکی از بزرگ ترین چرخ فلک های دنیاست. مجسمه های مصرف شده در این پارک بسیار زیبا و غول پیکر هستند. مجسمه غول پیکر دایناسور آنکاپارک آنکارا، با ۷۰ متر ارتفاع در کتاب گینس (رکوردهای جهانی) به تصویب رسانده شده است. این پارک از جاهای زیبا کشور ترکیه است که بازدید از آن، فراموش نشدنی خواهدبود.

نگران تردد در این شهربازی بزرگ آنکارا نباشید. لوازم حمل و نقل عمومی شما را در پارک می چرخانند و قادر هستید در جوار اسباب بازی یا محل دلخواه تان پیاده شوید. پارکینگ شهربازی نیز در خدمت بازدیدکنندگان است.

* پارک جنگلی آتاتورک آنکارا      

عکس شماره ۱۲ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

کشور ترکیه با داشتن آب و هوای مرطوب و طبیعت زیبا و هوای سلامت از جنگل های بسیار خوشگلی برخوردار است.

پارک جنگلی آتاتورک، یکی از مراکز تفریحی بسیار مهم در آنکارا به حساب مییاید و دارای باغ وحش، چایخانه و مکانهایی برای پیک نیک است و محصولات متنوعی نیز در این پارک کشور ترکیه تولید می کند.

بسیاری از تفریحات آنکارا در حومه شهر قرار دارد و لوازم نقلیه عمومی برای دسترسی به آنها وجود دارد. برای این پارک اتوبوس مسافربری، مینی بوس و قطار وجود دارد.

از دیگر جاهای زیبا می توان موزه جنگ آزادی، موزه جمهوری، موزه تاریخ نرمال، موزه محیط باز لکوموتیو، موزه هواشناسی، موزه اسباب بازی، موزه زراعت، مسجد حاجی بایرام، مسجد اصلان خانه، مسجد اهلی اولان، مسجد علاالدین، مسجد ینی جناب احمد و مسجد کجاتپه را نام برد.

مراکز تهیه کرد

عکس شماره ۱۳ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

یکی از اصلیترین بخش های مسافرت به آنکارا سرزدن به مراکز تهیه کرد است و گردشگران برای تهیه سوغات و تفریح هم که شده سری به بازارها و مراکز تهیه کرد شهر می زنند. مراکز تجاری آنکارا در کشور ترکیه سرشناس بوده و شماری از گردشگران تنها جهت تجارت و تهیه کرد از این مراکز تجاری به آنکارا مسافرت می کنند.

بازدیدکنندگان از این شهر معمولا می‌ خواهند از فروشگاه های کهنه در چیکریکچیلار یوکوشو نزدیک به اولوس دیدن کنند. خیابان مسگران یا باکیرجیلار چارشیسی محبوبیت ویژه ای دارد و بسیاری از اشیای باحال کهنه و تازه را، علاوه بر اشیای مسی، می توان در اینجا یافت، شبیه به جواهرات، قالی، تیپ، عتیقه جات و کارهای سوزن دوزی شده  و غیره. با رفتن به بالای تپه به سمت دروازه ارگ، قادر هستید مغازه های باحال بسیاری را نگاه بکنید که ادویه ها، مویه های خشک شده، آجیل و هر نوع تولید دیگری را به فروش میرسانند.

اینجا کلکسیونی بزرگ و بسیار تازه است. مراکز تهیه کرد مدرن بیشتر در کیزبلای و در خیابان تونالی هیلمی واقع در چانکایا پیدا میشوند. این منطقه شامل بازار مدرن کاروم و همچنین برج آتاکوله در چان کایا است. از بالای آناکوله در ارتفاع ۱۲۵ متری، منظره باشکوهی بر فراز تمام شهر وجود دارد. غذاخوری چرخانی نیز وجود دارد که در آن می توان به شکل آسوده تری از کل چشم انداز خوشی برد. گالریا در اومیت کوی، مرکز بیل کنت، آرمادا در سوگوت اوزو، میگروس آک کپرو و کارفور در باتی کنت سایر فرصت ها برای یک تهیه کرد مدرن هستند.

حمل و نقل

عکس شماره ۱۴ ⇩عکس جاهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا

فرودگاه جهانی آنکارا در ۳۵ کیلومتری شمال این شهر واقع شده که قادر هستید با قطار به این فرودگاه رفت و آمد کنید. حمل و نقل عمومی در این شهر مبتنی بر تاکسی خصوصی، اتوبوس مسافربری و مترو است. مترو وسیله ای است که شما قادر هستید با آن به اکثر نقاط شهر سریعا مسافرت کنید. وسیله دیگر اتوبوس مسافربری بوده و شما قادر هستید از ایستگاه های اتوبوس مسافربری برای رسیدن به مرکز شهر بهره گرفته و از ایستگاه اصلی به تمام مراکز زیبا که در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر قرار گرفته، مسافرت کنید.

وسیله دیگر تاکسی است. تاکسی های این شهر تماما به رنگ زرد بوده و محاسبه نرخ اجاره با بهره گیری از تاکسی متر به ثمر میرسد. نرخ اولیه تاکسی متر در بدو ورود با وسیله حدود ۲ دلار است و پس از طی یک مسیر ۱۰ کیلومتری حدود ۲۰ الی ۳۰ دلار با توجه به حالت ترافیک باید توجه کرد کرد. این تاکسی ها فقط به صورت خصوصی مسافر سوار می کنند.

هتل های آنکارا
هتل های آنکارا شرایطی و امکانات فرق می داری دارند. هر کدام از هتل های ۳ ستاره آنکارا، هتل های ۴ ستاره آنکار و هتل های ۵ ستاره آنکارا از نظر نرخ و امکانان بسیار اختلاف دارند. خوب ترین هتل های آنکارا، هتل های پنج ستاره آنکاراست. در این هتل ها شما قادر هستید از امکاناتی نظیر استخر، حمام ترکی، باشگاه بدنسازی و… بهره مند باشید.

آنچه هتل های آنکارا کشور ترکیه را برجسته می کند، رفتار شایسته کارکنان هتل هاست، البته نرخ هتل های آنکارا نیز نسبت به سایر شهرهای گردشگری دیگر عالیتر است. اما آنچه که درباره هتل ها باید آگاهی بدارید این است که این هتل ها دو دسته اند:

***********************************

مسئول متن : سامان ط.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خوش وقت بوريا و گدايی و خواب امن
««« »»»
کاين عيش نيست درخور اورنگ خسروی

مکانهای زیبا پایتخت پهناور کشور ترکیه آنکارا (۱۴ عکس)

TT / 361 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات