غار باورنکردنی کریستال در اسلواکی (۵ عکس)


غار حیرت انگیز کریستال در اسلواکی

غار «Ochtinská Aragonite» در جنوب اسلواکی، یکی از معدود غارهای دنیا است که در آن کریستال های آراگونیت پیدا میشود. یک غار در جمهوری چک، و غارهای دیگر در کشور برزیل، آرژانتین، مکزیک و آمریکا قرار دارند اما غار اسلواکی با اختلاف، خوشگل ترین آن هاست.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس غار حیرت انگیز کریستال در اسلواکی

غار «Ochtinská Aragonite» در جنوب اسلواکی، یکی از معدود غارهای دنیا است

آراگونیت به طور نرمال شکل کریستالی کلسیم کربنات است، همان ماده معدنی که بیشتر کلسیت های متداول موجود را تشکیل می دهد. کلسیت سفید بلوک های موج دار بزرگ را شکل می دهد، کریستال های آراگونیت ستونی یا الیاف هستند. در این غار آن ها به شکل پیچ خورده و سوزنی و مانند یک دسته موی ژولیده وجود دارند. این ساختارها بسیار ظریف هستند و با کوچولو ترین لمسی امکان می دارد بشکنند. ساختارهای کریستالی این چنینی «helictite» نامیده می شوند و تا به امروز هیچ توضیح قابل قبولی درمورد چگونگی شکل‌گیری آن ها وجود ندارد. آن ها با بارش مواد معدنی به وجود مییایند (در این نکته کلسیم کربنات) که در آب حل شده اند و از سنگ های متخلخل سقف غار به پایین چکه می کنند.

اما بجای این که به صورت عمودی رشد کنند، آغاز به پیچ و تاب خوردن می کنند. علت این اتفاق هنوز هم یک راز است اما نظریه هایی نیز وجود دارد. نیروهای مویرگی امکان می دارد موجب کشیدن آب در مسیرهایی خلاف جاذبه زمین باشند یا امکان می دارد باد آن ها را در جهت های گوناگون تاب داده باشد. اما این نظریه ها به نگاه معضل دارند زیرا اکثر هلکتیت ها توخالی نیستند بنابراین نیروهای مویرگی قادر نیستند عمل کنند و هم چنین بسیاری از غارها هیچ وارد شدنی برای ورود باد به درون غار ندارند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس غار حیرت انگیز کریستال در اسلواکی

غار «Ochtinská Aragonite» به طور تصادفی در سال ۱۹۵۴ یافته شد

این غار به طور تصادفی در سال ۱۹۵۴ یافته شد. کاشفانی که زمین را درپی سنگ آهن حفر می کردند به طور اتفاقی با این غار مواجه شدند. پیش از این کشف، غار هیچ وارد شدنی نرمال نداشت. از سال ۱۹۷۲ این غار به روی عموم گشوده شد و تقریبا ۳۰ هزار نفر هرسال از این غار نگاه کردن می کنند تا خوشگلی بی نظیر کریستال های آن را از نزدیک نگاه بکنند. گیرا ترین آن ها تالار کهکشان راه شیری است که با شاخه های سفید آراگونیت بر تن شده و در نور لامپ مانند ستاره ها در آسمان شب می درخشد. برخی از کریستال های آراگونیت این غار ۱۳۸ هزار سال قدمت دارند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس غار حیرت انگیز کریستال در اسلواکی

غار «Ochtinská Aragonite»

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس غار حیرت انگیز کریستال در اسلواکی

غار «Ochtinská Aragonite» در اسلواکی

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس غار حیرت انگیز کریستال در اسلواکی

_________________________________

گردآوری از : شاهرخ ت.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از طعنه رقيب نگردد عيار من
««« »»»
چون زر اگر برند مرا در دهان گاز

غار باورنکردنی کریستال در اسلواکی (۵ عکس)

TT / 95 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال