تمام آنچه باید برای مسافرت اربعین بدانید (۶ عکس)


همه آنچه باید برای سفر اربعین بدانید

وقت صدور گذرنامه، ارائه خدمات مرزی به زائران، تامین امنیت، چگونگی اخذ روادید قافله ای و … نکاتی است که زائران سفر اربعین باید آگاهی بدارند.
خبرگزاری تسنیم: با توجه در پیش بودن ماه محرم، صفر و نیز ازدیاد سفر زائران به سرزمین عراق برای ملاقات حرم امام مظلوم شیعیان و یاران باوفایشان، دفتر سخنگوی ناجا گزارش مبسوطی از کم و کیف سفر به عتبات عالیات را جهت آگاهی عموم مردمان ارائه کرده است.

برای این که رویداد عظیم اربعین امام حسین ع در کمال برنامه ریزی، امنیت و… به انجام رسانده شود و زائران نهایت بهره مندی از این سفر معنوی را داشته باشند، تا به حال جلسات متعددی با ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط جهت هماهنگی و برگزاری هر چه شکوهمند تر اربعین امام حسین ع تشکیل شده است.

چندی پیش، ستاد اربعین با وجود دستگاه‌های ذیربط در وزارت کشور برگزار و روش هایی جهت خوب تر به انجام رسانده شدن کنگره عظیم اربعین سال جاری و رفع معایب و معضلات سال پیش اعلام شد؛ همچنین جلساتی با عراق در این رابطه به انجام رسانده شده است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس همه آنچه باید برای سفر اربعین آگاهی بدارید

تهیه شدن ۳ روزه گذرنامه

برای سهولت و تسریع امور زائرانی که قصد سفر به عراق را دارند حداکثر ظرف ۷۲ ساعت از وقت تحویل مدارک به دفاتر پلیس +۱۰ برای صدور گذرنامه وقت لازم است.

البته باید خاطر نشان می‌شود؛ پلیس مهاجرت و گذرنامه همانند سنوات گذشته با تمام توان و ظرفیت در خدمت زائران اربعین امام حسین ع خواهد بود و در صورت ازدحام و شلوغی زیاد، بنا بر صلاحدید مسئولان ذیصلاح،خدمات رسانی همانند سال گذشته در روزهای تعطیل هم صورت می‌پذیرد.

گذرنامه‌ها را تمدید کنید

این اصلی را باید در نظر داشت؛کسانی که قصد سفر به کربلا و نجف را دارند؛ هر چه زودتر اقدام به گرفتن گذرنامه کنند البته منعی نیز برای خروج زوار ایرانی به عراق در صورتی که گذرنامه آنها معتبر باشد، وجود ندارد.

معمولا دولت‌ها یکسری ملاحظاتی برای مدت اعتبار گذرنامه اتباع خارجی که به کشور آنها وارد می‌شوند، مد نظر گیرند که دولت عراق هم از این قاعده مستثنی نیست؛ توصیه می‌شود دارندگان گذرنامه ایرانی که مدت اعتبار گذرنامه شان کمتر از ۶ ماه است، برای تعویض گذرنامه‌های خود اقدام کنند.

این در حالی است که مخارج گذرنامه نسبت به سال پیش ازدیاد نداشته و میزان افزایشی که در رسانه‌ها اعلام شده، مربوط به گذرنامه‌های صادره کنسولی است؛ همچنین مبلغ پیامد خروج، نسبت به سال گذشته تحولی نکرده است.

به زائران توصیه می‌شود به صورت گروهی مسافرت کنندتا سفر موردعلاقه و مطمئنتری را جلو رو داشته باشند اما سفر انفرادی نیز ممکن است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس همه آنچه باید برای سفر اربعین آگاهی بدارید

بدون گذرنامه خدماتی ارائه نمی‌شود

بی شک خروج از کلیه مبادی مرزی صرفاً با در دست داشتن اصل گذرنامه و روادید معتبر مقدور است و هیچ گونه خدماتی به کسانی که فاقد گذرنامه و روادید هستند، ارائه نخواهد شد و این که اشخاص می‌توانند با کارت ملی و… از کشور بیرون روند، صحت نداشته و خبری بیش نیست.

از طرف دیگر در اربعین سال جاری حدس زده شده برای پیش گیری از بروز هر گونه ازدحام و شلوغی صف؛ در مرز شلمچه، گیت‌ها، ازدیاد کشف کند؛ برای خدمات رسانی خوب تر به زوار و پیش گیری از ازدیاد ازدحام آنها، نیروی انتظامی‌با بکارگیری حداکثری کارکنان در مرز و نیز تمام توان و ظرفیت خود آماده خدمت رسانی به زائران عزیز است.

البته با تعلیم کاربران در مرزها و همچنین ازدیاد سطح آگاهی زائران در مبادی وارد شدنی و خروجی به صورت خبر دهی در قالب بنر و بروشور، شبکه‌های اجتماعی و… از بروز شلوغی‌های نا به جا، پیشگیری‌های لازم را خواهیم داشت.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس همه آنچه باید برای سفر اربعین آگاهی بدارید

مرزهای زمین و هوایی، میزبان زائران

علاوه بر این که در صورت برقراری پرواز توسط شرکت‌های هواپیمایی منعی برای اعزام زائران به صورت هوایی وجود ندارد؛ تردد زائران کنگره عظیم اربعین از مبادی وارد شدنی و خروجی مرزهای زمینی مهران – شلمچه و چزابه، حتمی است.

با توجه به این که بخش اصلی ای از بار مسافری به مرز زمینی مهران اختصاص می‌یابد؛ توصیه می‌شود زائران گرامی‌جهت سهولت در تردد از مرزهای دیگر از جمله مرز زمینی شلمچه بهره گیرند.

البته باید تاکید کنیم؛علی رغم برخی از نکاتی که این روز‌ها مطرح می‌شود،تا این لحظه هیچ تصمیمی در خصوص خروج زوار اربعین امام حسین ع با بهره گیری از ماشین های شخصی خود به سمت عراق گرفته نشده است.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس همه آنچه باید برای سفر اربعین آگاهی بدارید

تلاش پلیس برای تامین حداکثری امنیت زائران

پلیس با بهره گیری از همه نیروها و امکانات و تجهیزات خود در راستای تامین امنیت مرز‌ها و زائران تلاش می‌کند تا سفری امن و ایمن را در پیش داشته باشند؛ ازدیاد گیت و افسران مهار گذرنامه در مرز و نیز مهار و دقت بیشتر در نحوه ورود و خروج زائران از تهدیدات احتمالی پیش گیری می‌شود.

در مرزهای زمینی مهران و چزابه شمار گیت‌ها یا ایستگاه‌های ایست بازرسی نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته است؛ البته گیت‌های موجود در آن دو مرز جوابگو هستند و در مرز زمینی شلمچه با افتتاح تالار تازه مسافری خیلی از معضلات رفع خواهد گردید.

شایان توجه است، به منظور خبر دهی دقیق در خصوص اخبار و اطلاعات مربوط به اربعین امام حسین ع و در جریان قرار گرفتن زائران از روند امور، نقشی به عنوان “رادیو اربعین” وجود داردکه در صورت افتتاح،خبر دهی دقیق و در جوار آن از سایر منابع و رسانه‌های گروهی و شبکه‌های جایزی خبر دهی خواهد شد.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس همه آنچه باید برای سفر اربعین آگاهی بدارید

توصیه‌های پلیس به زائران عتبات عالیات

– از تحویل گذرنامه و مدارک هویتی و کارت ملی به اشخاص ناشناس در هنگام اعزام به عتبات عالیات، جدا پرهیز شود؛ در صورت مفقود شدن مدارک مذکور، مراتب را در نخستین فرصت به مراجع ذیصلاح اعلام و تقاضای المثنی کنند تا خلال جلو گیری از سوءاستفاده احتمالی اشخاص سود جو، مسئولیتی متوجه زائر عزیز نشود.

– در حفظ و نگهداری اسناد سفری از جمله گذرنامه، روادید، قبض پیامد خروج از کشور، بلیط تردد و… توجه کرده باشند و از همراه داشتن گذرنامه جز در موارد لازم اجتناب کنند.

– با توجه به این که صدور گذر نامه المثنی به جای گذرنامه مفقود و مخدوش مستلزم وارسی و انجام تجملات اداری طولانی است لذا زائران بایستی در حفظ و نگهداری آن نهایت دقت را داشته باشند.

– هنگام نام نویسی جهت تورهای سیاحتی و اعزام به عتبات عالیات، صرفاً از آژانس‌های معتبر سیاحتی و زیارتی که دارای اجازه سازمان حج و زیارت می‌باشند، بهره گرفته شود.

– زائران به تاریخ اعتبار گذرنامه و “درج ” ورود و خروج از کشور هنگام تردد از مرزهای زمینی کشور،(بالانس امهار تردد)،دقت لازم را داشته باشند.

– در حفظ و نگهداری”مانیفست”بیانیه‌های انتشار داده شده بین زائران عتبات عالیات و روادیدهای دسته جمعی کوشا باشند.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس همه آنچه باید برای سفر اربعین آگاهی بدارید

– هوشیاری و دقت نظرمسافران و زوار عتبات عالیات به هنگام مسافرت به خارج از کشور مانع از بروز اتفاقات دل خراش می‌شود البته از همراه با داشتن زیور آلات، ارزش دار زاید، مدارک شخصی و… خودداری کنند.

– برخی از کشورهای عربی دارو های اعصاب، فنوباربیتال، والیوم و… را مواد مخدر تلقی کرده و شبیه به مصرف کنندگان مواد مخدر با حاملین آنها برخورد قانونی می‌گردد.

– قابل ذکر است؛ کسانی که در خارج از کشور مرتکب اعمال خلاف قانون از قبیل دزدی،کلاهبرداری،تهیه کرد و به فروش رسان مواد مخدر، ولگردی، فساد اخلاقی و سایر اعمال خلاف شئونات اسلامی‌می‌شوند، از خروج مجددشان پیش گیری خواهد شد.

– به زائران عزیز توصیه می‌شود: احترام به مقررات جهانی و الزامات داخلی سایر کشورها، از جمله توجه به علایم و تابلوهای اخطار، نبود عکسبرداری از نواحی طبقه بندی شده کشور مقصد و… را مد نظر گرفته باشند.

– همراه داشتن شماره تماس شخصی، آدرس، تلفن سفارت و نمایندگی‌های سیاسی ایران در کشور مقصد، لازم است.

– زائران محترم هر چه بیشتر رعایت بهداشت فردی و اجتماعی در هنگام برقراری رابطه با بیگانگان را رعایت کنند تا از جابجایی بیماری‌های غیر بومی و واگیر پیش گیری شود البته به منظور تهیه سوغاتی و هدایا حتما از فروشگاه‌های معتبر خریداری و از پذیرش بسته و چمدان اشخاص دیگر جدا خودداری شود.

دفتر سخنگوی ناجا در خاتمه تاکید کرد: هیچ عنوان خروج زائران بدون گذرنامه ممکن نیست و در صورت خروج غیرمجاز علاوه بر امکان دستگیری در کشور مقابل در هنگام برگشت نیز با معضلات جدی در مرز روبرو خواهند شد.

———————————–

مسئول متن : آرش ک.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بس غريب افتاده است آن مور خط گرد رخت
««« »»»
گر چه نبود در نگارستان خط مشکين غريب

تمام آنچه باید برای مسافرت اربعین بدانید (۶ عکس)

TT / 267 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال